darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Dünya Su Haftası başladı!

Mustafa Sönmez- Stockholm

Bu yılki Dünya Su Haftası'nda düzenlenecek seminer ve konferanslarda suya erişim, su kalitesindeki sorunların çözümü, su kaynakları arasındaki bağlantı ile genel olarak insan sağlığı ve eko sistemi konuları ele alınıp tartışılacak.

Dünya Su Haftası'nda kapsamında düzenlenen Gençlik Su Yarışması’na bu yıl İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Gülen Aytaç ve Gizem Baykal katılıyor. Yarışmaya Türkiye'nin yanısıra ABD, Ukrayna, İsveç, Sri lanka, İspanya, Güney Afrika, İtalya, İsrael, Gana, Tayland, Almanya, Fransa, Finlandiya, Şili, Kanada, Beyaz Rusya, Avustralya ve Şili katılıyor.

Yarışmaya Türkiye’den katılan öğrenci Aytaç, "Biz iki arkadaş su ile ilgili bir proje geliştirdik. Dünyada su kirliği büyük önem teşkil ediyor. Su kirliği denizlere ve göllere dökülen petrol ve atık yağlardır. Yaptığımız çalışmalarda fazla etkili olmayan şeyleri gördük. Bizde bunun üzerine daha etkili bir proje hazırladık. Doğal yöntemlerle çevreye zarar vermeme yoluna gittik. Bunun için araştırmalar yaptık, makaleler okuduk. Sonuç olarak dünya da binlerce ton ipek böceği kozası çöpe atılıyor. Türkiye'nin Bursa ili ilk sırada  tonlarca koza çöpe gidiyordu. Deneyler yaptık çok başarılı olduğunu gördük  Denizlerimize zarar veren yağ ve petrolleri bu şekilde toplanmasını sağladık. Bu deneyimiz için patent başvurusu yaptık.Şimdi bekliyoruz' ifadelerine yer verdi.

Yarışmanın birincisi 30 Ağustos'ta yapılacak galayla belirlenecek. Gençlik Su Yarışması’nda 2009 yılında İstanbul Işık lisesi'nden Ceren Burçak Dağ birinci olmuş ve İsveç Veliaht Prensesi Victoria'nın elinden 5000 dolarlık birincilik ödülünü almıştı.

İlgili Haberler

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!

Dünya

S-400 teslimatı gelecek yıl başlayacak: Ulusal para birimleriyle ödeme

Dünya

Venezuela'da 5 sıfır atılan yeni para birimi yürürlükte

Dünya

Ermenistan'ın eski savunma bakanı hakkında 'devletlerarası arama kararı'

Dünya

Volkswagen 700 bin aracını geri çağırıyor

Dünya

'Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir'

Dünya

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na canlı yayında saldırı!

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı