darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

'Elektrik kesintileri kış boyunca devam eder'

Deutsche Welle Türkçe'ye verdiği röportaj ile önemli açıklamalarda bulunan Pamir'in söyleşisinde öne çıkan başlıklar şu şekilde;

"Doğalgazda arz yetersizliği var ama yönetim yetersizliği demek lazım bu bütün resme. 'Şu tarihte yapılmıştı, iletim hatları çöktü' demenin kabul edilebilir bir gerekçesi yok. Bir kere elektrik iletim hatları yapılırken geçeceği güzergâh üzerindeki tüm bölgelerin yazın yükselebileceği en yüksek sıcaklık, kışın düşebileceği en düşük sıcaklık dikkate alınarak, iletkenlerin salınma gerilme durumları göz önüne alınarak bu tasarım ve inşaatlar yapılır. Kontrol edilir, denetlenir. Bunun bakım ve onarımı da tamamıyla TEİAŞ’ın ve Enerji Bakanlığı’nın sorumluluğundadır.

Şimdi şöyle bir kaynak düşünün: Enerji üretiminizin üçte biri, elektrik üretiminin ise yarısı doğalgaz ile karşılanıyor ve bu kaynakta siz yüzde 99 dışa bağımlısınız. Kış aylarına baktığımızda kışın soğuk olması bir sürpriz değildir... Arzı topladığımızda iyileştirmelerle beraber günlük 200 milyon metreküpün azıcık üzerine çıkıyoruz. Ancak Enerji Bakanlığı’nın gayri resmi rakamlarına göre talep 280, BOTAŞ’ın gayri resmi rakamlarına göre ise 250 milyon metreküpe çıktı. Tüketim değil, talep. Sizin elinizde ne var? 200 milyon metreküp. Demek ki günlük 50 ile 80 milyon metreküp arası bir eksik var. Ne yaptı BOTAŞ? İlk önce santrallerden başlıyor ve doğalgazdan elektrik üreten santrallerde kesintiye gidiyor. Bu kesintiyi yaptığınız zaman kaçınılmaz olarak elektrik üretiminiz düşüyor. Önce yüzde 50’lik sonra da yüzde 90’lık bir kesinti yaptı. Sanki bunlar yokmuş gibi kesintiyi iletim hatlarının üstüne atmak kesinlikle kabul edilebilir değildir. Hem fiyatlar çok arttı. Elektrik piyasa takas fiyatları 14- 15 kat arttı."

İlgili Haberler

Güncel

Okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

Muş'ta mobilya fabrikasında yangın

Güncel

Haseki Hastanesi ek binasında yangın!

Güncel

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ankara'da

Güncel

Borç verdiği kişiyi yolda durdurup öldürdü

Güncel

FETÖ'den aranan emniyet eski müdürü yakalandı

Güncel

Ankara'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var

Güncel

MHP'den 'döviz hesabı' kararı

Güncel

Hakan Atilla Pensilvanya cezaevine nakledildi

Güncel

Çakıcı'nın adamlarına operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Güncel

Benzin ve motorine büyük zam!

Güncel

Kocaeli'de, hafriyat kamyonunun çarptığı bisikletli öldü