darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Erdoğan'ın sözlerine kadınlardan tepki

İstanbul’da kızı Sümeyye Bayraktar’ın da başkan yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır' dedi.

Eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Bayraktar ve Esra Albayrak’ın da katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı, insana dair gerçekleri inkâr eden bakış açısının, yıllarca kadın hakları konusunu tekeline aldığını söyledi. Erdoğan daha önce de “Doğum kontrolü ihanettir' sözü nedeniyle tepki çekmişti.

Erdoğan'ın sözleri kadınlar arasında tepki yarattı.

İşte o tepkilerden bazıları:

1-042.jpg'Amaç kadını pasifleştirmek'

Sanatçı Pınar Aydınlar: Erdoğan’ın açıklaması gerici erkek anlayışının devamlılığıdır. 12 yıldır hem anne, hem mücadelede olan bir birey olarak gerici düzen anlayışına karşı savaş verdiğim için mutlu hissediyorum. Kadını toplumdan ve mücadeleden yok saymak, pasifleştirmek adına, biat kültürü adına her yönteme başvuruyorlar. Ama tarihte Hitler’e karşı mücadele etmiş Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg gibi güzel örneklerimiz, değerlerimiz var. Mücadelenin cinsiyeti olmaz

 

2-043.jpgAnne olamayacakları üzdü

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu: Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin onayladığı ve uygulamayı taahhüt ettiği 'Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması’ sözleşmesini bir kere okusa, kadınların medeni durumuna, anne olup olmamasına ya da Müslüman kadın inanç temelli ayrımcılık yapılmamasına özen gösterecektir. Bu söylemler, biyolojik olarak anne olamayacak kadınları da üzecektir. Kadınlar, kazanılmış haklarını sonuna kadar savunacaklar, mücadelemiz devam edecek.

3-032.jpgDiktatör rejimi gibi...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi ve Tıp Etiği Uzmanı Dr. Gülsüm Kav: Kadınlar bu söylemler karşısında teslim olmayacak, yanıtı yargı yoluyla ve eylemlerle verecek. Erdoğan, kadınları yalnızca çocuk yapan ve çocuğu da yalnızca kadının yetiştirdiği bireyler olarak görüyor. Tıpkı daha önceki faşist diktatör rejimlerdeki Hitler, Mussolini’nin söylemlerinde olduğu gibi... Üçünün de savaşa gönderecek ve ucuz iş gücü ile çalışacak çocuğa ihtiyacı var. Son konuştuğu şeriat hukukunda bile yok.

4-024.jpgKadınları kavgaya davet

DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu: KADEM, AKP iktidarının kadın düşmanı söylemlerinin daha önce de platformu olmuştu. Bu söylemlerle kadın, iki yönlü bir anlayışa hapsedilmeye çalışılıyor. Birincisi, mevcut sistemde kadının emeğini sömürerek ucuz iş gücü haline getirmek, kadını ikinci sınıf vatandaş ve ikinci sınıf insan statüsüne koymak. İkincisiyse, daha çok doğurması üzerinden geleceğin ucuz iş gücünü var etmek. Bu sözleriyle kadınları kavgaya davet ediyor.

 

5-007.jpgAlınmaya gerek yok 

Sanatçı Suna Kan: Anlamını çıkarmakta güçlük çekiyorum. Benim bir çocuğum var. Ama olmasa da böyle bir cümle karşısında alınmazdım. Bu her şeyden önce insan haklarına karşı.

 

 

 

6-005.jpgDevletle alakası yok

Çağdaş sanatçı Hale Tenger: Doğurmak istemeyen ya da doğurmak istediği halde çocuk sahibi olamayan var. Ve bunu son derece empati yoksunu buluyorum. Ayrıca devletin bununla hiçbir alakası yok. Devlet eliyle karışılması son derece sakıncalı. Kürtaj da bir hak olabilmeli. Hiç kimse hiç kimseye karışamaz.

 

 

7-007.jpgKeyfinize bakın!

Sanatçı Lale Mansur: Kadınların ilk görevi annelik. Evinizde oturun ev işlerini yapın. Elinizin hamuru ile erkeklerin işlerine karışmayın. Bakın biz ne güzel idare ediyoruz. Kimse ölmüyor, bombalar patlamıyor, tarihimiz pırıl pırıl, keyfinize bakın.

 

 

8-004.jpgÖylesine söylenmiş bir söz 

Yazar İnci Aral: Bana çok garip gelmedi. Çünkü buna benzer pek çok söz söyledi. Kadınlar konusundaki görüşlerine itibar etmiyorum. Çünkü çağdaş kadına tamamen farklı bir bakışı var. Çağdaş kadına bir yabancı gibi bakıyor. Herhalde kafasındaki kadına bakışında bir yerlere gönderdiği bazı yaklaşımlar var. Özel hayatlara ve kişisel tercihlere her zaman çok fazla müdahale etti. Bu da öylesine söylenmiş bir söz. Ciddiye almadım.

 

9-003.jpgBurası Afganistan değil

Performans sanatçısı Şükran Moral: Artık Türkiye’de kadın düşmanlığı birinci elden sürekli yayılıyor. Bunlar kendi ailene söyleyebileceğin şeyler. Ev işi yaparak sanat tarihine geçmiş bir tek kadın görmedim. Başlarım ev işlerine. Burası Afganistan değil. Meydanlara çıkalım, yüksek sesle şarkı söyleyelim. Ders verme sıramız geldi.

İlgili Haberler

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü

Güncel

Valilikten günler sonra gelen açıklama!

Güncel

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?