Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Egeli çiftçiler: AKP bizi bitirdi

2002’de 3 milyar TL olan tarımsal kredi kullanımı, 2015 itibariyle 46 milyar TL’ye ulaşırken, rakamlar çiftçinin yoksullaştığını, finansal sıkıntı çektiğini ve bu nedenle bankalara olan borcunun da arttığını gözler önüne seriyor. Mevsimlik tarım işçiliğinin ve tarım sektörünün Ege Bölgesi’ndeki merkezlerinden biri olan Aydın’da da çiftçiler zor durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı 2015 yılı kasım ayında, 10.2 azalarak 11 milyar 738 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aydın’ın 2015 yılı 11 aylık ihracatı 586 milyon 317 bin dolar iken bu yıl ise bu rakam yarıya düştü.

Aydın’ın Koçarlı ilçesi Büyükdere köyünde bamya yetiştiriciliği ile geçinen Çiftçi İsmet Yücel, son dönemde tarım sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını ve ürünlerin elde kaldığını ifade etti. Hükümetin ekonomi politikalarına isyan eden Yücel, “Biz şu an boşuna çalışıyoruz. Herhangi bir kâr veya kazancımız yok. Deyim yerindeyse amelelik yapıyoruz. Bu hükümet bizi bitirdi. Resmen sömürdü. Bu iktidar zengini zengin, fakiri daha da fakirleştirdi. Biz bamya ile uğraşıyoruz. Yılanın deliğinde para kazanıyoruz. Çiftçilik diye bir şey kalmadı. Çiftçiler artık eve ekmek götüremez duruma geldi. Çocuklarımız aç. Ne yapacağımızı bilmiyoruz' dedi.

Zeytincilik yapan İsmail Dalkıran ise bamyanın yanı sıra zeytin ticaretinde de ciddi bir düşüş yaşandığını söyledi. Hükümetin tarım ve ekonomi politikalarına tepki gösteren Dalkıran, “Eskiden ürettiğimiz ürünün neredeyse tamamını satıyorduk. Bir kısmı da zeytinyağı yapımında kullanılmak üzere gidiyordu. Şimdi ürünlerin büyük bir kısmı elimizde kaldı. Aylık kazancımızı bile çıkaramıyoruz. Böyle giderse hepimiz aç kalacağız' dedi. 

İlgili Haberler

Ekonomi

Halı devi konkordato talep etti

Ekonomi

İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisi

Ekonomi

Neredennereye.com Kanadalılara satıldı

Ekonomi

Bitcoin 2017'den beri ilk kez kritik seviyenin altında

Ekonomi

Vergi rekortmeni inşaat şirketinden konkordato ilanı

Ekonomi

Boyner'de çoğunluk Katarlı şirkete geçti

Ekonomi

Bütçe, Ekim'de 5.4 milyar açık verdi

Ekonomi

'Damat ekonomisi'nde işsizlik oranı arttı! Milyonlar işsiz...

Ekonomi

Fitch'ten resesyon uyarısı, Moody's'ten büyüme tahmini

Ekonomi

Yargıtay, ticari hayatı etkileyecek karara imza attı

Ekonomi

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu

Ekonomi

Ticaret Bakanı: 300 milyon TL gecikme faizinin düşürülmesi mümkün...