Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ismini değiştirdi!

Culani, Katar'ın finanse ettiği El-Cezire Arapça televizyonunda yayınlanan görüntüde, "uluslararası toplumun Suriyelilerin üzerindeki baskılarını azaltmak, özellikle de ABD ve Rusya'nın Suriye halkını bombalamada kullandığı 'bahane'yi ortadan kaldırmak için El Kaide'den ayrıldıklarını" açıkladı. Culani, bunun yerine yeni kurdukları ve yabancı örgütlerle herhangi bir bağlantısı olmayan Fethu'ş Şam Cephesi adıaltında mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.

El Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin yardımcısı Ahmet Hasan Ebul Hayr'a ait olduğu belirtilen ve bugün internette yayınlanan ses kaydında Ebul Hayr, Nusra Cephesi'nin El Kaide'den ayrılmasına yeşil ışık yakmıştı. Ebul Hayr, Nusra Cephesi üyelerine, savaşın devam etmesi için nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa o yönde hareket edilmesini tavsiye etmişti. Nusra Cephesi, Türkiye'nin de desteklediği Fetih Ordusu'nun diğer El Kaideci örgüt olan Ahrar'uş Şam'la beraber liderliğini de üstleniyor. 

El Kaide ve Suriye kolundan gelen açıklamalar Suriye Ordusu'nu Halep'te cihatçıları tamamen kuşatma altına almasının ve ülkede önemli noktaların hemen tamamında kritik ilerlemeler kaydetmesinin hemen ardından geldi. 

ABD'den ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Nusra Cephesi'nin feshedilmesi ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada 'Adı değişse de El Nusra bizim için hala hedeftir' ifadeleri kullanıldı.Nusra Cephesi, Irak'taki El Kaide mensuplarından Ebu Muhammed Culani olarak bilinen Usame el-Absi el-Vahidi tarafından 2012'de Suriye'de kuruldu.

Başkent Şam'daki hava istihbarat binalarına yaptığı saldırılarla adını duyuran örgüt, Taftanaz hava üssünü ele geçirmesinin ardından Suriyeli ve yabancı savaşçıların en fazla katıldığı terörist gruplardan biri haline geldi.

Kısa sürede Suriye'nin hemen her bölgesinde etkin hale gelen örgüt, IŞİD lideri Muhammed Bağdadi'nin kendine bağlılık bildirilmesi talebini reddederek El Kaide'ye bağlılığını açıkladı. Bunun üzerine örgüt ABD'nin terör listesine girdi.

El Kaide ile yollarını ayıran IŞİD'le güç mücadelesine giren Nusra Cephesi'nin bünyesindeki yabancı savaşçıların önemli bir kısmı IŞİD'e geçti. 

Örgütün kontrolündeki Fetih Ordusu'yla beraber İdlib ve Hama'da Suriye silahlı kuvvetlerini zor durumda bırakan şiddetli saldırıları, Rusya'nın geçen eylül ayında Suriye'deki savaşa dahil olmasının nedenlerinden biri olarak gösterilmişti.

El Kaide lideri Eymen Zevahiri, geçen mayıs ayında Nusra Cephesi'nin Suriye halkının talebi ve İslami ilkelerini koruma şartıyla El Kaide'den ayrılabileceğini ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından örgütün El Kaide ile ilişkilerini koparıp koparmayacağı tartışılmaya başlamıştı.

El Kaide ve Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

İlgili Haberler

Dünya

Bulgaristan, Yunanistan'a 190 bin kara mayınını iade etti

Dünya

İngiltere'nin Filistin'i tanınması için yasa tasarısı sunuldu

Dünya

Mecliste oy birliği ile kabul edildi: Başörtüsü takmaları yasaklandı

Dünya

Fransa'da, Veliaht Prens hakkında suç duyurusu

Dünya

Endonezya'da 5,2 büyüklüğünde deprem

Dünya

Rusya'nın ABD'ye açtığı dava için tahkim heyeti kuruldu

Dünya

FIFA Etik Kurulu üyesi Rajoo, 'yolsuzluk' iddiasıyla gözaltına alındı

Dünya

'ABD'li misyoner', yerli kabile tarafından ok ve yayla öldürüldü

Dünya

Die Welt: S-400 sistemleri dünya silah pazarının gözdesi haline geldi

Dünya

Sudan'dan 'Türkiye'ye askeri üs' yorumlarına tepki

Dünya

İsrail hapishanelerinde 6 bin 500 Filistinli var

Dünya

'Yüzyılın Anlaşması planı zaman kaybı'