Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Para, tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı, ülkenin itibarıdır, milletin itibarıdır. Ama maalesef, bu ülkede, paranın itibarıyla birlikte ülkenin itibarını da uzun yıllar boyunca 5 paralık ettiler. Bir dönem, bol sıfırlı paralarımız maalesef dünyada alay konusu yapıldı' demişti.

Erdoğan, şunları söylemişti: 

'Türk Lirası için böyle bir simge belirleyerek, bu simgeyi yaygın şekilde kullanıma sürerek, aslında yürüttüğümüz operasyonda önemli bir aşamayı daha geride bırakıyoruz. Bildiğiniz gibi, 1 Ocak 2005 tarihinde, 6 sıfırı atılmış Yeni Türk Lirası'nı, banknot ve madeni para olarak tedavüle sürdük. Yeni Türk Lirası, 4 yıl boyunca tedavülde kaldı, halkımız çok hızlı şekilde değişime ayak uydurdu. 1 Ocak 2009'da da yeni tasarımları, yeni boyutlarıyla, 'yeni' ibaresi atılmış olarak, Türk Lirası yeniden tedavüle girdi. 2009'da, Yeni Türk Lirası ve Türk Lirası'nı birlikte kullandık. 2010 yılından itibaren de operasyonu başarıyla tamamlayarak, artık Türk Lirası'nı, hem ulusal hem uluslararası piyasalarda güçlü, itibarlı bir para birimi olarak kullanmaya başladık. O günleri hepiniz hatırlarsınız... Eminim, vatandaşlarımız da hatırlayacaktır. Biz, paradan 6 sıfır atacağımızı söylediğimizde, çoğu kimse inanmamıştı. Bugün bile bulundukları köşelerden insafsızca saldıranlar, o zaman 'enflasyon patlar' diyorlardı. Ben Taksim Meydanı'nda şöyle yaparım) diyorlardı. Ne yaptılar- Hiçbir şey yapamadılar. Niye- Bunlarda ufuk diye bir şey yoktu. Bunlarda bu noktada sadece saldırganlık var. Halkımızın buna ayak uyduramayacağını söylüyorlardı. Halkımız ayak uydurmakta hiç güçlük çekmedi ve ayak uydurdu. Olumsuz ve karamsar yorumların hiç birine aldırmadık. Son derece bilinçli, temkinli, en önemlisi de büyük bir koordinasyon içinde, neredeyse sıfır sorunla sıfır atma operasyonunu tamamladık. Siyaseten işimize de geliyor nereden nereye geldiğimizi göstermek bakımından. Ama genç nesiller başta olmak üzere kahir ekseriyet artık o bol sıfırlı, karmaşık, en önemlisi de itibarı zedelenmiş günleri geride bırakmış durumdalar.' 

 

AKP REKLAM FİLMİNİ ÇEKMİŞTİ

Öte yandan AKP 2011 seçimlerinde TL'den 6 sıfır arlmasını çektiği reklam filmi ile seçim programlarında kullanmıştı. Reklam filminde 'Paramızdan 6 Sıfır attık. Türk Lirasına İtibar Kazandırdık' mesajı verilmişti.

 

", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Erdoğan: Paranın ve ülkenin itibarını 5 paralık ettiler

Dolar dün 3,94'ü aşarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Euro/TL, 4,1744 ile tarihin en yüksek düzeyine çıktı. Türk lirası son aylarda dünyada en fazla değer kaybedne ve itibar kaybına uğrayan para birimi oldu. İç savaşın yaşandığı Suriye'nin para birimi TL karşısında değer kazanırken, tarihinde ilk kez Suudi Arabistan Riyali de TL karşısında prim yaptı.

"PARANIN İTİBARI ÜLKENİN İTİBARIDIR"

Tayyip Erdoğan 1 Mart 2012'de Merkez Bankası'nda düzenlenen Türk Lirası Simge Tanıtım Programında yaptığı konuşmada, "Para; tıpkı bayrak gibi, milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler." diyerek Türk parasına değer kazandırdıklarını iddia etmişti.

 

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "Para, tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı, ülkenin itibarıdır, milletin itibarıdır. Ama maalesef, bu ülkede, paranın itibarıyla birlikte ülkenin itibarını da uzun yıllar boyunca 5 paralık ettiler. Bir dönem, bol sıfırlı paralarımız maalesef dünyada alay konusu yapıldı" demişti.

Erdoğan, şunları söylemişti: 

"Türk Lirası için böyle bir simge belirleyerek, bu simgeyi yaygın şekilde kullanıma sürerek, aslında yürüttüğümüz operasyonda önemli bir aşamayı daha geride bırakıyoruz. Bildiğiniz gibi, 1 Ocak 2005 tarihinde, 6 sıfırı atılmış Yeni Türk Lirası'nı, banknot ve madeni para olarak tedavüle sürdük. Yeni Türk Lirası, 4 yıl boyunca tedavülde kaldı, halkımız çok hızlı şekilde değişime ayak uydurdu. 1 Ocak 2009'da da yeni tasarımları, yeni boyutlarıyla, 'yeni' ibaresi atılmış olarak, Türk Lirası yeniden tedavüle girdi. 2009'da, Yeni Türk Lirası ve Türk Lirası'nı birlikte kullandık. 2010 yılından itibaren de operasyonu başarıyla tamamlayarak, artık Türk Lirası'nı, hem ulusal hem uluslararası piyasalarda güçlü, itibarlı bir para birimi olarak kullanmaya başladık. O günleri hepiniz hatırlarsınız... Eminim, vatandaşlarımız da hatırlayacaktır. Biz, paradan 6 sıfır atacağımızı söylediğimizde, çoğu kimse inanmamıştı. Bugün bile bulundukları köşelerden insafsızca saldıranlar, o zaman 'enflasyon patlar' diyorlardı. Ben Taksim Meydanı'nda şöyle yaparım) diyorlardı. Ne yaptılar- Hiçbir şey yapamadılar. Niye- Bunlarda ufuk diye bir şey yoktu. Bunlarda bu noktada sadece saldırganlık var. Halkımızın buna ayak uyduramayacağını söylüyorlardı. Halkımız ayak uydurmakta hiç güçlük çekmedi ve ayak uydurdu. Olumsuz ve karamsar yorumların hiç birine aldırmadık. Son derece bilinçli, temkinli, en önemlisi de büyük bir koordinasyon içinde, neredeyse sıfır sorunla sıfır atma operasyonunu tamamladık. Siyaseten işimize de geliyor nereden nereye geldiğimizi göstermek bakımından. Ama genç nesiller başta olmak üzere kahir ekseriyet artık o bol sıfırlı, karmaşık, en önemlisi de itibarı zedelenmiş günleri geride bırakmış durumdalar." 

 

AKP REKLAM FİLMİNİ ÇEKMİŞTİ

Öte yandan AKP 2011 seçimlerinde TL'den 6 sıfır arlmasını çektiği reklam filmi ile seçim programlarında kullanmıştı. Reklam filminde "Paramızdan 6 Sıfır attık. Türk Lirasına İtibar Kazandırdık" mesajı verilmişti.

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı

Ekonomi

BDDK'dan kura karşı sınırlama açıklaması

Ekonomi

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

TCMB, bankalara yazı iletti

Ekonomi

KOBİ'lere destek paketi geliyor

Ekonomi

Samsung, Türkiye'deki akıllı telefonlarına zam yaptı

Ekonomi

Sky News yazdı: Türk ekonomisindeki çöküşün İngiltere'de korkunç sonuçları olacak

Ekonomi

Prof. Acemoğlu'ndan Türkiye ekonomisine ilişkin önemli değerlendirme