darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Necati Yıldırım

Yarın 15 Temmuz hüzün doluyor insan

14.07.2017 18:48

Yandaş metin yazarı takliti yapayım dedim ama yok, kafiye olmadı. Olmaz ki... Tüm entelektüel faaliyetin baskılandığı, dışlandığı yerde açılan boşluğa dilediğiniz kadar yerli ve milli tıkıştırmaya çalışın ortaya trajikomedi dışında bir şey çıkmaz.

yazidetay.png

Malum afişleri görmeyen kalmamıştır herhalde. En hafif tabiriyle bir grafik kazası ya da photoshop kabusu olarak nitelenebilecek bu işlere bir de Fetöcü asker niyetine 1991 Körfez Savaşı sırasında çekilen David Turnleyin ikonik Black Star fotoğrafını yerleştirmeleri gerçekten çok hoş. Ajansa nasıl bir brief verildi acaba? Yani muhtemelen bir ajansa yaptırılmıştır, yandaş bir ajansa. Yandaş ajans kulağa ne tuhaf geliyor değil mi? Ama artık böyle zamanlardan geçiyoruz. 

Peki 15 Temmuz anıtlarına ne demeli... Hele Harana dikilen, Sayın Cumhurbaşkanını tankı durdururken tasvir eden bir tane var ki, baktıkça insanın içi acıyor. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak Sayın Cumhurbaşkanının Plastip Şov karakteri gibi gösterilmesi şahsen benim zoruma gidiyor. Ama işte böyle zamanlardan geçiyoruz. Heykelden bunu anlamamız gerekiyor.

yazidetay2.png

15 yılı aşkın zamandır, önce yavaş sonra giderek ivmesini artırarak bütün ülkeyi saran; kamusal alanı, akademiyi, evlerin içini teslim alan sığlığa, kendini inanç ve gelenekle meşrulaştıran cehalete alışmaya zorlanıyoruz. Daha da kötüsü doğru düzgün zihinsel bir hazırlığı olmayan bir kesime sistematik olarak sermaye transferi gerçekleştirilmesinin müptezel sonuçlarıyla yüzleşiyoruz.

Ancak giderek daha sık gözlemlenen bir durum var ki, bu müptezellik artık sadece bu mahallenin sorunu değil. Büyük Adalet Yürüyüşüne toplumun tüm kesimlerinden katılım olması, yandaş kalemler arasında dahi memnuniyetsizliğin yol gösterme adı altında daha sık dile getirilmeye başlaması, karşı mahallede alttan alta her zaman yürüyen İslamdan entelektüel çıkar mı, tartışmasının yeniden alevlenmesi ve üretilen bunca mağdurun kader ortaklığı, Yürüyüş öncesinden çok daha farklı bir sosyolojik zemine işaret ediyor.

yazidetay3.png
Özellikle 28 Şubattan bu yana yaşanan süreç -yetişen nesil de diyebiliriz- laik/seküler kesimi Müslüman muhafazakarlarla aynı ülkede yaşaması gerektiğine hem zihnen hem de siyaseten ikna etmiş görünüyor. Her ne kadar tersine propaganda aralıksız çalışsa da -aşırı ulusalcıları bir kenara koyarsak- ülkenin seküler kesiminin inançlı kesimiyle bir alıp veremediği yok. Tıpkı seküler mahallesi sayılabilecek Fenerbahçe Parkında kızlı erkekli, türbanlı şortlu gençlerin bir arada caz konseri dinleyebilmesi gibi. Bunun altında yatan temel neden ise basit. Eğer seküler biriyseniz kimin nasıl yaşadığı umurunuzda olmaz. İşte aslında bu umursamazlık tehdit değil, bizatihi mütedeyyin yaşam tarzının da teminatıdır.

Bu yüzden 2019a giderken başta CHP ve adalet çatısı altında bir araya gelen tüm bileşenlerin önünde çok sıkı bir ajanda durmaktadır. Her fırsatta, her ortamda, her yolla; her şehirde, kasabada, köyde, eldeki tüm olanakları birleştirip koordine ederek insanımıza ulaşılmalı ve herkes için adalet isteyen, tektipleştirmeyen, ötekileştirmeyen, herkesin yaşam alanına saygılı, birbiri ile etkileşim halinde bilimde, ekonomide, kültürde, sanatta tüm dünyaya ilham olabilecek yepyeni sentezler yaratan barış içinde bir toplum olabilmek için birbirimize ne kadar ihtiyacımız olduğu anlatılmalıdır.

Artık memleketteki bütün mahallelerin toplanıp tam aralarından geçen, kokusundan pencere açamadığımız dereyi islah etmenin yollarını araması vakti gelmiştir. 

En azından birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey olabileceği fikrine zihinlerimizi açık tutabilirsek herkesin ezberini bozacak yeni ufuklar yaratabiliriz. En azından eli yüzü düzgün afiş ve heykel yapmayı iyi bilir ve isteyen herkese öğretebiliriz. Ya siz?

Eğitim