Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

İstiklal Caddesi'nde inanılmaz görüntüler! Mağaza kepenk kapattı...

Melih Gökçek'ten skandal bir tecavüz açıklaması daha

Erdoğan: Ortak tavır sergileyemedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Radikal akımlarla, terörle mücadelede bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeterli sergileyemedik. Şiddet ortamını doğuran siyasi çatışmalara, haksızlıklara çare bulamadık. Kutuplaşma yerine uzlaşma kültürünü ikame etme konusunda ortak bir anlayış oluşturamadık. 21'nci yüzyılın sorumlu liderleri olarak tehlikeli gidişata son vermek mecburiyetindeyiz. 60 milyon insanın ülkelerindeki çatışmalar yüzünden evlerini terk ettikleri bir dönemi yaşıyoruz. İslam adına eylem yaptıklarını söyleyen örgütler en büyük zararı Müslümanlara veriyor, en büyük katliamı Müslümanlara yapıyor. Bu terör şebekeleri ile binlerce yıllık medeniyet birikimleri yok edildi. Bunların neden olduğu algı yüzünden batıda yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin yayıldığını görüyoruz. Terör örgütünün dini, kültürü yoktur. Hiçbir inanç masum insanların canına kast etmeyi tasvip etmez. Özellikle İslam kelime itibari ile 'barış' olan bir din. Bu din teröre asla müsaade etmez. DAİŞ'in İslam’la yakından ya da uzaktan alakası yoktur. Ölenin de öldürenin de 'Alluhu Ekber' dediği bir anlayış olabilir mi. Hiçbir medeniyet bu tehdidin dışında değildir. Bu tehdidi ancak ortak mücadeleyle aşabiliriz, aksi yöndeki her beyan teröre destek anlamına gelmektir" dedi.

"TERÖRE KARŞI KÜRESEL İTTİFAKI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ."
"Bizim için 3 başlık önemlidir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir mezhepçilik, iki ırkçılık ve üç terör. Eğer mezhepçiliğe, ırkçılığa karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz. İnsanları mezhep ya da ırklarından dolayı birbirinden ayıramayız. Biz hepsini insan olarak sevmek zorundayız. Teröre karşı küresel ittifakı sağlamak zorundayız. Eğer sağlayamazsak burada da barışı temin edemeyiz." dedi.

"SURİYE'DE DEVLET TERÖRÜ VAR VE ORADA BİR TERÖRİST İŞ BAŞINDA"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkem terörle mücadelede büyük bir sorun yaşıyoruz, 35 yıldır terörle mücadele ediyor. Ölen insanımızın sayısı 40 bini aştı. Terörle başlayan süreç Suriye'de iç savaşa döndü. 500 bini aşan ölü var. Orada artık şimdi devlet terörü var ve orada bir terörist iş başında. Onu kırmızı halılarla karşılayanlar sorumlu değil mi. Onlara parasal, silah yardımında bulunanlar sorumlu değil mi?" dedi.

"İNSANLIK 'NE YAPIYORUZ' DEMEYE BAŞLADI. PEKİ BU ZAMANA KADAR NEREDEYDİNİZ"
Erdoğan, "Aylan bebeğin kumsala vurması ile insanlık 'ne yapıyoruz' demeye başladı. Peki bu zamana kadar neredeydiniz. Sadece Ege ve Akdeniz'de 100 bine ulaşan insanı denizden aldık, ölümden kurtardık. Suriye ve Irak'tan olmak üzere 3 milyon mülteci ülkemizde. Kamplarımızda 250 bin insan var. Şehirlerdekilerle beraber 3 milyon insanı misafir ediyoruz. Bazı batılı ülkeler gibi kapılarımızı kapamıyoruz, bombalardan kaçanlara kapılarımızı açmaya devam edeceğiz. Onları ölüme terk edemeyiz. Medeniyetler ittifakının değerlerine her zamankinden fazla sahip çıkmalıyız" diye konuştu.
 

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan'da tecavüze uğrayan 3 yaşındaki çocuğun durumu kritik

Dünya

Lübnan'da halk sokağa indi

Dünya

Vine'ın kurucusu ölü bulundu

Dünya

7 yıl aradan sonra ilk! Suriye'ye sürpriz ziyaret

Dünya

Mehmet Tanlı | Sarı Yelekliler fitili ateşlediler

Dünya

Türk avukata 'kızını katlederiz' mektubu polis karakolundan gönderildi

Dünya

Erdoğan bu habere sevinecek: Putin, Rusya'da rap konserlerinin yasaklanmasına ilişkin konuştu

Dünya

Hapisteki Katalan siyasetçilerden mektup: Birlik olun, şiddetten kaçının

Dünya

ABD koalisyonu Suriye'nin Hacin bölgesini vurdu: 17 sivil yaşamını yitirdi

Dünya

Brüksel'de göçmen karşıtları eylem yaptı, AB binalarına yürüdü

Dünya

Eset'ten Esad'a... Çavuşoğlu: Esad ile çalışmayı düşünürüz

Dünya

Afrin'de halk pazarına bombalı saldırı