darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan ile Obama'dan 15 Temmuz sonrası yüz yüze ilk görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için geldiği Çin'in Hangcou kentinde, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. Marriott Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşme, saat 08.10'da başladı. 45 dakika süren görüşmenin ardından Obama ve Erdoğan açıklama yaptı. 

'TÜRKİYE'NİN KURUMLARINI VE TÜRK HALKINI DESTEKLİYORUZ

İlk sözü ABD Başkanı Obama alarak, Erdoğan ile 15 Temmuz'dan sonra ilk kez yüz yüze geldiklerini belirtti. 15 Temmuz'daki darbe girişimini "korkunç darbe teşebbüsü" olarak niteleyen Obama, "Hem darbe teşebbüsünün sona ermesi, hem de bu hareketin soruşturulması sırasında yardım edeceğimizi söyledim. Adalet Bakanlığı yetkililerimizin Türk yetkililerle birlikte çalışacağını söyledik. Biz Türkiye'nin kurumlarını ve Türk halkını destekliyoruz" dedi.

Türkiye'deki saldırılarda ölenlere başsağlığı dileyen ve taziyelerini ileten Obama, "Bu olaylar son derece üzücüdür. Bu saldırılar karşısında Türk halkına taziyelerimi sunuyorum. Terörizmi yeneceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin güçlü bir NATO üyesi olduğunu ifade eden Obama, "Türkiye, IŞİD'e  karşı kuvvetli bir müttefikimizdir. Özellikle Türkiye-Suriye sınırında IŞİD'e bir yenilgi yaşattık, buna devam etmeliyiz. Bu konuda işbirliğimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede "Suriye'de barışçıl bir çözümden" bahsettiğini aktaran Obama, "Biz orada iç savaşı sonlandırmaya çalışacağız ve insani yardımda bulunarak Suriyeli sivillerin tekrar güvenlik içinde yaşamalarını sağlamaya çalışacağız" dedi.

'MÜLTECİLERLE İLGİLİ TOPLANTILAR OLACAK'

Türkiye'nin Suriyeli mültecileri kabul etmesi nedeniyle teşekkür eden Obama, "Dünyadaki bütün ülkelerden fazla mülteci kabul ettiniz, onlara kapılarınızı açtınız. Suriye'den, Irak'tan mültecilere kapınızı açtınız. Biz BM Genel toplantısının yanı sıra mülteciler ilgili de toplantılar olacak. Türkiye mültecilerin yükünü yalnız olarak taşımamalıdır. Hepimiz buna destek olmalıyız" diye konuştu.

Obama, başkanlığı süresinde Erdoğan ile "yarattıkları güçlü ittifakın, dostluğun" devamını diledi. Erdoğan da, Obama'ya darbe karşısında desteği için teşekkür etti

Obama'nın ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından verdiği destek nedeniyle ABD Başkanı Obama'ya teşekkür etti. Erdoğan, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra telefonla görüşmeden sonra burada yaptığımız yüz yüze görüşmede verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerinin önemine işaret eden Erdoğan, "Türkiye, ABD'nin çok uzun bir süre stratejik ortağıyken Sayın Barack Obama ile birlikte bu süreç model ortaklığa dönüşmüştür. Bu model ortaklık da devam etmektedir. Ülkelerimiz arasındaki ilişki özeldir, bu özel ilişki de güçlenerek devam etmektedir" diye konuştu.

'TEMENNİMİZ GÜNEYİMİZDE TERÖR KORİDORU OLUŞMAMASI'

Bölgedeki saldırılarla 15 Temmuz darbe girişiminin arka arkaya gelmesinin çok manidar olduğunu söyleyen Erdoğan, "Dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO müttefiki olarak her iki ülkenin de sessiz kalması mümkün değildir. Terörün her türlüsü kötüdür, bunları lanetlemeliyiz. Bunlara karşı takınmamız gereken tavır da bellidir. Şu anda özellikle bölgemizde Suriye ve Irak’taki devam etmekte olan DAİŞ terör örgütü olan mücadelemiz, bunun yanında diğer terör örgütleriyle PKK, YPG ile mücadelemiz kararlı bir şekilde sürmektedir. Temennimiz odur ki, güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın. Böyle bir terör koridoru oluşmasın diye de Türkiye koalisyon üyeleriyle birlikte dayanışma içerisinde mücadele vermektedir. Bu mücadeleden de başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

FETHULLAH GÜLEN MESAJI

Açıklamasında Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili de mesaj veren Erdoğan, şunları söyledi: "Tabii FETÖ terör örgütü ile ilgili olarak da çalışmalarımız hukuk çerçevesi içinde darbe girişimi öncesinde bu teröriste karşı hazırlanan dosyalar gönderilmiştir. 15 Temmuz'dan sonra hazırlanmakta olan dosyalar da ABD'den gelen heyete daha sonra teslim edilecektir. ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet gelmiştir. Şimdi de bizden bir heyet, hatta Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız ABD’ye gidecekler."

 

İlgili Haberler

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı

Politika

Karamollaoğlu, AKP'nin erken seçim tarihini açıkladı

Politika

Lavrov ve Çavuşoğlu'ndan ortak açıklama

Politika

Soylu: Yurt içinde 790 terörist var, nerede olduklarını biliyoruz

Politika

CHP'de kurultay çağrısına ilişkin muhaliflerden yeni açıklama

Politika

İyi Parti'den MHP'ye geçen Hayati Arkaz'dan açıklama

Politika

CHP PM yarın toplanıyor

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'e tebrik telefonu

Politika

Erdoğan: ABD'nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız

Politika

Suriyelilerden Türk lirasına destek

Politika

İyi Partili Ali Türkşen: 10 aydır siyasetteyim kabullenemiyorum!

Politika

Berat Albayrak Kuveyt'ten 1.8 milyar dolar istedi, olumlu yanıt alamadı