darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Erdoğan'ın Cemaat'i kast ederek sarf ettiği sözlere Gül'ün ekibinden yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cemaat'i kast ederek "Cumhurbaşkanlığı’na da girmişlerdi. Onlar üzerinde de çalışıyoruz' açıklamasına Gül’ün ekibinden, “Erdoğan cumhurbaşkanı olunca biz ve Sezer döneminden kalan personelin tamamını temizlediler. Eğer sızıntı varsa kendi dönemlerinde olmuştur' tepkisi geldi.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında “cumhurbaşkanlığına sızma' gerilimi yaşandı. Ancak bu gerilim, AKP’nin Rusya ve Suriye politikalarındaki radikal dönüşümünün gölgesinde kaldığından gözlerden kaçtı. Erdoğan, “Paralel yapının cumhurbaşkanlığına sızdığını' söyleyerek doğrudan Gül dönemini hedef almıştı.

Gül ekibi ise sızıntı iddiasına, “Bizim dönemden kalan personelin tamamını temizlediler. Neyin sızıntısı' diyerek tepki gösterdi.

GÜL DÖNEMİNDEKİ KADRONUN NEREDEYSE TAMAMI GÖNDERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’le barışı anlatırken, “Mavi Marmara ile Gazze’ye giderken bana mı sordunuz' diyerek İHH’ya tepki gösterdiği konuşmasında doğrudan Gül dönemini adres gösteren ifadeler de kullanmıştı. Erdoğan, Cemaat'in cumhurbaşkanlığına da sızdığını belirterek “Cumhurbaşkanlığına da girmişlerdi. Belki hâlâ da vardır. Onlar üzerinde de çalışıyoruz. Ya kendileri istifa eder giderler, nereye giderlerse gitsinler ama burayı lekeleyemezler!' diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın bu sözleri, İsrail ve Rusya ile barış konusu gündemi belirlediği için gölgede kalsa da Gül’ün yakın çevresini rahatsız ettiği öğrenildi.

Erdem Gül'ün aktardığı kulis bilgilerine göre Gül’ün ekibi Erdoğan’ın bu sözleriyle ilgili tepkilerini şöyle ifade etti: “Gül, Ağustos 2014’te cumhurbaşkanlığı görevini tamamlayarak ayrıldı. Aynı tarihte Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi. Gül’den kalan ve aralarında belki Ahmet Necdet Sezer döneminden de kalanların da olduğu personelin neredeyse tamamı Erdoğan dönemiyle birlikte Köşk’ten gönderildi. Koruma polislerinin tamamı değiştirildi. Basında ve Çankaya Köşkü’nün diğer birimlerinde görev yapan personel de gönderildi.

GÜNDEM SAPTIRMA MI?

Zaten Saray’a geçilince yeni bir kadro oluşturuldu. Şimdi cumhurbaşkanlığına da sızıldığından bahsediliyor. Bu neyin sızıntısı. Eğer sızıntı varsa kendi dönemlerinde olmuştur. Yoksa bu, İsrail ve Suriye’deki dönüşü unutturmak için bu tür gündem saptırma girişiminden başka bir şey değildir.'

GÜL DAVUTOĞLU’NA KIRGIN

Gül’ün yakın çevresinde, AKP’nin iç sürecine ve MKYK darbesiyle gönderilen Ahmet Davutoğlu ile ilgili bir başka bilgi daha konuşuluyor. Davutoğlu’nun bir süre sonra, aralarında Gül’ün de bulunduğu gidişten rahatsız olan partinin eski önemli isimleriyle birlikte hareket edebileceği beklentileri dile getirilmişti.

Gül’ün yakın çevresine göre, bu beklentinin gerçekleşme olasılığı çok düşük ve yakın dönemde böyle bir olasılık bulunmuyor. Bu konudaki bilgi de şöyle: “Davutoğlu’nu bulup siyaset sahnesine taşıyan bizzat Gül. Ancak 2014’te Gül’ün önünün kesilmesi için Köşk’teki süresi dolmadan önce apar topar olağanüstü kongreye gidilip Davutoğlu genel başkan ve başbakan yapıldı. Gül, o kongre nedeniyle Davutoğlu’na çok kırıldı. Şu ana kadar bu kırgınlığının azaldığına dair bir belirti yok. Davutoğlu ile Gül arasında hiçbir özel kanal bulunmuyor.'

Gül’e ilişkin son bilgi de İsrail politikasındaki değişiklik nedeniyle yeniden tartışılan Mavi Marmara olayıyla ilgili. Erdoğan, “Dönemin Başbakanı’na mı sordunuz da gittiniz' diyerek sorumluluğu İHH’ye yüklemişti. Ancak bizim edindiğimiz bilgi yalnızca hem dönemin Başbakanı Erdoğan’ın hem de dönemin Cumhurbaşkanı Gül, Mavi Marmara organizasyonuyla ilgili bilgilendirildiği belirtildi.

Habere göre Gül, Türkiye’nin İsrail’le savaş noktasına getirilebileceği kaygısıyla Mavi Marmara girişimine olumsuz baktığını o dönem ilgililere iletmiş. Ancak gemiye İsrail baskını olup dönemin Başbakanı Erdoğan’ın sert açıklamaları karşısında sessiz kalarak hükümetle arasında çelişki olduğu algısı vermek istememiş.

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler