darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Düzceli Bakan'a pankartlı çağrı

Düzce Belediyesi tarafından 29 yıllığına işletilmek üzere ihaleye çıkacak olması ile gündeme gelen Katı Atık Depolama Tesisi'nin tekrar faaliyete geçecek olması civar köylerde yaşayanları bir kez daha ayaklandırdı. Köylüler, açtıkları pankartla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve AKP İl Başkanı Hikmet Keskin'e "Lütfen artık Keleş'e 'dur' deyin" çağrısı yaptı. Ayrıca yapılan açıklamada, “Yarın nerede ne olacağı belli olmayan bir Belediye Başkanının dayatmasıyla bu köylerin yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz.' ifadesi kullanıldı.

Düzce Belediyesi tarafından Hecinler mevkiinde yaptırılan ve faaliyete geçmesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra mahkeme kararıyla kapısına kilit vurulan Katı Atık Depolama Tesisi'nde sular duruldu sanılırken, yine hareketli günler yaşanmaya başladı. Düzce Belediyesi'nin işletme için ihaleye çıkacağını ve tesisi 29 yıllığına kiraya vereceğini duyurması daha önce bir çok kez direnişle karşılaştığı köylülerle yine karşı karşıya gelmesine neden oldu. Tesisin hizmete sokulmasının ardından kokudan ve sinekten kapı-pencere açamadıklarını savunan ve aylarca kapı önünde nöbet tutarak eylem yapan 4 köyün sakinleri, mahkeme kararıyla rahat bir nefes aldıklarını sanırken, yaşanan bu yeni gelişme karşısında tepkilerini hem pankart açarak hem de yazılı bir açıklamada bulunarak gösterdi.

14753274_1741611706100298_9070812472889167715_o.jpg

“CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ!'

Mücadelelerine devam eden Hecinler, Esençam, Hasanlar ve Esentepe köylüleri tesis alanına giderek açtıkları pankarta ilişkin fotoğraflarla birlikte bir açıklama gönderdi. “Cenneti cehenneme çevirmenize izin vermeyeceğiz! Çöplükte yaşamayacağız!' ifadeleriyle başlayan açıklama şöyle devam etti; “Köylerimizin ortasına açılmaya çalışılan Çöp Deposu'nun işletmesinin Düzce Belediyesi tarafından 29 yıllığına kiraya verilmek üzere ihaleye verileceği haberini almış bulunuyoruz. Dört köyün ortasına, evlerimizin hemen üstüne yapılmaya çalışılan çöp deposu konusunda kazandığımız mahkeme kararları ortadayken Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in ve İlçe Belediyelerinin inatla mahkeme kararının arkasından dolanarak, yönetmelik değişiklikleriyle çöp dökmesine müsaade etmeyeceğiz.'

“ARTIK BU YANLIŞA 'DUR' DEMESİNİ BEKLİYORUZ'

Kurban Bayramı'nda görüştükleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün bu konunun çözümü konusunda kendilerine söz verdiğini belirten köylüler, “Sayın Bakanımıza vermiş olduğu bu sözü hatırlatarak, artık bu yanlışa 'dur' demesini bekliyoruz. Aylardır defalarca anlatmaya çalıştık. Bu yapılmaya çalışılan çöp deposu sadece bölgede yaşayan insanlar olarak bizim sorunumuz değil! Düzce Ovası'nın tarım sulaması bu çöp deposunun 200 metre aşağısında akan Küçük Melen'nin suyuyla sulanıyor! Bunu nasıl göremezsiniz! Aynı Küçük Melen'in suyu İstanbul'un içme suyunun alındığı Melen Barajı'nı ana su kaynağını oluşturuyor. Bunu da mı görmüyorsunuz! Ayrıca 16 milyonluk bir yatırım orada kesinlikle yoktur. Örnekleriyle karşılaştırıldığında bu acı gerçek ortaya çıkacaktır!' ifadelerini kullandı.

“YARIN NEREDE NE OLACAĞI BELLİ OLMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANININ DAYATMASIYLA...'

“Bu köyleri yok etmeye kimsenin hakkı yoktur.' denilen açıklama şöyle devam etti: “Yarın nerede ne olacağı belli olmayan bir belediye başkanının dayatmasıyla da yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Daha en başında tüm itirazlarımıza rağmen bu belayı bölge halkının başına bela eden Eski Belediye Başkanı İsmail Bayram'ın bugün nerede ne iş yaptığını bilen var mıdır? Ama orada yaşayan bizler her gün o pis kokuyu çekmeye mahkum edildik. Evet Düzce'de bir çöp sorunu vardır; bizler bölgede yaşan insalar olarak konun uzmanı olmasak da bunun farkındayız. Fakat, böylesine önemli ve köklü bir sorunu çözdüğünü iddia ederek çok daha sorunlu bir yere taşımaya çalışılmasına ve bunda inat edilmesine bir anlam verememekteyiz. Orada tek cümlede geçen 4 köyün tarihi Düzce'nin tarihinden daha eskidir. O köyler Orhan Gazi'nin köyleridir. Bizler de Orhan Gazi'nin torunları olarak orada böyle bir yanlışın yapılmasına kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Bu gün Düzce Belediyesinin yapmasına müsade etmiyoruz. Yarın orayı için almayı planlayan Özel şirketin de yapmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.  Düzcemizi seven, Düzce'mizi yaşayan herkese duyurulur!' (Düzce Öncü Haber)

 

İlgili Haberler

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi