darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Erdoğan’a 'diktatör' diyen gazeteciler beraat etti

'Cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri suçlamasıyla yargılanan gazeteciler Orhan Şahin ve Başak Günsever’in 'diktatör’ eleştirisi fikir ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilerek beraat kararı verildi.

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre Şahin ve Günsever hakkında, geçen yıl 3 Temmuz’da çalıştıkları gazetenin birinci sayfasında 'Kirli savaş ihanet’ ve 9. sayfasında'Diktatörün savaş hükümeti’ başlığı nedeniyle'cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu işledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

'ERDOĞAN BU TANIMA UYMAKTADIR'

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına yazılı ifade gönderen Şahin, “günümüzde diktatör kelimesinin hakaret amaçlı kullanılmadığını, diktatör kelimesinin hukuki olarak anayasalarda veya devlet içerisindeki diğer politik ya da sosyal faktörler tarafından sınırsız bir liderlik imkanı kazanan mutlak üstünlüğü olan yöneticiler için kullanıldığını' belirterek bu tanımın Erdoğan’a uyduğunu savundu.

Duruşmada hazır bulunan iki gazetecinin avukatı Selin Nakıpoğlu da 'diktatör' sözcüğünün Türkçe sözlükte bütün siyasi yetkileri elinde toplamış kimse olarak tanımlandığını söyleyerek Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu sözcükle açılan davada 'diktatör’sözcüğünün siyasi eleştiri olarak kullanıldığı yönünde verdiği beraat kararının bulunduğunu söyledi.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Nakıpoğlu, savunmasının devamında “Bu sözcük siyasi eleştiri sınırındadır. Herhangi bir hakaret kastı söz konusu değildir. İş bu nedenle suçun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. Müvekkiller gazetecilik faaliyetleri sınırı içinde görevlerini ifa etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanına hakaret kastları yoktur' dedi.

Mahkeme sanıklar hakkında TCK 299. Madde uyarınca açılan davada ifade özgürlüğüne ilişkin, “Herkes düşünce ve kanaatlerini yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir alma ya da verme serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir' şeklindeki anayasanın 26. maddesi çerçevesine atıfta bulunanarak beraat kararı verdi.

Duruşmanın ardından Diken’e bilgi veren avukat Selin Nakıpoğlu kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti.

İlgili Haberler

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya

Medya

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan 'hassasiyet' açıklaması

Medya

Erdoğan'ın 'boykot çağrısı' Uykusuz kapağında

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye, 'Oktar'a Allah'tan bilgi geldiği' sözleri sebebiyle ceza

Medya

Antalya'da genç gazeteciye saldırı!

Medya

Habertürk'te üst düzey ayrılık

Medya

Hürriyet yazarından Rıdvan Dilmen'e sert sözler: ‘Şeytan' kardeşim...

Medya

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Medya

Sözcü gazetesine zam geldi

Medya

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Medya

Fox Haber'de 3 ayrılık birden