YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Bir sürecin başlangıcı: Suruç Katliamı

20.07.2017 13:34

Bugün Suruç katliamının yıldönümü. 34 masun insanın öldürüldüğü, Yüzün üzerinde insanın yaralandığı, gencecik yaşamların son bulduğu bir tarihtir 20 Temmuz 2015.

Bu tarih aynı zamanda birden fazla ilkin yaşandığı, tarihe kara bir leke olarak geçecek bir gün. 

IŞİDin kitlesel anlamda Türkiyede yaptığı ilk katliamdır. Bilindiği gibi o dönemde AKP hükümeti bu terör örgütünü meşru gösteriyordu. O dönemdeki Başbakan Ahmet Davutoğlunun "IŞİD radikal, terörize gibi bir yapı olarak görülebilir ama katılanlar arasında Türkler, Araplar, Kürtler vardır. Oradaki yapı, daha önceki hoşnutsuzluklar, öfkeler büyük bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu sözü AKPnin İslami teröre ve radikal İslami yapılara bakışını ortaya koyması anlamında büyük önem taşımaktadır.

Bugün aynı zamanda "çözüm süreci" politikasının fiili olarak ortadan kaldırıldığının tescillendiği bir eylemdi. Ardından faili meçhul olarak hala aydınlanamayan iki masum polisin öldürülmesiyle devam eden bir süreç başlatıldı. 
En önemlisi, o günden bugüne kadar yaşadığımız sürecin başlangıcı olarak olarak görülebilir. Gerginlik ve toplumu ayrıştırma politikasının bir üst düzeye çıkarıldığı,  Doğu- Güneydoğuda ki  kanlı sürecin başlatılması, 15 Temmuz için karanlık "darbe" girişiminin altyapısının oluşturulması, girişimin ardından gelen OHAL kararları, referandum süreci gibi gelişmelerin startının verildiği gün olarak tarihe geçecektir.

Şimdi tüm siyasal, toplumsal süreçler siyasi iktidar aleyhine gelişmeye başladı. İktidarın attığı bir dizi adım ters tepmeye başladı. Süreci kontrol etmekte zorlanıyorlar. Ekonomi ciddi anlamda S.O.S. veriyor. Cari açık günden güne büyüyor. Bunu tersine çevirebilecek hiç bir önlem ortaya konamıyor.

Devir değişiyor, süreç tersine dönmeye başladı bile.

Tüm bu yaşanan süreçlerle ilgili insan belleği yanılabilir, hatta unutabilir. Ama yazılı tarih asla unutmaz.

Eğitim