Çok Okunanlar

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

Türkiye'den 'bağımsız yargı' manzaraları: ABD Brunson'u nasıl bıraktırdığını açıkladı

Elazığ'da 'Arsenikli su' paniği ile ilgili açıklama

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesi'ndeki 40 kuyudan, 29'unda arsenik bulunduğu yönündeki haberler üzerine yaptığı açıklamada, vatandaşların içtiği ve kullandığı suda arsenik olmadığını belirterek, arsenik tespit edilen kuyuların ise kapatıldığını söyledi.

Haberlerin yayınlanmasının ardından Yurtbaşı Beldesi'nde yaşayan vatandaşlar arasında panik yaratması üzerine Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, açıklama yaptı. Düzenlediği basın toplantısında Yurtbaşı Beldesi'nde vatandaşların içtiği ve kullandığı suların temiz olduğunu belirten Dr. Akkuş, beldedeki vatandaşların mevcut şebeke suyunu güvenle kullanabileceğini söyledi.

"ARSENİKLİ KUYULAR KAPATILDI"

Dr. Akkuş, "Müdürlüğümüz tarafından 2014 yılında Yurtbaşı Beldesinin içme ve kullanma sularının Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünde yaptırdığı analizlerde beldeye içme suyu temin eden 4 (dört) kuyuda insan sağlığı için tehlikeli olabilecek miktarın üzerinde Arsenik tespit edilmesi üzerine bu kuyular Yurtbaşı Belediye Başkanlığıyla işbirliğine gidilerek iptal edilmiştir. Bunun üzerine Yurtbaşı beldesinin içme ve kullanma suyu doğal halde akan ve müdürlüğümüz tarafından Diyarbakır Halk Sağlığı Laboratuarında yaptırılan analizlerde arsenik bulunmayan yer altı su kaynağından temin edilmeye başlamıştır. Arsenikli suların iptal edilmesi sonucu meydana gelen içme ve kullanma suyu yetersizliği nedeniyle Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2015 yılında yeni açılan 4 (dört) adet artezyen kuyusundan müdürlüğümüzce alınan numunelerde de yüksek miktarda arseniğin tespit edilmesinden dolayı bu kuyular da iptal edilerek içme suyu şebekesine bağlanmamıştır. Bunun üzerine Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2016 yılında Yazıkonak Beldesi'ne yakın alanda 3 (üç) adet artezyen kuyusu daha açılmış olup bu 3 kuyudan alınan numunelerin yapılan analizlerinde bu suların uygun olduğu tespit edildiğinden Yurtbaşı Beldesi içme ve kullanma suyunu bu kuyulardan temin etmeye başlamıştır. Ayrıca Yurtbaşı Beldesi'nde halkın yoğun olarak kullandığı İsabet Sürücü Çeşmesi olarak bilinen kaynaktan alınan numunelerin yapılan analizinde Arsenik maddesine rastlanmamıştır. İlgili haberde geçen kuyuların belediye tarafından açılan içme, kullanma sularının teminine yönelik kuyular olmadığı ve bölgede yaşayan şahısların tarım ve hayvancılıkta, bağ-bahçe sulamasında kullanılan kuyular olduğu tespit edilmiştir. Yurtbaşı Belediyesi'nin şebekeye verdiği tüm su kaynaklarının yapılan analizlerinde sağlığı tehdit edici nitelikte bir veriye rastlanmamıştır. Tüm veriler Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği değerlere uygundur. Yurtbaşı Beldesi'nde yaşayan vatandaşlarımız mevcut şebeke suyunu güvenle kullanabilir" denildi.

İlgili Haberler

Güncel

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında ne oldu?

Güncel

Meslek liselerine askerlik sürprizi

Güncel

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasının görüntüleri!

Güncel

Bir poğaça yemeden önce iki defa düşüneceksiniz!

Güncel

TGC'den Basın Kartları Yönetmeliği'ne eleştiri

Güncel

Yeliz Koray | Murat Hazinedar'ın çok konuşulacak röportajı

Güncel

Bozuk etler nasıl imha ediliyor?

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasında hayatını kaybeden HDP aday adayı toprağa verildi

Güncel

BBP'li başkana evinin önünde saldırı

Güncel

Okyanusun derinliklerine daldı, hayatı mahvoldu

Güncel

Aralarına Afrin operasyonu girdi