darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Erdoğan: Genelkurmay ve MİT Cumhurbaşkanlığı'na bağlansın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanlık Divanı üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda çok önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer muhalefet kabul ederse, Genelkurmay ve MİT'i Cumhurbaşkanlığı'na bağlansın istiyoruz dedi.

Bu kurumların bağlanması için Anayasa değişikiliği gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuvvet Komutanlıkları'nın da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlamak istediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı ile divan üyelerinin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, önümüzdeki günlerde siyasi partiler arasında çalışılmaya başlanacak olan mini anayasa paketi görüşmelerinde masaya gelecek anayasa maddeleriyle ilgili ipuçlarını verdi. Erdoğan, muhalefetin de destek vermesi durumunda anayasa değişikliğiyle MİT ve Genelkurmay Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanlığı’na, kuvvet komutanlıklarını da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlamayı istediklerini söyledi. Darbe girişimine karşı ortaya koydukları tavır nedeniyle muhalefet partilerine teşekkür eden Erdoğan, hoşgörü ve diyaloğun önemine dikkat çekti.

İçişleri’nde 'darbe’ birimi

Divan üyeleri, Saray ziyareti öncesinde de İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı ziyaret etti. Bazı üyeler, darbe girişiminin ardından tutuklanan ve gözaltına alınan askerlerin yakınlarının çocuklarından haber alamadığını belirterek “Gözaltına alınmış, aradan 10 gün geçmiş ama kendilerinden bir haber ve bilgi alamıyorlar' dedi. Ala, bunun üzerine bakanlık müsteşar yardımcısının başkanlığında bir birim oluşturulduğunu, milletvekillerinin bu birimden bilgi talep edebileceğini söyledi. Bir üye de, askeri birliklerin önünde kamyon ve iş makinelerinin hâlâ durduğunu belirterek bunların hoş bir görüntü oluşturmadığını söyledi. Ala, “Haklısınız, bir an önce kaldırılmalı' dedi.

TBMM Başkanlık Divanı’nda, Meclis’e hava savunma sistemi, özel güvenlik birimi oluşturulması başta olmak üzere güvenliğin artırılması için önlemler görüşüldü. TBMM Başkanı Kahraman ve bazı üyeler, “Burası Meclis, kışlaymış gibi bir görüntü oluşturmamalı. Hava savunma sistemi kurulması Meclis’i daha çok hedef haline getirir. Meclis’i koruyacağız da halk nasıl korunacak?' görüşünü dile getirdi. Yaşanan görüş ayrılıkları üzerine bu konuda teknik bir çalışma yapılması, konunun daha sonra değerlendirilmesi benimsendi. HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in katılmadığı toplantıda, Önder ile TBMM Başkanı Kahraman arasında geçen “Dersini verdik' polemiği de gündeme geldi. HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Kahraman’ın tavrını eleştirerek, “Dersini verdik sözü doğru olmamıştır' dedi. Kahraman da, “Haklısınız ama bu noktaya getiren Sırrı Bey’di. Sanki ders vermek için başka bir niyetle gelmişti ve işi bu seviyeye tırmandırdı. Burada kusur tamamen kendisindedir' diye konuştu. TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı’na vekâleten atanan Erbay Kücet’in durumu da tartışma yarattı.

CHP’li üyeler, Kücet’in attığı bir twet’te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun idamla yargılanması gerektiğini ifade ettiğini belirterek, “Kendisine cezai işlem yapılmasını istedik. Ama hiçbir şey yapılmadı. Madem barışı, birliği ve uzlaşıyı sağlayacağız, genel başkanımızla ilgili bu twet’i atan kişiyi genel sekreter yardımcısı yapıyorsunuz. Kendisine işlem yapılmalıdır' dedi. Kahraman da bunun üzerine, konunun bir sonraki divan toplantısında değerlendirilmesini istedi.

Erdoğan: Hatalarımız olabilir

Bazı divan üyelerinin “Türkiye’nin güncel meselerinin telaşsız, sakin bir ortamda tartışılması çok önemli. Sizin liderlerle bir araya gelmeniz, bu sakinleşmeye, siyasette yumaşamaya vesile olmuştur' demeleri üzerine Erdoğan, “Her şerde bir hayır vardır. Bizim de bugüne kadar bazı eksikliklerimiz, hatalarımız olmuş olabilir. Herkesin eksiği, hatası olabilir. Şimdi hatalarımızı tekrar etmeden süratle normalleşmemiz gerekiyor' dedi.

 

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı

Politika

Yandaş yazar Yusuf Kaplan: Tanzimat ve Cumhuriyet ile ayağımıza kurşun sıktık