Çok Okunanlar

Kızılay'a kayyum atanan Yıldırım'ın kardeşi: Bu ülkede eşek gibi sessizce yaşayacaksınız

Kılıçdaroğlu'ndan sokak çağrısı!

KPSS adayı: Yüzümü gösteremem, mezhep imamımız böyle diyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan'dan tepkilere 'portakal sıkacağı' ile yanıt

'Ehliyet değiştirmek için servet ödüyoruz'

Milletvekili Arslan, "Sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan sürücü, hastanelerde bir kağıt için 75 Lira ödemeye mahkum edilemez. 15 Lira da Emniyet için verildiğinde, basit bir ehliyet değişimi 90 Liraya çıkıyor.  Türkiye'de 26 milyonun üzerinde sürücü var ve 20 milyondan fazla taşıt trafiğe kayıtlı. Vatandaş neyin üstünde ki bu kadar bedeli sırtına yüklüyorsunuz! Ehliyet değiştirme adı altında, sağlık raporunu zorunlu tutup her vatandaştan zorla tahsil edilecek bedel, büyük bir yaraya dönüşecek. Bu paralarla hangi açıklar kapatılacak?" ifadesini kullandı.

Milletvekili Kazım Arslan "Ehliyetlerin çok cüzi bedellerle değişimini sağlayacak düzenlemeye gidilmezse, sorun sağlık ocaklarında ücretsiz verilecek raporlarla çözülmezse tepkiler artacak, sorun büyüyecek" ifadesini kullandı.

CHP Milletvekili Kazım Arslan,  İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorduğu soruyla, yeni ehliyetler için vatandaşın ödemek zorunda bırakıldığı yüksek bedellerin düşürülmesini önerdi. Arslan'ın önergesi şöyle:

"Ehliyet değişiklikleri için istenen sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan ve hastaneye sevk edilen vatandaşlar, özel ya da devlet hastanelerinde 75 TL’ye varan sağlık raporu masrafından dolayı şikayetlerini iletmektedir. Fotoğraf masrafı hariç, bir ehliyet değiştirmek için 90 TL ödemek zorunda kalan sürücüler, sağlık raporunun bedel karşılığı alınması karşısında mağdurdur.

Bununla birlikte, değişen ehliyetlerin eski ehliyetten farklı olarak nüfus cüzdanı bilgilerini eksiksiz içermemesi nedeniyle, bankalar yeni dönemde çipli ehliyet ibrazını kimlik olarak Kabul edemeyeceklerini açıklamıştır.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Uyumlu Çalışsın 

Ehliyet değişikliği amaçlı sağlık raporlarının bedelsiz ya da cüzi bedel karşılığında alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü bir çalışma yapacak mısınız?

Vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak adına; yeni çipli ehliyetlerdeki güvenlik niteliklerini bankalarla paylaşacak ve ehliyetlerdeki kimlik bilgilerini bankacılık sistemiyle uyumlu biçimde hazırlayacak sisteme geçilecek midir?"

İlgili Haberler

Güncel

Sincar'a hava harekatı!

Güncel

Kral Kızı Barajı'nın kapakları koptu!

Güncel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Tren kazası açıklaması

Güncel

9 can giderken Fatih Tezcan: Hedef Cengiz İnşaat

Güncel

6 ilde FETÖ operasyonu: 10 muvazzafa gözaltı

Güncel

Afrin'den acı haber!

Güncel

Vatan Şaşmaz'ı öldürüp intihar eden Filiz Aker'in kardeşi gözaltında

Güncel

Eğitime kar engeli! Okullar tatil edildi

Güncel

Almanya'dan ihbar geldi, Bolu Dağı'nda arama başlatıldı

Güncel

Rize Emniyet Müdürlüğü'ndeki saldırı soruşturmasında gizlilik kararı alındı

Güncel

Hareket çeken heykel

Güncel

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor