Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Emniyet tüm illere 'Uber' talimatı verdi

Talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532, ikincide ise 4 bin 220 TL’ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak.

Habertürk'te yer alan habere göre, ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek. 12 Aralık’ta gönderilen talimatta, sahibinin kullanmadığı araçların bağlanmaması gerektiği belirtildi ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gösterildi. 12 Aralık’tan önceki uygulamada, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber araçları, sürücünün kim olduğu gözetilmeksizin 60 gün bağlanıyordu.

TAKSİCİLER RAHATSIZ

Emniyet yetkilileri, Uber sistemi ile çalışan araçların 'tarifeli yolcu taşıma' yetkisinin bulunmadığını, bu yöntemin korsan taksicilik alanına girdiğini belirtti. Yetkililer, belediye sınırları içinde tarifeli yolcu taşımacılığının sadece, ticari taksi, M plakalı minibüs, halk otobüsü ve belediye otobüslerine ait olduğunu kaydetti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor.

UBER ’E YERLİ RAKİPLER GELDİ

Bitaksi birkaç yıldır taksicileri mobil uygulama üzerinden müşterilerle buluşturarak müşteriye en yakın taksiye ulaşma imkânı sunuyor. Bitaksi sadece sarı taksiler ile çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen Olev ve Yolo ise Uber gibi lüks araçları mobil uygulama üzerinden müşterilerle buluşturuyor. Olev ve Yolo’nun ABD merkezli Uber’den farkı ise tamamen yerli olmaları.

1 CEZA KESİLDİ UBER KARŞILADI

Geçtiğimiz hafta trafik ekipleri, Uber’in 'UberXL’ aracını bağladı ve araçtaki yolculara 281 TL ceza kesti. Cezanın Uber tarafından karşılandığı belirtiliyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA PROTESTO EDİLDİ

FRANSA: 'UBER YASAL DEĞİL

2015 yılında Paris’te Uber protestolarının artması sonucu Fransa İçişleri Bakanı Uber’in hizmetlerinin durdurulması talimatını vermişti. Paris’teki eylemde Fransız taksiciler, Uber yüzünden yüzde 30-40 arasında bir gelir kaybı yaşadıklarını öne sürerek sert bir eylem düzenlemişler ve Uber araçlarını yakmışlardı. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, içişleri bakanlığı yaptığı dönemde Uber’i yasadışı olarak nitelendirmişti. Cazeneuve Uber’in yasadışı olduğunu ancak kanunu uygulamanın zor olması nedeniyle Uber’in faaliyetlerine devam ettiğini paylaşmıştı. Paris’te Uber sürücüleri de düzenledikleri başka bir eylem ile şirketin ücretlerde indirim kararını protesto etmişlerdi.

İNGİLTERE: LONDRA’DA 3 SAAT EYLEM

Şubat 2016’da İngiltere’de de binlerce taksici başkent Londra’da düzenledikleri eylem ile Uber’i ve yeterince denetim yapmadığı gerekçesiyle Londra Ulaşım Kurumu’nu protesto etmişlerdi. 3 saat süren taksici eylemi Londra trafiğini felç etmişti. Londra’nın sembollerinden siyah taksi şoförleri Uber’in yasal olmadığını ve düşük fiyatları sayesinde müşterilerini çaldığını iddia etmişlerdi.

ABD: UBER ŞOFÖRLERİ UBER ’E KARŞI

2016’nın başında ise New York’ta diğer şehirlerden farklı olarak bu sefer Uber sürücüleri ücretlerdeki düşüşler yüzünden ayaklanmış ve yaklaşık 10 bin Uber sürücüsü şirketin New York merkezi önünde toplanmıştı. Protestoda Uber sürücüleri telefonlarını kapatmış ve direksiyon başına geçmemişlerdi. Fakat fiyatlardaki indirim Uber’in New York’ta müşteri sayısını arttırmıştı.

AVUSTURYA: VİYANA ’DA 400 TAKSİCİYLE EYLEM

Nisan 2016’da Viyana’da 400 taksici Uber’in yasal olmadığını öne sürerek korna eylemi düzenlemişlerdi. Başbakanlık binası önünde hükümeti Uber’e karşı önlem almaya çağıran taksiciler, Uber’in sürücülerinin vergi vermediğini ve bu sistemin taksicilik sektörüne darbe vurduğunu vurgulamışlardı. Taksiciler Avusturya devletinin çözüm üretene kadar eylemlerinin süreceğini kaydetmişlerdi.

İlgili Haberler

Yaşam

Rihanna'dan Victoria's Secret yaratıcısına trans ve büyük beden modeller tepkisi

Yaşam

Kim Kardashian: Kocam zengin gibi kokuyor

Yaşam

Ünlü YouTuber ve kız arkadaşı hayatını kaybetti

Yaşam

Youtube fenomenleri birbirini suçladı!

Yaşam

Louvre Müzesi'nde dekolte tartışması

Yaşam

Oyuncu Gerard Butler'ın evi kül oldu

Yaşam

Heidi Klum, paylaşımıyla sosyal medyayı sarstı

Yaşam

Doktor, mühendis, polis ve bakan yeğeni... Hepsi 'gay avcısı'nın kurbanı oldu

Yaşam

Demet Akalın Okan Kurt ile barıştı mı?

Yaşam

Meteoroloji duyurdu: Kar geliyor

Yaşam

Hande Ataizi: Bitlendik

Yaşam

Metin Hara'dan gözyaşlarını tutamayan Adriana Lima'ya destek