Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

EMO: Cumhuriyet`in aydınlığı ile 62 yıldır buradayız

EMO'nun ülkenin zor koşullarına rağmen bilimsel çalışmalarını sürdürdüğü ve bu çalışmaların ülkenin ve toplumun içinde bulunduğu durumdan soyutlanamayacağı vurgulanan açıklamada, "EMO olarak bilimin ve aklın yol göstericiliğinde, insandan ve emekten yana duruşumuzla, demokrasi ve barış talep ediyoruz. Cumhuriyet'in aydınlığı ile 62 yıldır buradayız, burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz" denildi.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, kuruluşumuzun 62. yılını, coğrafyamızdaki kan, gözyaşı ve kaos ortamı içinde karşılıyoruz. Her geçen güne yeni bir bomba, yeni bir suikast yeni asker ölümleri ile uyanıyoruz. Sahibi olmadığımız bir savaşta gencecik bedenler toprağa düşüyor, izliyoruz.

İçinden geçtiğimiz bu zor koşullarda her türlü baskıya karşı Elektrik Mühendisleri Odası olarak meslektaşlarımızın ve meslek alanlarımızın sorunlarının ülke gerçeğinden ayrı tutulamayacağı bilinci içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. EMO bünyesinde 10 ayrı mühendislik unvanı, 89 farklı iş alanı bulunmakta olup; 14 şube ve 112 temsilciliğimiz ile 60 bine yaklaşan üyemize hizmet veriyoruz. Diğer yandan mesleki alanlarımıza ilişkin sorunları, görüş ve önerilerimizi kamuoyuna bilimin yön göstericiliğinde sunmaya çalışıyoruz. Mesleki alanlarımızla ilgili dergi ve kitap gibi yayınlar çıkartıyor; kongre ve sempozyumlar düzenliyor; üyelerimize yönelik meslek içi sürekli eğitimler veriyoruz. Bu çalışmalarımızı tüm örgütsel yapımız içerisinde 65`i mühendis olmak üzere 186 çalışanımız ve üyelerimizle birlikte yürütüyoruz.

Yeni uzmanlık alanları ile giderek genişleyen örgütsel yapımızın, meslek alanlarımızın ve üyelerimizin sorunlarına yaklaşımda ortak bir aklı harekete geçirmek üzere sadece seçilen Yönetim Kurulları ile sınırlı olmayan demokratik bir çalışma anlayışını sürdürmeye özen gösteriyoruz.

Oda Tüzüğümüzde yer aldığı gibi "meslek örgütü olarak bilimi ve tekniği kamu yararına uygulama" sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bu temel üzerinde yükselttiğimiz çalışmalarla, Odamızın dar meslekçi bir bakış açısına sıkıştırılmasına karşı çıkıyoruz. Odamızın ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelere duyarsız olması beklenemez. Demokrasinin olmadığı bir yerde bilimin gelişmesi, bu çerçevede mühendislik de dahil olmak üzere hiçbir mesleğin hakkıyla yerine getirilebilmesi mümkün değildir.

Ülkemiz hem ekonomik hem siyasal olarak derin bir açmaza sürüklenmiştir. Toplumsal gerilim giderek artmakta, ülkeyi yönetenlerin yürüttüğü siyasetin dili ve tarzı da kendisi gibi düşünmeyenlere karşı haksız ve adaletsiz bir uygulamaya dönüşmektedir. Rejim değişikliği söylemleri ile ülkemiz sonu belirsiz maceralara sürüklenmek istenmektedir. EMO olarak bilimin ve aklın yol göstericiliğinden, insandan ve emekten yana duruşumuzla, demokrasi ve barış talep ediyoruz. Cumhuriyet`in aydınlığı ile 62 yıldır buradayız, burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

İlgili Haberler

Güncel

Bira fiyatları son 9 senede ne kadar arttı?

Güncel

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Güncel

Kirli çorap koklayan adamın ciğerleri iflas etti

Güncel

ÇHD Öğrenci Komisyonu: Ruhsatlarımızı gasp eden kararlar geri çekilsin!

Güncel

Ege Denizi'nde deprem

Güncel

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Güncel

TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekâtı

Güncel

Bira fiyatları son 9 senede ne kadar arttı?

Güncel

Siirt'te operasyona giden 10 asker yaralandı

Güncel

Süper Lig takımının binasına silahlı saldırı

Güncel

Diyanet Külliyesi'ne 80 milyon okula gelince 'tasarruf'

Güncel

İçişleri Bakanlığı, Mahmutpaşa'da 'sarı yelek! peşinde...