Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Erdoğan ile İlham Aliyev ile ortak basın açıklaması yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ak Saray'da ortak basın açıklaması yaptı.

İki ülke arasında yapılan enerji anlaşmalarının detayları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Sözlerimin başında Azerbaycanlı gardaşlarımıza sergiledikleri tavır sayesinde şükranlarımı sunuyorum. Biz bu toplantıyı aslında Bakü'de yapacaktık. Fakat bu olay sebebiyle sevgili kardeşim 'Biz gelelim, Ankara'da yapalım' dediler.

"İKİ DEVLET TEK MİLLET"

Bugün burada yüksek düzeyde stratejik toplantıyı yaparak, bu olay karşısında gücümüzü, dayanışmamızı göstermek, tüm bu terör olaylarına karşı birlikteliğimizi göstermeleri bakımından, bu ziyareti ve toplantının Ankara'mızda olmasını çok çok manidar buluyorum. Merhum babalarının da ifade ettiği gibi 'iki devlet bir millet' anlayışının bir tezahürü olarak ifade ediyorum. Azerbaycan'ın bizzat karagün dostu olduklarını gösterdiler, teşekkür ediyorum.

"SALDIRI 79 MİLYONUN TAMAMINA YAPILMIŞTIR"

Ben buradaki mesajın herkes tarafından dikkatle okunmasını arzu ediyorum. Teröre destek vermeyi, teröriste perde olmayı özgürlük diye sunanlar, daha cenazelerimiz defnedilmeden siyasi rant peşinde koşanlar bu kardeşlik mesajından gerekli dersi almalıdırlar. Meselenin mekan birlikteliği değil, asıl olanın ruh ve gönül birlikteliğini açıkça ortaya koyuyor. Pazar günü düzenlenen saldırı tüm Türkiye'ye 79 milyonun tamamına yapılmış bir saldırıdır. Terör örgütü cani ve alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Hedef milletimizin arasına korku salmak, Türkiye'yi iddialarından vazgeçirmektir. Bunu asla başaramayacaklardır.

"TÜRKİYE'Yİ HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ"

Terörü maşa olarak kullananlar masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler tam aksine kendileri diz çökeceklerdir. İnşallah millet olarak dost ve kardeş ülkelerin desteğiyle bu sıkıntıları da atlatacak yeni Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Ben başta Aliyev olmak üzere tüm Azeri kardeşlerime teşekkür ediyorum. Biz de işgal altında tutulan Karabağ olmak üzere her alanda Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmayı sürdürdük sürdüreceğiz.

"AZ ÖNCE DE 6 AYRI ANLAŞMAYI İMZALADIK"

Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı'nı düzenledik. Bu toplantımızda enerjiyi aramızda görüştük, ulaşımı ve savunma askeri konularını görüştük. Az önce de 6 ayrı anlaşmayı imzaladık. 25 yıl içerisinde Azerbaycan'ın ortaya koyduğu başarıyı Türkiyeli kardeşleri olarak daima tebrik ettik. Merhum Haydar Aliyev'i tekrar yaad ediyorum. Bugün yapılan anlaşmaların ve kararların Azerbaycan'ın atılım hamlesine destek olacağına inanıyorum.

"TANAP PROJESİ PLANLANAN SÜREDEN ÖNCE TAMAMLANABİLİR"

Karşılıklı yatırımlarımız 13 milyon dolar düzeyinde seyrediliyor. Bunun da arttırılması noktasında 5 yıl içerisinde 20 milyar seviyesine çıkarmayı planlıyoruz. Toplantımızda Nahçivan'ın artan ihracatını değerlendirmek üzere müşterek çalışmaya karar verdir. TANAP Projesi planlanan süreden önce tamamlanabilir.

İlham Aliyev'in konuşmasından satırbaşları;

Ankara'da terör münasebetiyle Azerbaycan'dan Türkiye'ye başsağlığı mesajı getirdim. Allah rahmet eylesin, yaralılara Allah şifa versin. Biz bugün Türk halkının yanındayız. Bizim berliğimiz ebedidir, sarsılmazdır. İyi günde de kötü günde de birlikteyiz. Bu saldırılar Türkiye'yi sarsamaz. 25 yıldır Türkiye ile Azerbaycan birlik ve dayanışma göstermektedir.

"TÜRKİYE DÜNYADA ZİRVELERE YÜKSELMİŞTİR"

Bizi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur. Biz bunu hiç unutmayacağız. Biz bütün sahalarda ortaklık ediyoruz. Bugün Türkiye ile Azerbaycan birbirine en yakın olan ülkelerdir. Bizim halklarımızın birliği ve kardeşliğimiz esas meseledir. Biz bu temel mesele üzerinden dostluğumuzun, kardeşlerimizin binasını inşa ediyoruz. Bugün burada imzaladığımız anlaşmalar birliğimizin işaretedir. Türkiye dünya çapında güç merkezidir. Aziz kardeşimizin yorulmaz mesaileriyle Türkiye dünyada zirvelere yükselmiştir. Türkiye'ye dünyada gösterilen ilgi ve hürmet bizi sevindirmektedir.

Türkiye dağlık Karabağ meselesinde her zaman Azerbaycan'ın yanında olmuştur. Türkiye gibi büyük devletin bize verdiği destek bizim için çok önemlidir. Türkiye ile ve Azerbaycan TANAP projesine destek verdi.

İlgili Haberler

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor

Politika

Erdoğan, Millet Bahçesi açılışında 'Gezi olaylarını yapanlar gelip görsünler çevrecilik nedir' dedi

Politika

Anadolu Kültür'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay serbest bırakıldı

Politika

'Stratejik derinlik'ten düşünce özgürlüğü açıklaması

Politika

Cumartesi Anneleri 712'inci kez sordu: Senin hiç çocuğun kayboldu mu?

Politika

İstanbul Güngören'de muhalefet partilerinden ortak açıklama

Politika

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor