Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Elektrik tüketimi yüzde 6.5 arttı: Yaz saati uygulamasından vazgeçilmeli

30 Ekim pazar günü kalıcı yaz saati kararı alınmasıyla başlayan tartışmalar aradan geçen iki ayda artarak devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı olan Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız. Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak" demişti ancak bu sözlerin gerçekle bir ilgisi olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Milyonlarca yurttaş karanlıkta işe ve okula giderken, enerji şirketleri yaptıkları kârla dört köşe oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), kalıcı yaz saati uygulamasının tasarruf sağladığı iddialarını çürüten bir araştırma yayınlandı. 

EN YÜKSEK KASIM AYI

Son 5 yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttı ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeyine ulaştı. EMO'ya göre; kış saatine geçilmemesiyle yaşanan tüketim artışı yıllık tüketimi de yukarıya çekti.

İKİ KATA YAKIN FARK

EMO'nun Türkiye Elektrik iletim AŞ'nin elektrik istatistiklerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre Ocak-Ekim 2015'te 221.2 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi bu yılın aynı döneminde yüzde 2.63 artarak 227 milyar kilovat saate çıktı. Kasım ayı tüketimiyle yılın tamamında yaşanan artış yüzde 4.09 oldu.

BİRİLERİ PARA KAZANSIN DİYE...

soL'un haberine göre, uygulamayı değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Ergun Doğru, "AKP uygulamlarının hiçbirinde bilimsellik görülemiyor. Bu konuda da benzer bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

"Tasarruf yerine korkunç bir artış var" tespitinde bulunan Doğru, "Bir önceki yıla göre yüzde 6.5 fazla tüketim görülüyor. Bu tüketim artışı mevsime ve sanayideki gelişime bakarak da değerlendirildi ancak bu iki başlıkta da tüketimi arttıracak en ufak bir gelişme olmadığı tespit edildi. Geçen yıldan bu yana 4 bin şirket kapatılmış, sanayi kuruluşlarında kayda değer bir artış yok. Üstelik mevsim geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha iyi bir seyir izliyor" ifadelerini kullandı.

Bu durumda bu fazla tüketimin nereden kaynaklandığı sorusunun gündeme geldiğini belirten Doğru, "Herkes günlük yaşamını kontrol ettiğinde fazla tüketimin kaynağı da tespit edilir. Güne karanlıkta başlıyoruz, karanlıkta işe başlıyoruz, karanlıkta yola çıkıyoruz, çocuklarımız karanlıkta okula gidiyor ve tüm bu saatlerde mecburen elektrik tüketimini arttırıyoruz" dedi.

"Ülkeyi yönetenlerin bir takım kişi ve kurumlara para kazandırmak için değil kamu yararına karar alması gerekiyor" diyen Doğru, artıştan kimlerin faydalandığının ve kârlı çıktığının da ortada olduğunu söyledi.

EMO NE ÖNERİYOR?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yaz saatinin kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Açıklamada şu öneri yer aldı:

Kişilerin ya da kurumların gereksiz ısrarları ya da elektrik şirketlerine para kazandırmak için değil kamu yararı kapsamında düzenlemeler yapılması zorunludur. Bu çerçevede yazın geçilen GMT+3 noktasının kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmelidir. EMO`nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT+2:30`dur ve yaz saati uygulamasında da GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır.

İlgili Haberler

Yaşam

'Gelin adayı' olarak ünlenen isim pompa görevlisi oldu

Yaşam

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Yaşam

Azra Akın anne oldu

Yaşam

Meteorolojiden 5 il için buzlanma ve don uyarısı

Yaşam

Eser Yenenler hastaneye kaldırıldı

Yaşam

Demet Akalın, 'yüzü çökmüş' diyen takipçisine tepki gösterdi

Yaşam

AVM'lerden tişört, şal ve triko çalan köpek güvenlik kameralarına yakalandı

Yaşam

Sinop'tan dünyaya

Yaşam

Sıla tarafından darp edildiği iddia edilen Ziynet Sali'den ikinci açıklama

Yaşam

Güzin Abla'dan tecavüze uğrayan kadına: Sana ders olsun!

Yaşam

Köpeği için doğum günü partisi düzenledi

Yaşam

'Sosyal medyanın en nefret edilen kullanıcısı' ne kadar kazanıyor?