darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Erdoğan ve AKP panikte

24.03.2017 19:34

Bugünkü Cumhuriyet gazetesinin manşetinde AKPye yakınlığı ile bilinen MAK araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre "AKP içinde en az yüzde 10 hayırcı olduğu, evet oylarının toplamda yüzde 45-47 bandında, kararsız seçmenlerin ağırlıklı bölümünün ise hayıra yakın olduğu" belirtiliyor. 

Gerçekte oldukça abartılı bir değerlendirme. Gerek kırsaldaki çalışmalardan edindiğimiz izlenimler, gerekse doğrudan kaçak saraya yapılan anketlerden sızan bilgilere göre Evet tercihinin bu rakamın dahada gerisinde olduğu görülüyor.

Siyasi iktidar çevrelerinin son zamanlardaki hırçın davranışlarının altında biraz da bu var. Algı kırılması yaşadıkça, evet oyları geriledikçe saldırganlaşıyorlar ve büyük hatalar yapıyorlar. Almanya ve Hollanda ile suni olarak yaratılan krizin ilk günlerde kendilerine yarar getirdiğini düşünürlerken, olay ters tepmeye başladı. Tümden Avrupayı karşılarında gördüler. Benzer tepki kervanına Amerika da katıldı. Türkiyeden uçuşlarda bilgisayar, diz üstü bilgisayar gibi eşyaların uçağa alınmasını yasaklayarak Avrupaya desteklerini gösterdiler. Yani Erdoğan ve AKP "Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya" başladı.

Suriye ve Irak cephesinde Rusya, Amerika ve Avrupadan da sert bir reaksiyonla karşılaştılar. Türkiyenin Membiç ve Rakkada operasyona katılma imkanı tümden ortadan kalktı. Her iki ülke de tercihini Kürtlerden yana kullanarak PYDyi tercih etti. Yani AKP hükümetinin tüm planları alt üst oldu. 

Kısa bir süre sonra TSKnin Suriyede kalma ve terörist ÖSOyla birlikte hareket etmesi tartışılır hale gelecek diye düşünebiliriz. 

Kısacası, çemberleri daralıyor. 

Bu durumda güçlü bir Hayırın çıkması muhtemel gözüküyor. Ama sandıkların iyi korunması ve ıslak imzalı tutanakların yerlerine ulaştırılması koşulu ile. 

Karşımızdaki gücün artık neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle özel bir çalışma yapmak gerekiyor. Unutmayalım ki; güçlü bir Hayırın çıkmasından sonra demokratik siyasetin önü açılacak, bu süreçte oluşan güç birliği önüne yeni hedefler koyabilecektir. 

Eğitim