darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Edebiyat dünyasında Selim İleri kavgası; tarih liberal ihaneti unutmuyor

Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Garı’nda düzenlediği 8. Kadıköy Kitap Günleri etkinliğinin Onur Konuğu’nun Selim İleri olması edebiyat dünyasında tartışma yarattı. Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği yayınladığı bildiriyle etkinlikten çekildiğini açıkladı.

Sol'da isim yapıp, sonra bunu "demokratik" gerekçelerle ikbale (çıkara) çevirmeye çalışanları, kendi hayatlarına ihanet edenleri, gerici iktidarı ve yobazları özgürlükçü gerekçelerle destekleyenleri tarih unutmuyor.

Cemaat’in yayın organı Zaman gazetesinde uzun yıllar yazan Selim İleri’nin İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin Kitap Günleri’nde onur konuğu olarak açıklanması tartışma yarattı. Kendilerinin etkinlik yapmasına izin verilmediğini ve buna karşın Selim ileri’nin onur konuğu ilan edildiğini söyleyen Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği etkinlikten çekildiğini açıkladı. 

Cemal Süreya Derneği, “Aşağıda açıkladığımız nedenlerle Kitap Günleri’nden çekilmemizin zorunlu olduğu sonucuna vardık' diye başladığı açıklamasında şunları söyledi:

“1. Cemal Süreya şiirinde birey ve çevre uyumunun beden ve ruh kanonunda biçimlenmesini ele alıp değerlendirmek, bu bağlamda Gezi Kuşağı üstünde Cemal Süreya şiirinin etkilerini sergilemek üzere konuşmacıların yaptığı hazırlıklar hiçe sayılmış; konunun güncelliği ve önemi görmezden gelinmiştir.

2. Ürünlerini CSKSD’nin dergisi Üvercinka’da yayımlayan 20 şairin yer aldığı şiir dinletisine şans tanınmamıştır.

3. Öte yandan, Cumhuriyet Gazetesi’nin aydınlanmacı, bilge ve öncü yazarı İlhan Selçuk’un devlete yuvalanmış F tipi savcılarca 2008’de son derece ağır koşullarda yargılanırken sağlığını yitirdiği günlerde gazeteden Zaman’a geçerek yazar özgürlüğü güvencesini ve ikbali orada bulan Selim İleri’nin Onur Konuğu Yazar olarak adının parlatılması, Kitap Günleri’nin aydınlanmacı, laik, çağdaş ve ilerici geleneğiyle bağdaşmamaktadır. Kaldı ki bu girişim, yüzlerce yurtseverin haksız yere yıllarca zindanlarda tutulmasına yol açan hukuk dışı yargılamalar sürecinde yaşamlarını yitiren nice laik düşünüşlü aydının yanı sıra Türkan Saylan’a çektirilen acılar kamu vicdanında unutulmaz yaralar açarken olan bitene bu zulmün baş sorumlusu Zaman’daki köşesinden başını kaldırıp bakmamış bir yazarın aklanması çabasıdır. Derneğimizin amaçları yönünden onur kırıcıdır; dahası değerlerimizi ısrarla savunmamız gereken şu günlerde umut kırıcıdır.

4. Bütün bunların yanı sıra, Haydarpaşa Dayanışması’nın gevşediği bir süreçte talan çalışmalarına yeniden hız vermek üzere sanat kültür etkinliklerine açılma hevesindeki iktidarın kamuoyuna şirin görünme niyetlerinin gözden kaçırıldığı, onlara destek sağlandığı da ortadadır.

Ustamız Cemal Süreya, çağımızda şairlerin aynı zamanda aydın tavrı taşıması gerektiğini Papirüs başyazılarında sık sık vurgulamıştır. Onun bu sorumluluk anlayışını miras almış kişiler olarak, Kadıköy Kitap Günleri’nde gericilikle uzlaşma ve talan hazırlıklarının boy göstermesine günlük hesaplar uğrunda göz yummayı doğru bulmuyor, Haydarpaşa’daki etkinliklerden çekiliyoruz. Çünkü etkinliklerimizi her zaman ve her yerde yapabiliriz; ama ilkelerimizi ve Haydarpaşa Garı’nı yeniden kurmak için nice ömürler vermek gerekecektir. Tüm üyelerimizi, şair ve yazarları, sanatçı ve yazar örgütlerini, çağdaş ve ilerici yayınevlerini, yayın kurumlarını, gerçek edebiyat okurlarını ve tüm kitapseverleri bu sorumsuz yönelişe karşı tavır almaya çağırıyoruz.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu

 Aydan Ay    Engin Turgut    Fatma Başural

Seyyit Nezir       Zühal Tekkanat'

İlgili Haberler

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor

Kültür Sanat

Kazdağı'nda Ekofestival başlıyor

Kültür Sanat

Dolar konserleri de vurdu, iptaller gündemde

Kültür Sanat

Sahte Can Yücel şiirleri sayısı 50'yi buldu

Kültür Sanat

Türk şiirinin Can Babası vefatının 19. yılında anılıyor

Kültür Sanat

Nobel ödüllü yazar VS Naipaul 85 yaşında hayatını kaybetti