Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

Dursun Özbek Galatasaray'ın borcunu açıkladı

Dursun Özbek, "Tarihimizin en önemli genel kuruluna gidiyoruz. Gelir ve giderlerimizin göründüğü tabloda özet olarak, Galatasaray'ın toplamda 168 milyon Euro masrafı var. 150 milyon Euro da geliri var. Sadece ben değil uluslararası kurumlar da söylüyor, Galatasaray Türkiye'nin en yüksek gelirini elde eden spor kulübü. Bu tablo kolay gibi, 168 milyon gidere 150 milyon gelir. Ancak daha önceden gelirler harcanmış ise iş zor. Finansman giderlerinde 38 milyon Euro gider var. Bu, şu demek; borçlanmanızı finansal kuruluşların dışında yaparsanız işiniz kolay. Çok önemli sponsor gelirleri temlik edilmiş 2020'ye kadar. Naklen yayın gelirleri 2019'a kadar.

Bu ikinci genel kurulda başka bir şey getireceğiz. Sizden önceki yönetim her şeyi tüketmiş, yeni kaynaklar arayışına giriyorsunuz ve yeni kaynak arayışları yönetimlerin performansını da etkiliyor. Böyle borç ve faiz sarmalındaki en son borç 1,5 milyar TL. Yani 500 milyon Dolar borç var. Bunun 250 milyon Dolar'ı finansal kurumlara. Bu borç sarmalından çıkmamız gerek. Her sene 38 milyon Euro civarında ödenen borç ve faiz sarmalı kurumu kökünden sarsar. Birbirimizi ikna ederek ne yapmak istediğimizi ortaya koymak istiyorum" dedi.

"GALATASARAYLILARIN FİKRİNE DEĞER VERİYORUM"

Divan Kurulu toplantıları ve dışarıdaki toplantıların hepsine katıldığını söyleyen Başkan Özbek, "Çünkü Galatasaraylıların fikrine değer veriyorum. Geçen toplantıda Sami Çölgeçen dedi ki Galatasaray'ın kriterleri olması lazım. Mali kriterler, hukuksal kriterler ve tüm bu kriterlere yönetimlerin uyması gerek. 500 yıllık gelenekten gelen ve etik değerleri son derece gelişmiş bir yapıyı korumamız için tedbirler almamız gerek. Bunun başında da mali bağımsızlığı sağlamak geliyor. Bunun için Galatasaray kriterlerini oluşturmamız gerek. Her konuyu genel kurulla paylaştığım gibi bu konuyu da yine aramızdan bir komisyon kurarak oluşturmalıyız. Galatasaray'ın geleceğe yönelik kararlarının uygulamasını oluşturacak bir komisyon için çalışmalara başladım. Amaç Galatasaray'ı başarıdan başarıya koşturmak. Bu da sabitlenmiş kriterler ile mevcut. En başta mali bağımsızlığa kavuşup, gelirlerini artırabilen para kazanan bir yapıyı oluşturmak hedefimiz" diye konuştu.

"BÜTÜN GAYRİMENKULLER VE GELİRLER İPOTEKLİ BU ŞEKİLDE NEREYE GİDEBİLİRİZ"

Galatasaray'ın böyle devam edemeyeceğini, bütün gayrimenkullerin ve gelirlerin ipotekli olduğunu kaydeden Dursun Özbek, "Bu şekilde nereye gidebiliriz. Gayrimenkullerini değerlendirirken, stadın bulunduğu yerden çıkarak Aslantepe'deki yeni yere geldik. Stadımız öyle ya da böyle yapıldı. Stat projesi üstü açılır kapılır yapılmış. Ancak dönemin yöneticileri şimdilik üstünü kapatmaya gerek yok, bu yüzden bu çakıya ayrılacak fonu bizim isteğimiz yerde harcayın. Bu mutfak ve mobilya ihtiyaçları için kullanılmış. Bu borçlar ve çatı taahhüdünün yerine gelmesi üzerine stadın irtifa hakkını alamadık. 2011'den sonra da kimse bu konu ile ilgilenmemiş. Seçim beyannamemde stadın kapanması ve irtifa hakkı ile sorunu çözmeyi vadettim. 6 aylık çalışma sonunda Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nü (GSGM) şuna ikna ettik. Stadın yanında salona ihtiyacımız var. Basketbol ve voleybol şubelerimiz ayrı ayrı yerlerde. Biz buraya salon yaparsak bu GSGM'nin malı gözükecek ancak 50 yıllık üst kullanım hakkını alacağız. Bu teklifimizi ilettik. Böylece çatı kapanma faaliyetinden daha fazla harcama yapacağız. Geçtiğimiz hafta Spor Bakanımız Çağatay Kılıç ile görüştük ve projemizi gelişmeleri anlattık. Sayın Bakan imzaladı. Genel müdürlüğe bu protokolü onaylanmasının direktifini verdi. Bu ortamda bu salonu yapmak size zor ve imkansız gelebilir. Ancak bazı sponsorluk anlaşmaları için görüşmelerimiz var. Salonla birlikte uygun ticari alanlar da yapılacak. Tahminen ticari olarak bize senede 7-8 milyon Euro gelir getirecek. Ayrıca sponsorumuz NEF'e de teşekkür ederim bu konuda da proje aşamasında bize destek verecek" şeklinde konuştu.

YENİ KAYNAKLAR GEREK

Yaşanan durumu ortadan kaldırmak için yeni kaynaklar yaratmak zorunda olduklarını söyleyen Başkan Özbek, şöyle konuştu:

"Bu kaynakların başında da sahip olduğumuz gayrimenkuller geliyor. Bunlar değerlendirilerek kaynak yaratabiliriz. Riva'da çok değerli bir arazimiz var. Bu araziyi çok kıymetli Selahattin Beyazıt başkanımız kazandırdı. Çok sevdiğim efsane başkanımız Selahattin ağabeyim Galatasaray'ın zor günlerini düşünerek bu araziyi almış. Satın alındığında derin muhalefete rağmen Selahattin ağabey bu arsayı Galatasaray'a kazandırdı. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Riva alınmış üzerinden 41 sene geçmiş. 2011'de Sayın Adnan Polat bu araziye imar çıkarmış. O'na da buradan teşekkür etmek istiyorum. Proje yapılmış, ruhsat alınmış ihale yapılmış. İhaleye 2 firma girmiş. Biri 68 milyon Dolar önermiş biri üç senede ödenmek üzere 150 milyon Dolar önermiş. Sonra Ünal Aysal gelmiş ve ihale veren firmalar ile anlaşmazlık olmuş. Bu arsayı en iyi değerlendirip, kulübümüzün bu çıkmazından kurtulması için herkesin bize destek vermesi gerekir. Projeyi daha karlı hale gelecek şekilde geliştirdik. Riva'daki arazinin bize getirisi yaklaşık 300 milyon Dolar civarında. Emlak Konut ile yapılan protokol kar paylaşımı şeklinde.

Kar payının yüzde 80'i Galatasaray'a ait olmak üzere paylaşımı şeklinde olacak. Bu projeyi komisyona ilettik ve fikriniz nedir Galatasaray Genel Kurulu'na açıklayın dedim. Birliğe ihtiyacımız var. Bölünmüşlüğün Galatasaray'a zarardan başka bir şeyi yok. Protokol içinde ikinci arazimiz Florya var. Bu araziyi Suphi Batur ve Halil Kurnaz kazandırmış. Bu arazi neden alınmış. Galatasaray bu arazi yokken maçlara muhtelif yerlerde hazırlanmışlar. Bu okulda, eski Taksim Stadı'nda, kömürlükte eski Ali Sami Yen Stadı'nda çeşitli yerlerde tam göçebe gibi antrenman yeri aranmış.

23 dönüm Galatasaray'ın tapulu malı. Bir bölümü de GSGM'den kiralanmış. 44 dönümü de Mali Emlak'tan kiraladık. Florya'nın durumu bu. İki tane nizami sahamız var. Birinde A Takım diğerinde de alt yapı takımlarımız maç yapıyor. Alt yapının çeşitli yaş grupları ebatları uygun olmayan sahada çalışıyor. Ayrıca üst üste antrenman yapıldığı için zemin çabuk yıpranıyor ve oyuncu sakatlıkları oluyor. Sinan Gümüş ve yeni transferimiz bu yüzden sakatlandı. Bizim ihtiyacımız ne? Asgari 8 tane çim sahaya ihtiyacımız var. Kasımpaşa'nın tesislerini gezdim 5 sahaları var.

Avrupa kulüplerinin 1000 dönüm arazilerde 10 ayı sahaya sahip olan kulüpler var. Bizim geçmişte ağabeylerimizin yaptığını yapmak lazım. Bizim bugün uygun yapılaşmaya ihtiyacımız var. Bunu Florya arazisinden bağımsız söylüyorum. Florya tesislerini başka bir yere taşımak gerekli. Bunu yaparken 23 dönümlük tapulu ve diğer üst kullanım haklarımızın olduğu arsayı değerlendirmek için çalışma yapmak zorundayız. Bunun görüşürken, bizim kiracı ve intifa hakkı olan arsalarımızda da bizi kimse yok sayamaz.

İlgili kuruluşa şunu da söyledik, biz buradan çıkarsak ne yapacağız, nerde çalışacağız? Bize bir yer verin dedim. Stada daha yakın bir yer gösterin biz kulübü oraya taşıyalım. Buradan çıkıyoruz bizim haklarımız var. Buradan çıkınca bize yer verin. Yakında çok güzel bir müjde vereceğim. Çok güzel bir araziyi kulübe kazandıracağız. Galatasaray'ın elinde çok kıymetli bir anlaşma olacak. Bu anlaşma Galatasaray'ın mali bağımsızlığının tescili olacak. Bu yüzden Emlak Konut'tan 1 milyon metrekare arsa istedim. Bu çalışma yapılıyor. Bu paranın önceliği banka borçlarına harcanacak. Sonra taahhüt karşılığı borçlara gidecek. Florya yuvamız, biz bu yuvadan ancak tesisi daha geniş ve uygun bir arsa karşılığında çıkarız."

BASIN ÜZERİNDEN ELEŞTİRİ YANLIŞ

"Galatasaray'ın her şeyini genel kurula, siz divana sunarak tartışıyorum. Hepinizi bilgilendirmek benim görevim. Yeri gelmişken basın üzerinden Galatasaray sorunlarını tartışmayı uygun bulmuyorum. Kimse Galatasaray Yönetimi'ne basın üzerinden tartışma açmasın. Tartışılır ama uygun zeminde yapalım. Tartışalım, konuşalım birbirimizi ikna etmeye çalışalım. Galatasaray'la ilgili en ufak projesi olan herkese kapım devamlı açık. Herkesle her yerde konuşmaya hazırım. Oteli daha erken açmamız gerekirdi açmadık. Açamadık demiyorum açmadım. Herhangi finansal sıkıntımız yok. Örnek bir proje yaptık. Başkanlar kulübü borçlandırırsa sorumluluk almalı. Yani proje yaparken ben yaptım olmadı, zararı kulüp çeksin. Burası Galatasaray'ın çok önemli değerlerinden biri. Burayı da çok değerli başkanım Alp Yalman kazandırdı."

OTEL İNŞAATI ACELEYE GETİRİLMİYOR

"Otel projesinin Galatasaray'a külfeti olmayacak ben kefilim. Turizmin içinde bulunduğu durumu düşünerek inşaatı aceleye getirmedik.

Galatasaray'ın UEFA'dan ceza alacağını söylemek haksızlık. UEFA'nın tüm kriterlerine yani bizi zorlamalarına uyum sağlamaya yaklaştık. İyi ki de UEFA'nın bu zorlamaları var. Ceza almamız söz konusu olmayacak. "

İlgili Haberler

Spor

Chelsea'den tüm dünyaya örnek olacak davranış

Spor

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Ersun Yanal oldu

Spor

Cristiano Ronaldo: Belki Messi beni özlemiştir

Spor

Türkiye Kupası 5'inci Eleme Turu 2'nci maçlarının programı belli oldu

Spor

Göztepe yeni teknik direktör resmen imzayı attı

Spor

Fatih Terim'den Gomis transferi açıklaması

Spor

İddaa ihalesi iptal edildi

Spor

Fenerbahçe'de büyük sürpriz! Geri dönüyor...

Spor

Trabzonspor'da şok yaratan istifa!

Spor

Messi'yi özlemediğini söyleyen Ronaldo: Gelirse, mutlulukla karşılarım

Spor

Karamollaoğlu'ndan Koç'a: Yenilenler değil vazgeçenler kaybeder

Spor

Fenerbahçe'de kriz! Ali Koç'tan flaş 'otobüs' cezası