darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Emine Erdoğan: Kadın erkek eşitliği eşitsizlik doğurur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın erkek eşitliğinin "cinsiyet adaleti" gibi bir değer kriteriyle ele alınması gerektiğini savunarak, 'Cinsiyet adaletinin var olduğu bir dünya, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan özelliklerinin yansıdığı daha dengeli bir hayat vadetmektedir'' ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan'ın bu ifadeleri 20 Temmuz 2010'da kadın örgütleriyle bir araya gelen Erdoğan'ın, “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadın ve erkek farklıdır, birbirinin mütemmimidir (tamamlayıcı)' sözlerini hatırlattı.

'CİNSİYET ADALETİ'

Borsa İstanbul'da yapılan etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, "Cinsiyet adaletinin var olduğu bir dünya, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan özelliklerinin yansıdığı daha dengeli bir hayat vadetmektedir. Bu vesileyle, kadın erkek eşitliğinin, cinsiyet adaleti gibi bir değer kriteriyle ele alınmasının önemi üzerinde durmak isterim. Zira, kadınların özel sorumlulukları hesaba katılmadan sağlanan eşitlik, bazı eşitsizlikler doğurabilir. Söz gelimi, kadınların çocuk sahibi olması ve çocuğun yetiştirilmesinde toplumun benimsediği bazı geleneksel roller, bir takım ayrıcalıklar gerektirir" diye konuştu.

'ERKEKLERİN VERECEĞİ DESTEK'

Erdoğan, konuşmasının devamında, "Nitekim, hükümetin son yıllarda yaptığı düzenlemeler bu anlamda önemlidir. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürenin, memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi, bunlardan bir tanesidir. Doğuma bağlı yarı zamanlı çalışma imkanı ve babalık izin süresinin artırılması da kadınlarımızın hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerdir. Elbette tüm bu uygulamalar, erkeklerin vereceği destek ve yüksek bir farkındalıkla gerçek amacına ulaşabilir. Bu noktada, iş dünyasının liderlerini, kadın gücünü artırma konusunda daha proaktif yaklaşımlara davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

'BAŞÖRTÜLÜ KADINLAR 80 YIL SONRA SEÇİLEBİLDİ'

Türkiye'nin 1934’te, dünyada kadınların seçme ve seçilme hakkı kazandığı ilk ülkelerden olduğunu ve bunun Cumhuriyet tarihinin en önemli kazanımlarından biri olduğunu söyleyen Erdoğan, "Nitekim, seçilme hakkının tüm kadınları kapsamaması bir ayrımcılık sorunu doğurmuştur. Mesela, başörtülü kadınlar seçilme hakkına ancak 80 yıl sonra sahip olabilmiştir" dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Deniz Yücel: Alman hükümeti Türk toplumuna ihanet etti

Güncel

Anayasa Mahkemesi'nden 'genelev' kararı

Güncel

Cezaevinde işkence var mı sorusuna 'Kamuoyunu ilgilendirmez' yanıtı

Güncel

'Rusya adım adım ev ödevlerini yaptırıyor'

Güncel

'Köle değiliz' diyen 24 havalimanı işçisi tutuklandı!

Güncel

Adnan Oktar davasında karar çıktı

Güncel

Adana'da orman yangını

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi!

Güncel

Çavuşoğlu Fransa, Almanya ve ABD Dışişleri Bakanlarıyla görüştü

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi

Güncel

Servis bulunamayan öğrencilere imam hatip tavsiyesi

Güncel

Jokeyi üstünden atan at, yarışı ilk sırada tamamladı