darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Erdoğan'dan CNNInternational'e 'İdam' açıklaması!

CNN International kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi için "Bu açıkça vatana ihanettir" dedi.

Erdoğan, siyasi parti liderlerinin bir araya gelip idam cezasının getirilmesini görüşmesi gerektiğini belirten Erdoğan, Meclis'ten bu şekilde bir yasa çıkması halinde yasayı onaylayacağını söyledi.

15 Temmuz gecesi harekete geçmeden önce halka seslenmek istediğini söyleyen Erdoğan, "Ulusal yayınlara ulaşılamayınca B planına geçmek zorunda kaldık haber merkezleriyle akıllık telefonlar vasıtasyıla bağlantı kurduk ve halkı meydanlara davet ettim. İnsanların bu davet üzerine sokaklara döküldüğü haberi geldi" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Özgür basın konusunda hibir sorunumuz olmamıştır. Basın hala özgür deniliyorsa, Türkiye'de bir darbe olmuştur ve bu darbenin yanında ve karşısında olan medya vardır. Bu darbeyi destekleyen basın karşısında yargının atabileceği bir adım yoktur. Her an yanlış haberlerle vatandaş kandırılabilir. 280 insan öldü ve bunların çoğu sivil. 1500 yaralı var, 150'si ağır... Bunun hsabını yarın soracaklardır. Benim şahsıma yönelik yapılan saldırıda korumalarımdan ikisi şehit edilmiştir. Ben de 15 dakika orada kalmış olsam öldürülmüş ya da kaçırılmış olacaktım. Oradaki arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme neticesinde oradan hareket ettik. Bu karar planlarının engellenmesine neden oldu. 

Atatürk Havalimanı'nda kontrol kulesinin kontrolünü ele geçirmişlerdi. İstanbul Emniyet Müdürü'ne darbecilerin buradan boşaltılması emrini verdim. Operasyon sonrası kule temizlendi. Uçuş sırasında pilota havada ne kadar kalabileceğimizi sordum, 3-4 saat kalabileceğimizi söyledi. O andan itibaren F-16 uçaklarıyla üzerimizde kısa mesafede ses hızını aşarak uçuş yaptılar. Bu yapıldığında bombalamaya benzer bir ses çıkıyor. Hiçbir şekilde endişemiz olmadı. İlk açıklamamızdan itibaren Türk devleti, hükümet görevi başında olduğunu söyledik. Zaten 12 saatte her şey kontrol altına alındı.

Bu operasyona başlayanlar darbe girişiminde bulunanlar bunu her zaman yapabilecek insanlardır. Bu Fethullahçı terör örgütünün en büyük darbeyi yediği dönemdir. Silahsız olduğu söylenen grubun silahlı olduğu ortaya çıkmıştır.

GÜLEN'İN İADESİ

Ben daha öncesinde sözlü olarak Obama'ya söylemiştim. Bu hafta resmi yazılı talebimiz gidecektir. Biz resmi iade talebimizi yapacağız, olumlu cevap gelmediği takdirde, ABD Türkiye'den birini istediği takdirde böyle bir şeye onay vermeyeceğim. Bugüne kadar hangi teröristi istedilerse vermişizdir. Bunlar karşılıklı olmalı. Bize iade edilmezse biz de vermeyiz. ABD böyle bir teröristi ülkesinde bulundurmamalıdır. Şu ana kadar bununla ilgili görüştüğüm her hükümet başkanı bana olumlu cevap verdi. ABD'nin bizden istediği bir teröristi, "terörist değil" diye iade etmezsek o zaman ne diyeceğiz. Bu sizin listenizde olmayabilir ama anlaşma gereğince siz bunu bana göndermek zorundayız. Bu mekanizmanın birçok ülkede böyle çalıştığını gördük."

 

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!