darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Erdoğan ve Esad Ocak'ta buluşacak

Ömer Ödemiş/ABC Gazetesi

Rusya, Suriye'nin ele alınacağı Astana görüşmelerinin Ocak ayında başlayacağını duyurdu. Astana'daki zirvede tarafların Dışişleri Bakanları ve diplomatik heyetler görüşerek Suriye'de çözüm planı üzerinde çalışacak.

HEM PUTİN'LE HEM ESAD'LA GÖRÜŞECEK

Kesin tarihi henüz belli olmamakla birlikte Ocak ayının ortalarında Astana'daki zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da başbaşa görüşme yapacakları açıklandı. Ancak zirvenin en büyük sürprizi, Erdoğan'ın son 5 yıldır 'diktatör' dediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşecek olması. Erdoğan'ın Emevi Camiinde namaz kılabilmesinin tek koşulu, Esad ile el sıkışması.

Suriye kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre Erdoğan, Putin'le yapacağı görüşmeden hemen önce ya da görüşmenin ardından Esad'la da görüşecek. Bu görüşme Erdoğan ile Esad arasında 6 Şubat 2011'de Hatay'da Dostluk Barajı'nın temel atma töreni sırasında yapılan görüşmenin ardından ilk yüz yüze görüşme olacak. Erdoğan, o tarihten sonra Esad'la yüz yüze hiç görüşmemiş, 2011 yılının ortalarına kadar bir kaç kez telefonla görüşmüştü. Ancak Suriye iç savaşın hız kazandığı 2011 yılının ortasından bu yana temas tamamen kopmuştu.

ŞAM MESAFELİ
Yaklaşık 6 yıldır cihatçı çetelere karşı büyük bir mücadele veren Suriye'nin askeri ve güvenlik bürokrasisinin bu görüşmeye temkinli yaklaştığı ve "Erdoğan bu savaştaki suçunu kabul edip özür dilemeden bu görüşmenin yapılmaması daha doğru olurdu" yaklaşımının hakim olduğu biliniyor.

15723955_1216490628388605_700232982_n.png

ESAD'LA GÖRÜŞMEYİ SUÇ SAYAN GAZETECİLER NE YAPACAK?
Suriye iç savaşı süresince masa başından propaganda metni üreten sözde gazeteciler, sahada gerçekleri bildirdiğimiz ve Beşar Esad'la görüştüğümüz için bizi 'vatan haini' ilan edip tutuklanmamızı, hatta vatandaşlıktan çıkartılmamızı isteyenler olmuştu. Aynı gazetecilerin Erdoğan-Esad görüşmesini  izleyip izlemeyecekleri henüz bilinmiyor.


 

SURİYE ZİRVESİ ASTANA'DA

Rusya, Suriye'nin ele alınacağı Astana görüşmelerinin Ocak ayında başlayacağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadt Gatilov tarafından yapılan açıklamada, İran, Türkiye ve Rusya'nın destekleyeceği yeni Suriye görüşmelerinin Ocak ayının ortalarında başlamasının beklendiği belirtildi. Gatilov, toplantıda Suriye'de ateşkesin geçerli olması için yapılması gerekenlerin ele alınacağını kaydetti.

Türkiye, İran ve Rusya Dışişleri Bakanları, Salı günü Moskova'da bir araya gelmişti. Toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, Kazaistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in görüşmelerin Astana'da yapılmasına destek verdiği belirtilmişti.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'