Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Erdoğan'a Çin ve Rusya'dan jet yanıt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mesela, 'Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?’ diyorum. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum" demişti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin, "ŞİÖ'ye yeni üyelerin alınması için oluşturulan bir düzen var. Ankara’dan henüz resmi bir dilekçe ulaşmadı. Temel kriterler bağlamında, bölge bakımından Türkiye ŞİÖ coğrafyasına ait. Ama ŞİÖ tam üyeliği için mevcut olan usüller doğrultusunda Türkiye’den henüz resmi bir dilekçe gelmedi."

"TÜRKİYE DİLEKÇESİNİ VERİRSE KONUYU MASAYA YATIRIRIZ"

Hakimov ayrıca "Erdoğan, ŞİÖ'ye üyelik ihtimalini defalarca dile getirdi. Türkiye bugün Şİ֒de diyalog ortağı statüsünde. Resmi dilekçesini verirse bu durumda bir şeyleri görüşebiliriz, konuyu masaya yatırırız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN ARZUSUNA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang da, Erdoğan'ın açıklamalarına yönelik, "Türkiye'nin ŞİÖ ile işbirliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz" dedi.

Gıng olağan basın toplantısında, "Şanghay İşbirliği Örgütü'nün diğer üyeleriyle ve kurumun yasal çerçevesinde üyelerin tamamının görüş birliği bazında bu işi ciddi bir şekilde değerlendirmeyi istiyoruz" dedi.

Çin'in, Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem verdiğini belirten Gıng, Pekin yönetiminin, üye ülkelerle örgütün hukuki yapısının düzenlenmesi konusunda çalışmak istediğini belirtti.

ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ NEDİR?

Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın, 1996'da oluşturduğu Şanghay Beşlisi, 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü'ne dönüştürülmüştü.

ŞİÖ'de, Hindistan, Afganistan, İran, Moğolistan, Pakistan gözlemci ülke olarak yer alırken, Belarus, Türkiye ve Sri Lanka da diyalog ortağı konumunda bulunuyor. (Sputnik)

İlgili Haberler

Dünya

ABD, Venezuela'yı 'terörizm listesi'ne almayı planlıyor

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Biz de hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız

Dünya

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Dünya

Brexit 300 yıllık anlaşmazlığı yeniden alevlendirdi

Dünya

Orta Avrupa Üniversitesi, Avusturya'ya taşımaya hazırlanıyor

Dünya

Trump, Kelly ile çalışmaya devam edecek mi?

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'

Dünya

Suudi Kralı: Veliaht Prens 'insan kaynakları ve gençlerle' ilgilenecek