darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

'Erdoğan ve Davutoğlu'nun duydukları kin işleri bu noktaya getirdi'

ABC Gazetesi
Şam Üniversitesi Öğğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva, Ulusal Kanal adına Şam'da Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Suriyeli Bakan Yardımcısı Faysal Mikdaat, yaklaşık kırk dakika süren söyleşide Suriye'de 5 yıldır yaşanan iç savaşın geldiği nokta, Erdoğan ve AKP iktidarının Suriye iç savaşındaki rolü, Suriye-Rusya ilişkileri ve BM gözetiminde toplanacak olan Cenevre görüşmeleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"SURİYE HALKINI AÇ BIRAKMAK İSTEDİLER"

Suriye'deki cihatçı grupların ABD ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra Suudi Arabistan ve Katar gibi Körfez ülkeleri ile AKP hükümetinin deseklediğini söyleyen Mikdat, Suriye hükümetinin halkın desteği ile bu savaşı kazanmak üzere olduğunu belirtti. Savaşın başından bu yana İdlib, Rakka ve Deyrizor gibi cihatçı grupların kuşatması altındaki kentlerde bile memur maaşlarının ödenmeye devam edildiğini açıklayan Mikdat, tüm şehirlerde içme suyu ve gıda ihtiyacının da karşılandığını belirterek "Sadece Halep'te bu konuda sıkıntı yaşandı. Saydığım ülkelerin desteklediği terör grupları su kuyularını tahrip etti. Bu ülkeler Suriye halkını aç bırakarak teslim almak istedi" dedi.

"EFENDİ-KUL İLİŞKİSİ YAŞAYANLAR BİZİM RUSYA İLE OLAN İLİŞKİMİZİ ANLAYAMAZLAR"

Krizin başından bu yana Rusya başta olmak üzere bir çok ülkenin Suriye'nin yanında yer aldıklarını söyleyen Faysal Mikdat, Rusya'nın bu desteği karşılığında Suriye'yi müstemlekeye çevirdiği yolundaki AKP ve Erdoğan'ın eleştirilerine ise "Rusya Federasyonu bizim egemenlik haklarımıza ve toprak bütünlüğümüze saygılı. Suriye halkının ve hükümetimizin kabul etmeyeceği hiç bir konuda dayatmada bulunmadılar. Fakat bu tür bir ilişkiden mahrum onalar, efendi-kul ilişkisi yaşayanlar, emir alarak yaşam biçimlerini sürdüren kimi devletler, Suriye ve Rusya arasındaki ilişkileri idrak edemez ve anlamaktazorlanır" şeklinde cevap verdi.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN BESLEDİĞİ KİN İLİŞKİLERİ BOZDU

Türkiye-Suriye ilişkilerinin AKP iktidarının politikaları nedeniyle tarihinin en kötü günlerini geçirdiğini belirten Suriyeli Bakan Yardımcısı, Suriye halkının da rejiminin de Türk halkı ile bir sorununun olmadığını vurguladı. Suriye'de çatışma başlamadan bazı ülkelerin sığınma kampları yaparak Suriye vatandaşlarını ülkelerine davet ettiklerini hatırlatan Mikdat, "Önceki Türk hükümetleri ile aramızda yaşanan sorunlara rağmen derin bir ayrılığa düşmüş değildik. Fakat Erdoğan-Davutoğlu hükümeti, özellikle sahip oldukları radikal dini terbiye ve onun beslediği kin ve nefret sebebiyle iki ülke arasındaki ilişkileri çok kötü bozdu" şeklinde konuştu.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

BM Suriye Temsilcisi Steffan De Mistura'nın Cenevre Görüşmeleri öncesi talep ettiği 12 maddenin görüşüleceğini ve uygun buldukları konuları ve itiraz ettikleri maddeleri geri bildireceklerini belirten Faysal Mikdat, Erdoağn ve Davutoğlu'nun Suriye'deki yıkıcı faaliyetleri desteklemekten vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

Mikdat, AKP hükümetini kendi menfaatleri için Suudi Arabistan'ın politikalarını desteklediğinin altını çizerek, Türkiye'de bir iktidar değişikliği söz konusu olursailişkilerin yeniden düzelebileceğini belirterek, bunu da Türk halkının yapabileceğini söyledi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Nusr-et'te et yiyen Maduro: Oradaki lakabım 'sultan'

Dünya

Avrupa Adalet Divanından Brexit kararı

Dünya

Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e şartlı tahliye

Dünya

Papa: Cinsellik, tanrının bir hediyesidir

Dünya

Rusya, İl-20 uçağının düşmesiyle ilgili soruşturma başlattı

Dünya

Çileklere iğne koyan şüpheli yakalandı!

Dünya

Tesla ABD'de Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor

Dünya

Yunanistan'da olaylı ırkçılık karşıtı gösteri

Dünya

Florence kasırgasında 1,7 milyon tavuk öldü

Dünya

ABD'den düşürülen Rus uçağına ilişkin açıklama

Dünya

ABD öncülüğündeki koalisyondan Menbiç açıklaması

Dünya

Irak'ta polis otobüsüne saldırı: 2 ölü, 15 yaralı