Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Erdoğan yargı gerilimini tırmandırıyor: Alışacaklar!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uganda ziyareti öncesi yaptığıaçıklamada yüksek yargı kurumları başkanlarının kendisiyle özel seyahatlara katılmasının eleştirilmesi hakkında, "Bunda yasaya, teamüllere aykırı bir şey yok, alışacaklar" dedi.

Erdogan', tarafsız değil partili bir cumhurbaşkanı olarak hareket ettiği için, yüksek yargıçlarla çay toplamaya gitmesi, ve yargıçları siyasi toplantılarına çağırması, "bağımsız ve tarafsız yargı" ilkesine aykırı bulunmuş ve sert şekilde eleştirilmişti. Erdoğan'ın "alışacaklar" şeklirdeki çıkışı, siyaseti ve toplumu germeye devam edeceği şeklinde yorumlandı.

KABADAYILIK BİTTİ, KIVIRIYOR

Erdoğan, havalimanında bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ile ilişkilerin farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olması gerektiğini söyleyen Erddoğan, şunları söyledi:

“Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle münasabetleri bozmak isteyen bir ülke de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetleri arzu eden bir ülkeyiz. Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Burada Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir.'

ÇAY TOPLAMASINA ALIŞACAKMIŞIZ!

Erdoğan kendisiyle birlikte çay toplayan yargı organlarının başkanlarına yapılan eleştiriler için, "Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da yürütmenin de yasama organının da Cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşım içine giren muhalefet hala siyaset öğrenememiş. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse 'Niye selam verdin' diye hesap soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Yasal, ahlaki olarak hiçbir yanlış yolu yoktur. Bunlara alışmadılar bugüne kadar ama alışacaklar. Daha çok böyle devletin milletle kaynaştığı şeyleri görecekler. Biz yargının en üst temsilcileriyle orada halkımızla beraber çay tamilarının başında çay topladık. Şimdi 'tami’yi de soracaklar tabii ne söylemek istedi diye. Onu da öğrenecekler. Balıkesir’de böyle bir seyahati Yargıtay Başkanı’nın daveti üzerine yaptık. Herhalde Rize’ye gittik diye rahatsız olmuş olabilirler.' ifadelerini kullandı

ÖZAL DA AYNI ŞEYİ SÖYLEMİŞTİ

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da cumhurbaşkanı seçildiği dönemde yüksek yargı üyeleri ve toplumun çeşitli kesimlerinin kendisiyle ilgili eleştirilerini benzer bir üslupla yanıtlamıştı. Turgut Özal eleştirilere, “Alışırlar, alışırlar' diye yanıt vermişti.

İlgili Haberler

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak

Politika

Şişli Belediye Başkan Yardımcısının öldürülmesi davasında tahliye

Politika

Eski MİT'çi Basri Aktepe hakkında yakalama kararı

Politika

Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD'dan

Politika

Akademisyenlere gözaltı... Suçlama: ‘Duran Adam'ı getirdiler

Politika

Avrupa Konseyi'nden ikinci 'Osman Kavala' operasyonuna tepki

Politika

Zekeriya Öz davasında Ali Ağaoğlu tanık olarak dinlendi

Politika

AKP'li milletvekilinin amcası evinde ölü bulundu