darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Erdoğan: Bazıları 'seçilmişler nasıl görevden alınır' diyor. Bal gibi alınır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24'ü DBP'li olan 28 belediyeye yerel seçimlerde seçilen belediye başkanı yerine kayyım atanmasıyla ilgili olarak '28 belediye başkanı görevden alındır. Bazıları 'Seçilmişler nasıl görevden alınır?' diyor. Bal gibi alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisi vermez' dedi.. 

Erdoğan, 15 Temmuz'da düzenlenen darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ileri sürülen Fethullah Gülen ve cemaatiyle ilgili olarak 'Millet idam talebinde bulunuyor. Parlamento bununla ilgili kararı verdiği anda kimsenin buna karşı çıkma yetkisi yok. Bazı Avrupalı liderler diyorlar ki, 'Siz idamı savunuyorsunuz.' Bakın dedim, 'Siz bizim yaşadıklarımızı yaşamadınız. Eğer millet bunu istiyor, parlamento veriyorsa siz buna karşı çıkamazsınız. Kusura bakmayın, kararı verecek olan AB değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamentosudur, milletidir' dedi. 

Dün Van'da düzenlenen bombalı araç saldırısına değinen Erdoğan, 'Biz şu mübarek bayramın birinci gününde, Van’da 1000 kilo bombayı patlatan alçakları er ya da geç döktükleri kanda boğacağız' diye konuştu. 

Erdoğan'ın Kurban Bayramı kapsamında Haliç'te düzenlenen '75 milyon Bir Bayrak Altında' isimli bayramlaşma programında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

'Tüm Türkiye’nin, İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Hayat ne kadar acılarla dolu olursa olsun, bayramlar adeta kışa aldırmadan açan kardelen çiçekleri gibi bizim için güzellik ve ümit sembolüdür. İki mübarek gün, Ramazan Bayramı’yla Kurban Bayram arasında yaşadığımız hadiseler bile bunu gösterdi. Bu bayrama kayıplarımızdan dolayı yüreğimiz yaralı ama ümidimiz güçlenmiş giriyoruz. 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede verdiğimiz kayıplar başta, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

'Van’da 53 yaralımız, gazimiz oldu. Hepsine şifalar diliyorum. En son hamdolsun, yaralılarımızın tamamına yakını hastaneden çıktı.

'Sizinle böyle kadim bir geçmişe sahibiz. Sevinçler kadar kederleri de paylaştık. Her türlü zorluğa birlikte göğüs gerdik. Tarihi başarıların altındaki imza hepimize aittir. Kara gecelerde birbirimize kılavuzluk ettik.

'Bu millet güçlü millet ve bunu ispat etti, Rabbim de lütfetti ve netice hamdolsun zaferle sonuçlandı. Kardeşlerim, eğer milletle aranızda siz yürüdüğünüzde 79 milyon insanı arkanızda yürütecek bir ilişki varsa hiç korkmayın. Karşınıza 367 garabeti de çıkarsalar, siyasi ve bürokratik tuzaklar da kursalar, terörle, hatta uçakla, tankla, helikopterle üzerinize gelseler, hiç fark etmez.

'Milletin çoğu kez görünmeyen fakat varlığını daima hissettiğimiz gücü rakipsizdir. Bu gücün ardında iman vardır, birlik, beraberlik, kardeşlik vardır.

'Sivas’tan bir kardeşimiz, köprünün yakınında oturuyor, annesi, babası bize anlatıyor. Çıkma kararını verdiği zaman iki rekat şehitlik namazı kılıyor, hanımı diyor ki, ben de geleceğim. O da hazırlığını yapıp köprüye hemen iniyorlar ve orada şehadete yürüyor. Çetin kardeşimiz orada şehit oluyor ve hanımı beraber geldiği, o 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yalnız dönüyor.

'79 milyon tek millet. Kardeşlerim bunu sağlayacağız. Biz şu mübarek bayramın birinci gününde, Van’da 1000 kilo bombayı patlatan alçakları er ya da geç döktükleri kanda boğacağız.

'Bu mübarek bayramlarımızı kimsenin zehir etmeye hakkı yok. Bu şehitler, boşuna şehit olmadılar. Boşuna gazi olmuyorlar. Bu alçaklar bunun hesabını verecekler. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize şifa diliyorum.

'İkincisi tek bayrak. Bu bayrak alışılmış bir bayrak değil. İşte rengi şehidimizin kanından. Hilal bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, her şehidimiz bir yıldızdır. Vatan tarla değildir, arazi değildir. Eğer şehit kanıyla yoğuruluyorsa vatandır. Onun için bu topraklar şehit kanlarıyla yoğrulmuştur.

'Ve dördüncüsü de tek devlet. Devletin içinde devlet asla olmaz. Olmadı, olmayacak. Pensilvanya’ya mı kaçar, nereye kaçarsa kaçsın. Sonuna kadar inlerine girdik, giriyoruz. Bak beyefendi, kendisi kainatın imamıymış. 170 ülkede faaliyetleri varmış. Hesap başka, kıtalarda imamlar var. Türkiye’de Türkiye’nin, şehirlerin, ilçelerin, devlet kurumlarının imamı var. Hesap başka, büyük. Ama hesap çok farklı yerden döndü. Şimdi savruldular ve kaçıyorlar. Bunla ilgili kanaatimi biliyorsunuz. Ne dedim, millet idam talebinde bulunuyor. Parlamento bununla ilgili kararı verdiği anda kimsenin buna karşı çıkma yetkisi yok. Bazı Avrupalı liderler diyorlar ki, “Siz idamı savunuyorsunuz.' Bakın dedim, “Siz bizim yaşadıklarımızı yaşamadınız. Eğer millet bunu istiyor, parlamento veriyorsa siz buna karşı çıkamazsınız. Kusura bakmayın, kararı verecek olan AB değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamentosudur, milletidir.

Bugün dünyanın büyük çoğunluğunda bu var mı, var. Ee, sadece kara Avrupa’sı dünyadaki bazı ülkeleri kendine örnek göstererek konuşuyor.

Biliyoruz ki son 200 yıldır, sürekli acılar ve kayıplar yaşayan milletimizin zaferlere çok ihtiyacı var. Seferlerimizi, mücadelemizi zaferle taçlandırmak için çalışıyoruz, çalışacağız.

G20 zirvesinde dünya liderleriyle konuştuk. İdamı konuşanlar AB üyesi ülkeler. Onlar dışında yok. Çünkü çoğu uyguluyorlar.  Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede o mücadelenin ibranamesi olan her seçimde desteğini gördüğümüz milletimize borcumuz zaten büyük. Şimdi can borcu dahil çok ağır borçlar yüklendi. Sadece Türkiye’yi karıştırmıyorlar, Irak, Suriye, Mısır, Afganistan, Tunus, Libya. Bu hala devam ediyor. Oynanan oyun İslam dünyasına. Milletimiz bu oyunu kökünden bozmamızı bekliyor.

Bu mücadeleyi tüm kurumlarımızda veriyoruz. Önemli mesafe kat ettik ama kat etmemiz gereken çok mesafe var. PKK ile FET֒nün, DEAŞ’ın bir farkı yok. Hepsi de zarar verme misyonuyla hareket ediyor. 15 Temmuz’la çukur eylemleri aynıdır. PKK güdümündeki bazı belediyeler çukur eylemlerinde ve terör örgütünün kanlı saldırılarında çok aktif görev üstlendiler. Bu başkanlar kamu görevinden ziyade, örgütün uşaklığını yapmıştır.

28 belediye başkanı görevden alındır. Bazıları seçilmişler nasıl görevden alınır diyor. Bal gibi alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, millet aleyhinde tasarruf yetkisi vermez.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı