darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

'CHP İstanbul'a Akşener'i aday gösterebilir'

EMO: TEDAŞ üzerinde kadro oyunlarına hayır!

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) ortak bir yazılı açıklama yaparak, TEDAŞ`ta çalışan 400`e yakın deneyimli personelin görevlerinden alınarak Devlet Personel Başkanlığı havuzuna gönderilmesine tepki gösterdi. Açıklamada TEDAŞ`ın hukuka aykırı olarak özelleştirme kapsamında tutulduğu ve çalışanlara özelleştirme prosedürü uygulamasının da hukuka ve kamu yararına aykırı olduğu vurgulandı.

Açıklama şöyle:

TEDAŞ ÜZERİNDE KADRO OYUNLARINA HAYIR!

TEDAŞ`ta aralarında EMO ve ESM üyelerinin de olduğu 400`e yakın çalışanın görevden alınarak, istihdam fazlası personel statüsüyle havuza aktarılması kabul edilemez. Kurumun görevleri kapsamında ek personel ihtiyacı olduğuna ilişkin daha iki ay önce Özelleştirme İdaresi`ne başvurduğu dikkate alındığında yapılan uygulamanın liyakat esasıyla ve kamu çıkarı ile bağdaşmadığı açıktır. Kamuda liyakata uyulmamasının yarattığı 15 Temmuz Darbe Girişimi üzerinden henüz 2 ay geçmişken, TEDAŞ gibi bir kurumda liyakatı yok sayarak kurum personelini uzaklaştırıp, yerlerini "yandaşlık" kriteriyle doldurmaya kalkmak anlaşılamaz bir çelişkidir.

TEDAŞ Yönetim Kurulu`nun 19 Eylül 2016 tarihinde aldığı kararla merkez teşkilatları ve koordinatörlüklerde çalışan 400`e yakın personel, "istihdam fazlası" olarak gösterilerek Devlet Personel Başkanlığı havuzuna gönderilmiştir. Personele tebligatlar yangından mal kaçırırcasına yapılmış, izinler kaldırılmış, raporlu olanlara dahi evlerinde tebligat öngörülmüş ve 24 saat içinde odaların boşaltılması istenmiştir. Görevden almalar, okulların da yeni açıldığı bir dönemde büyük mağduriyetler yaratacaktır. Çalışanların lojmanları boşaltmasının istenip istenmeyeceği, hangi statüde çalıştırılacakları ve maaş düzeyleri gibi özlük haklarıyla ilgili endişeler oluşmuştur. Yapılan işlemde mühendislerin unvanlarının korunmaması da hak kayıpları açısından önemli bir endişe kaynağı oluşturmaktadır.

Havuza aktarılan personelin 29 yılını tamamlamış, aktif çalışanlar olmaları, deneyimli personelin emekliliğe zorlanmasının hedeflendiğini göstermektedir. Kuruma yıllarını veren çalışanların toplu olarak havuza aktarılması kurum belleğini yok edecektir.

Dağıtım kuruluşlarının özelleştirilmesinin ardından sokak aydınlatmaları ve dağıtım şirketlerinin denetimi konusunda pek çok sıkıntı yaşanmış, TEDAŞ`ın bu anlamda yetkilendirilmesi zorunluluk arz etmiştir. Mülkiyeti TEDAŞ`a ait olan tesisler üzerinden verilen elektrik dağıtım hizmeti piyasanın elinde başıboş bırakılamaz. Deneyimli kadroları tasfiye edecek, kurumu küçültecek adımlar; kamu hizmetleri ve çıkarlarının korunmasında büyük sorunlara yol açacaktır.

Kaldı ki 2004 yılında özelleştirme kapsamına alınmış TEDAŞ`ın tüm birim ve varlıkları özelleştirilmiş olmasına karşın hala özelleştirme kapsamında tutulması hukuka ve kamu yararına aykırıdır. Yalnızca genel müdürlük organizasyonu şeklinde varlığını sürdüren, bölgelerde koordinatörleri bulunan kurum; denetim, eğitim gibi kamusal görevleri sürdürmektedir. Hali hazırda TEDAŞ`ın özelleştirme kapsamından çıkarılması gerekirken, çalışanlar için özelleştirme prosedürü uygulanması, garip, şaşırtıcı, iyi niyetle bağdaşmayan bir tutum olduğu gibi açıkça hukuka, kamu yararına ve çalışanların yasal haklarına aykırılık içermektedir. TEDAŞ`ın özelleştirilmesi sürecinde daha önce de yapılan benzer uygulamalar mahkeme kararlarıyla iptal edilmiştir. OHAL ortamındaki kaostan yararlanılarak yapılan uygulamanın hukuki ve haklı bir gerekçesi bulunmaması nedeniyle iptal olacağı açıktır.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı`na 29 Temmuz 2016 tarihinde personel ihtiyacını bildiren TEDAŞ yazısı dikkate alındığında; var olan personelin kurumdan uzaklaştırılmasının hiçbir mantığı bulunmamaktadır. Bu durum yapılan işlemin arkasındaki kötü niyeti de açıkça ortaya koymaktadır. Kurumun 156 elektrik mühendisi, 42 harita teknikeri, 21 harita mühendisi, 20 tekniker, 5 idari personel, 3 makine mühendisi ve 1 orman mühendisi olmak üzere toplam 248 kişilik personel ihtiyacı bulunduğu bildirilen yazıda, bu ihtiyacın gerekçesi de "proje onay, kabul ve kamulaştırma iş ve işlemler ile ilgili olarak başvuru sahipleri adına hak kaybına sebep olabilecek durumların oluşmaması, Genel Müdürlüğümüzce ileride hukuki sorunlarla karşı karşıya gelinmemesi bakımından, iş ve işlemlerin zamanında ve eksiksiz yerine getirilmesi" olarak açıklanmıştır. Bu yazının üzerinden 2 ay geçmeden kurumda çalışan 400`e yakın personelin kurumdan uzaklaştırılmasını anlamak mümkün değildir. Yapılan uygulama nedeniyle kurumun ihtiyacı olan personelin kurum çalışanlarıyla ortak iş yapma kültürü içerisinde eğitimden geçirilmesi de mümkün olamayacaktır.

Derhal TEDAŞ hukuka aykırı bir şekilde tutulduğu özelleştirme kapsamından çıkarılmalı, kurum çalışanlarının hakları iade edilmelidir. EMO ve ESM; TEDAŞ çalışanlarına yapılan haksızlığa karşı hukuki platformlar başta olmak üzere her türlü mücadelede gereken desteği verecektir.

 

İlgili Haberler

Güncel

3. Havalimanı Erdoğan'ın dediği tarihte açılmayacak!

Güncel

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Yaralılar var

Güncel

'Kriz psikolojik' diyorlar! Çocuğuna okul kıyafeti alamayan baba intihar etti

Güncel

Ankaralılar yarına dikkat!

Güncel

Umumi tuvalete dolardaki artış nedeniyle yüzde 50 zam geldi!

Güncel

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Güncel

Ev sahibi kiracı kavgasında kan aktı: Ölü ve yaralılar var

Güncel

'Doktorum' diyerek çocukların fotoğrafını isteyen şüpheli hakkında yeni gelişme

Güncel

İş cinayetlerine karşı eylem yapmışlardı, tutuklandılar! 3. Havalimanı inşaatında bir iş kazası daha

Güncel

Rekabet Kurulu'ndan TMMOB'a soruşturma

Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bilgiyi ihraç etmemiz gerekiyor

Güncel

Bilal Erdoğan: Yeter ki milletimiz okçuluk ve güreşe ilgi göstersin