ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Muhtarlar Toplantısında yaptığı konuşmada '1920'de Sevr'i gösterdiler, 1923'de bizi Lozan'a ikna ettiler. Ege'de bağırsan duyulacak adaları biz Lozan'da Yunan'a verdik. Zefer mi bu?' ifadelerini kullanmış, sözleri tartışma yaratmıştı.

", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Erdoğan'ın ardından PKK da Lozan'ı tartışmaya açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan çıkışının ardından PKK'dan da Lozan'ı tartışmaya açan ifadeler geldi. Örgütün Kandil'deki liderlerinden Duran Kalkan, Lozan'ın Kürtler'i böldüğünü söyleyerek Lozan'a destek verenleri eleştirdi.

Kalkan, PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Fransız Eutelsat şirketinin PKK'nın Med-Nuçe Tv'nin yayınını durdurmasını eleştirdi. Kalkan Fransızlar'a şu sözlerle tepki gösterdi: "Fransa, Lozan Anlaşması’nın bir tarafıydı. Yani Kürdü inkar eden ve imha etmek isteyen zihniyet ve siyasi sistemin yaratılmasında birinci dereceden sorumlu olan devletlerden bir tanesi. Biz bu gerçeği çok iyi biliyoruz. Fransa yönetimi de bunu bilmeli. Bu politikayı değiştirecek diye Rojava özgürlük savaşçıları Fransız yönetimine 'merhaba’ dediler. Yok, eğer basit çıkar, hile yapacaklarını bilselerdi Fransa’nın tutumunu ellerinin tersiyle iterlerdi, bundan sonra da iteceklerdir. Ta ki, bu zihniyet ve siyasetin değişimi gerçekleşene kadar, Kürt özgürlüğünü tanıyan bir Fransız demokrasisi zihniyet ve siyaset olarak gelişene kadar."

Kalkan, Fransa'nın Lozan tavrı konusunda yanıldıklarını da şöyle ifade etti: "Herkes sanıyordu ki, Fransa gerçekten de demokratik, özgürlükçü bir siyaset izliyor, Kürt siyasetinde değişiklik yapıyor. Lozan’da Kürtler karşısında içine düştüğü hatayı da düzeltmeye çalışıyor! Bütün bunların gerçek olmadığı, güncel bir çıkar yaklaşımından öteye Fransa siyasetinin gitmediği açığa çıktı. Demek ki hepsi güncel çıkarları içinmiş, Fransız kamuoyunu biraz rahatlatmak içinmiş."

ERDOĞAN'A "YENİ LOZAN" ELEŞTİRİSİ

Duran Kalkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan Lozan Anlaşmasını tartışmaya açan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir Lozan Anlaşması peşinde olduğunu da şöyle iddia etti: "AKP faşizmi tam da komplocu güçlerin istediği siyaseti bugün Türkiye’de sürdürmeye çalışıyor. Aslında görülmesi gereken nokta budur. AKP’nin Türkiye halkları ve Kürtler için, tüm insanlık için nasıl büyük bir tehlike haline geldiğini görmenin, anlamanın en etkili yolu ve yöntemi budur. Kürt soykırımını başarıya götürecek bir yeni siyaseti küresel kapitalizm güçlerine ve Ortadoğu’nun ulus-devletçi güçlerine dayatmaya çalışıyor. İkinci bir Lozan dayatmasında bulunuyor. Kürt düşmanlığı temelinde, Kürt soykırımında birleşmek üzere herkese tavizler veriyor. Herkesle anlaşmaya çalışıyor. Yani uluslararası komplonun Türkiye’de yaptırtmak istediğini bugün Tayyip Erdoğan yönetimi yapmaya çalışıyor. İşin esası budur."

 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Muhtarlar Toplantısında yaptığı konuşmada "1920'de Sevr'i gösterdiler, 1923'de bizi Lozan'a ikna ettiler. Ege'de bağırsan duyulacak adaları biz Lozan'da Yunan'a verdik. Zefer mi bu?" ifadelerini kullanmış, sözleri tartışma yaratmıştı.

İlgili Haberler

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı

Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda üst düzey görevden almalar