YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Baykal ve Moon tarikatı

18.02.2016 07:51

İki yanlış bir doğru yapmaz.

Muhalefetin görevi iktidarın yanlıştan dönmesini sağlamaktır, devam ettirmesini değil.

AKP hükümetlerinin din ve mezhep saplantısının Türkiyeyi içeride ve dışarıda ne hale getirdiği ortada.

Türkiye battıkça batıyor, CHP milletvekili Deniz Baykal üzerine vazifeymiş gibi Halepin sünni kenti olduğunu söylüyor.

Deniz Baykalın mezhep çıkışı, bana yıllar öncesi Washingtonda katıldığı bir tarikat toplantısını hatırlattı.

27 Kasım 1997de Hürriyet Gazetesi temsilcisi rahmetli Esen Ünürle önemli bir istihbarat almıştık.

CHP Genel Başkanı Baykalın bir tarikat toplantısına katılacağını duymuştuk.

Baykal gizlice Washingtona geliyordu. Hangi uçakla hangi havaalanına saat kaçta geleceğini bilmiyorduk.

Baykalın İstanbuldan THY ile New Yorka uçtuğunu öğrendik. New York-Washington bağlantısı olan uçakların listesini alıp Reagan Havaalanın çıkış kapılarını paylaşıp beklemeye başladık.

Havaalanında çeşitli yerlere MOON tarikatının toplantısına katılacak konukları karşılamak için danışma masaları konmuştu. Birkaç saat içinde istediğimiz bilgilere ulaştık.

Deniz Baykalın, Koreli rahip Sun Myungun kurduğu Birleştirme Kilisesi "Unification Church" adlı tarikatın toplantısına katılması önemli bir haberdi.

Moon Tarikatının Amerika ve Asya ülkelerinde milyonlarca dolarlık gayrimenkulleri vardı. Tarikat, Hıristiyanlar arasındaki birliği sağlamayı amaçlıyor, ideal aileler aracılığıyla dünya barışını sağlayacağını öne sürüyordu. 

Moon, kendisine inananların Kiliseye akıttığı paranın bir bölümünün, kültür, eğitim ve dini yatırımlara gittiğini söylüyordu. Fakat kaynaklar siyasi etkinlik kazanmak amacıyla kullanılıyordu.

Tarikatın önemli özelliklerinden biri de birbirini tanımayan binlerce insanı toplu nikâhlarla evlendirmesiydi. Tarikat evlenecek çiftleri dünyanın çeşitli yerlerinden kendisi buluyordu.

Baykalı, havaalanında karşıladık. 

Parti olarak değil, şahıs olarak çağrıldığını söyledi.

Baykal ziyaret gerekçesini şöyle açıklamıştı:

"Tanımıyorum çok fazla. Yani tarikat gibi bir şeyi varmış. İmkânları olan bir adam. Böyle bir fantezinin peşine girmiş. Maneviyat ve aile bütünlüğü ile insanlığa mutluluk getirecek falan. Bu çerçevede çağırıyor. Çağırdığı insanların farklı inançları var. Farklı anlayışları var. Geçen defa Kanada Başbakanı, bilmem kim onları çağırmış. O işlere meraklı. Yani siyaset, bilim, kültür alanında insanları çağırıyor. Ve onlara, Ne konuşacaksanız konuşun diyor. Ben bizim Hariciyeden şey alarak geldim. Geçen sene çağırmışlardı. Geçen sene Hariciyeye sordum Gayet güzel, tabii dediler. Şimdi bu defa da çağırdılar."

Moon tarikatı Baykalı neden davet etti hala merak ederim.

Eğitim