darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Erdoğan: Şehir hastaneleri 14 yıllık hayalim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İzmir ve Kocaeli şehir hastanelerinin toplam 1.4 milyar dolarlık yatırım tutarının 1.1 milyar dolarının dış kredi ile kalanının ise özkaynakla karşılandığını söyledi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Şehir hastaneleri benim 14 yıllık hayalim. Hiç de kolay bir süreç olmadı, inanmayanlar da oldu. Sonunda yoluna girdi. Şu anda Türkiye'nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesi ihalesi yapıldı ya da sözleşmesi imzalandı" dedi.

Ankara'da Kaçak Saray'da İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri proje finansman töreninde konuşan Erdoğan, bugüne kadar Türkiye'nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesinin ihalesinin yapıldığını ve toplamda 29 projeyi hayata geçireceklerini kaydetti.

Erdoğan, İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri projesine ilişkin olarak ise "İzmir ve Kocaeli şehir hastanelerinin toplam 1.4 milyar dolarlık yatırım tutarının 1.1 milyar doları dış kredi ile kalanı özkaynakla karşılanıyor" dedi.

Bugünkü törende 1.1 milyar dolarlık dış finansmanın 637 milyon dolarlık anlaşmasının imzalarının atılmasına şahitlik edeceklerini belirten Erdoğan, projenin yüzde beş ortağı olan General Electric şirketi yetkililerine de projeye dair verdikleri sözleri tuttuğu için teşekkür etti.

"FAİZE DÜŞMANIM"

Konuşmasında Türk ekonomisindeki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, geçen yıl ve bu yılki büyüme ve istihdam oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra şunları söyledi:

"Biliyorsunuz faizle muhabbetim yoktur. Faize düşmanım çünkü onu bir sömürü aracı olarak görüyorum. Göreve geldiğimizde faiz harcamalarının vergi gelirine oranı yüzde 85.7 seviyesinden yüzde 13'e düştü. Peki bu yeterli mi? Bu bile bize yeterli değil. Bunun daha da düşmesi lazım."

Konuşmasında bankacılık sektörünün sağlıklı büyümeye devam ettiğini ve bankalarındöviz açık pozisyon sorunu da olmadığını belirten Erdoğan, "Türkiye çevresindeki tüm krizlere, çatışma ortamlarına rağmen, kendi yolunda güven ve istikrar ile yürümeyi sürdürüyor" dedi.

 

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler