darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

'Erdoğan her zamankinden zayıf'

Wikileaks’in son yayınladığı Demokrat Partinin önde gelen isimlerinden John Podesta'nın email sızıntılarında, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nasıl bakıldığı hakkında önemli bazı emailler de var.

Podesta Washington'daki en güçlü lobi şirketlerinden biri olmasının yanında Clinton'ın seçim kampanyasının da direktörü.

Emaillerden en çok ilgi çekenlerden biri ise geçmişte Hazine Müsteşarlığı ve Büyükelçilikler de yapmış olan Demokrat Partinin önde gelenlerden Stu Eizenstat tarafından ABD Başkan adayı Hillary Clinton’ın çok yakın yardımcısı olan Jack Sullivan’a gönderilen ve '’Türkiye ve IŞİD’’ başlıklı email.

Sullivan, Clinton Dışişleri Bakanı iken ona çok yakın olarak çalışmış, bakanlığın think tank’ı olarak kabul edilen poliitika koordine komitesinin liderliğini yapmıştı.

Bu emailde Erdoğan ve Türkiye ile ilişkiler hakkında, yakın geçmişte ABD Savunma Bakanı Ash Carter’ın Türkiye’nin IŞİD ile savaştaki rolü üzerinde fikirler geliştirilmesi talebi üzerine toplantının yapıldığını kaydediliyor ve Savunma Bakanlığı Politika Kurulunda sunulan görüşlerin özeti sunuluyor.

Bu email tamamen bir iç yazışma olmasından dolayı Türkiye ve Erdoğan hakkında hakim görüşleri yansıtması açısından çok önemli.

Bu toplantıda bazı istihbarat kurumlarının ve dört eski ABD’nin Türkiye’ye gönderdiği Büyükelçinin görüşlerinin de alındığı kaydediliyor. Email 2016 yılının 17 Ocak tarihinde gönderilmiş. Göze çarpan bölümleri şunlar:

Erdoğan Kendisine Aykırı Hiçbir Görüşe Göz Açtırmıyor

Başbakan Erdoğan Türkiye’yi daha İslami bir yöne soktu ve bağımsız gazeteciler, muhalif politikacılar ve askerler de dahil kendi görüşlerine karşı herkesin üstüne bindi.

Haziran’daki seçimlerdeki gerilemeden sonra ulusal güvenlik ve popüzlim kartını oynarak birçok muhafazakar oy ile kazandığı Kasım seçimlerinden sonra cesaretlenmiş hissediyor. PKK ile barış müzakerelerini bitirdi ve sadece onların değil genel olarak Kürtlerin üstüne gitmeye başladı.

Bazı uzmanlar ve eski Büyükelçiler Erdoğan’ın ülkeyi iç savaşın eşiğine sürdüğüne inanıyor.

Onun ve bizim önceliklerimiz farklı. Bizimki Suriye’de ve Irak’da IŞİD ile savaşmak. Onunki ise PKK ile ve Suriye, Türkiye veya Irak’da bağımsız Kürt devleti tehdidi ile savaşmak.

Erdoğan İzole

Şimdi Erdoğan sınırlarında kaos ve çatışmalarla karşı karşıya. Yerinde bir şekilde İran, Rus, Suriye ve Kürt ekseninden korkuyor. Bu korku Türkiye’nin yavaşlayan ekonomik büyümesi ve büyük cari açık, NATO üyeliğiyle bize daha çok ağırlık kazandırıyor. İsrail ile ilişkileri düzeltme nedenlerinden biri de Erdoğan’ın izole olması.

Türkiye sınırlarında daha çok iş yapmak (IŞİD ile olan sınırı kapatmak) zor çünkü o sınırlardan IŞİD yanlısı yabancı savaşçılar yanında Esad karşıtı ve IŞİD karşıtı savaşçılar da geçiyor.

Türkiye'nin Sorunlarından Avantaj Sağlamalı

Erdoğan ABD’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının Türkiye’nin ABD’ye ihtiyacından fazla olduğuna inanıyor. Bunu değiştirmek için toplantıdaki bazıları sertleşerek bu inanışının yanlış olduğunu göstermeliyiz dedi. Ama çoğunluk Türkiye’nin onu ABD’ye daha yakınlaştıran ekonomik sorunlarından ve güvenlik tehditlerinden avantaj sağlama yollarına bakılması gerektiğine inandı.

Kissinger: Erdoğan'ın Batı Yanlısı Olmasını Beklemek Fantezi

Bazı akademisyenler Erdoğan’ın Batı yanlılığından daha otoriter, İslami yöne çevrilmesi nedeninin AB ile üyelik müzakerelerinin bitmesi olduğuna inanıyor.

Hepimiz AB için müzakereleri yeniden başlatmak için zor bir zaman olduğunun farkındayız ama bazı fasılların açılması ve bunun da daha sonra artabileceğine inandık. Kissinger Erdoğan’ın oldukça İslami olduğundan dolayı onun Batı yanlısı olabileceğini düşünmenin bir fantazi olduğuna inanıyor ama ortak güvenlik endişlerine bina edilen bazı alanlarda çalışabileceğini kaydetti.

İslam’a daha da keskin bir dönüş yaşanmasına rağmen Türkiye bölgedeki daha Batılı ve daha demokratik Müslüman devlet olmaya devam ediyor.

Erdoğan her zamankinden daha zayıf olduğundan bazı ağırlığımız var
Stratejik ortaklık zor olacağından dolayı Türkiye ile alışverişe dayalı bir ilişki aramalıyız. Türkiye ile NATO ilişkileini aktifleştirmenin yollarına bakmalıyız. Erdoğan bölgedeki durumundan dolayı her zamankinden daha zayıf olduğundan dolayı bizim bazı ağırlığımız var. (İlhan Tanır / diplomacyhdnwashington.blogspot.com.tr - )

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler