darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Ekrem Dumanlı'dan darbe itirafı!

Fethullah Gülen Cemaati'nin yayın organlarından olan Zaman Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazetenin yurt dışında yayınlanan bugünkü yazısında darbe girişminin Cemaat bağlantılı olabileceğini itiraf ediyor. Dumanlı'nın itirafı, cezaevinden yapılan itirafların aksine güvenli bir yerden gelen ilk açıklama. Dumanlı yazısında şöyle diyor:

"Cemaate sempati duyan bazı kişiler bu darbenin bir parçası haline getirilmiş olabilir mi? Maalesef bu risk her zaman sözkonusu."

Ekrem Dumanlı, "darbeyi bizimkiler yapmış olabilir ama cemaatin tamamını bağlamaz" diyor ve ekliyor:

"Meselelere kuşatıcı bir nazarla bakamayan ve günlük telaş ve öfke ile hareket eden bazı kişilerin bazı kişilerin bu uğursuz girişimle bağının olması cemaatin duruşunu değiştirmez. Manipulasyonlara maruz kalmış kişilerin cezasını sayısı milyonları aşan bu topluluk ödemez."

İşte Dumanlı'nın yazısı söz konusu kısmı: 

Darbe cemaatin işine yarar mı?

Bir darbeden cemaatin hiçbir şekilde fayda sağlaması mümkün değil. Farz edelim ki darbe başarılı oldu; bunun cemaate ne katkısı olacaktı? Son üç senedir anti demokratik uygulamaları nedeniyle uluslar arası meşruiyeti zaten alt üst olmuş  hükümet büyük bir destek bulacak; darbelere adı karışmış cemaat ise dünya çapındaki itibarını kaybedecekti. Dünya bu hareketi sivil, demokrat, çoğulcu vs. özellikleri ile tanıyor. Seçimle gelmiş bir yönetime bir cunta ile son vermek fikri cemaatin kendi felsefesini, geçmişini ve geleceğini berheva edecek bir seçenektir.

Evlere bir tek silah konacak ve oradan 'silahlı terör örgütü’ suçlaması yapılacak diye yüreği tir tir titreyen ve bu kötü senaryo için her an tetikte bekleyen ve tedbir alan; onca kışkırtmaya rağmen asla cebir ve şiddete müsaade etmeyen cemaat, niçin bir silahlı kalkışmaya bulaşsın?

Onca dikkatine rağmen cemaate sempati duyan bazı kişiler tuzaklanmış darbenin bir parçası haline getirilmiş olabilir mi? Maalesef bu risk her zaman ve her kesim için söz konusu. AKP’liler de dahil. Meselelere kuşatıcı bir nazarla bakamayan ve günlük telaş ve öfke ile hareket eden bazı kişilerin bu uğursuz girişimle bağının olması cemaatin onlarca sendir süren demokratik duruşunu değiştirmez.

Cemaatin demokratik prensipleri ve ideallerine aldırış etmeksizin bazı manipülasyonlara maruz kalmış kişilerin cezasını (varsa şayet böyle kişiler), sayısı milyonları aşan bir topluluk ödemez. Ödemek zorunda değil. Çünkü tuzaklanmış darbe girişimi ile milyonlarca insanın ne ilgisi vardır ne de sorumluluğu. Tam da bu nedenle darbe bahane edilerek işinden edilen, hapse atılan ne kadar memur, işçi, esnaf, gazeteci varsa hepsi de masumdur ve mazlumdur. Zalimlerin akıbeti ise her daim aynıdır…

 

İlgili Haberler

Güncel

Veli Ağbaba'dan Katar uçağı sorusu

Güncel

'Ebru Gündeş, New York'a ikinci kez anne olmak için gitti'

Güncel

Kars Valisi Doğan'dan pazar gününde beri kayıp olan Sedanur hakkında açıklama

Güncel

Levent Üzümcü 'Cumhurbaşkanına hakaretten' ifade verdi

Güncel

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası: Tutuklamalar hukuki değil siyasidir!

Güncel

İş insanı Karacan hakkında sahte imza davası

Güncel

Uykusuz'dan Fatih Altaylı'ya bomba kapak

Güncel

İstanbul'da bir AVM'de korku dolu anlar!

Güncel

Dehşet çiftliği davasında flaş gelişme

Güncel

'İnsanca yaşamak istiyoruz' dediği için tutuklanan işçinin annesi böyle feryat etti!

Güncel

Deniz Yücel: Alman hükümeti Türk toplumuna ihanet etti

Güncel

Anayasa Mahkemesi'nden 'genelev' kararı