darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Erdoğan'ın üzerine gideceğiz dediği STK raporları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün, “Onların malum STK’leri bir araya gelmişler, raporlar yayımlamışlar. Bir defa bu raporları yayımlayanların ayrıca üzerine gidilmesi lazım. Sen neyin raporunu yayımlıyorsun' sözleriyle hedef aldığı sivil toplum kuruluşlarının Güneydoğu’da sürdürülen operasyonlardaki hak ihlallerine yönelik raporlarında yaşam hakkı başta olmak üzere birçok ağır ihlal iddiası yer alıyor.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Asrın Hukuk Bürosu’ndan avukatların hazırladığı ön inceleme raporunda “15 yaşında bir kadının gözlerinin çıkarıldığı, bedeninin parçalandığı, öldükten sonra yakıldığına' işaret edilirken, bazı kadın cenazelerinin memelerinin kesildiği iddia edilmişti.

Mazlum-Der’in 4-6 Mart arasında Cizre’de yaptığı gözlemler sonucu oluşturduğu raporda ise ilçede en az 203 kişinin öldürüldüğü belirtilerek üç evin bodrumuyla ilgili çarpıcı tespitler yapıldı. Raporda, bodrumda kalan kişilerin sağ olarak teslim alınması ile ilgili arabulucu olabilecek hiçbir aktörün kamu otoritesi tarafından devreye sokulmadığı belirtilerek üç bodrumun bulunduğu alanda olay yeri incelemesinin yürütülmediği, avukatların kemik topladıkları bodrumlardan çıkarılan cesetlerin otopsisine girmelerine de izin verilmediği ifade edildi. Raporda yasak süresince, beyaz bayrak taşımalarına rağmen ateşe hedef olduğunu söyleyenlerin bulunduğu belirtildi.

'Bağımsız soruşturma’

İnsan Hakları Derneği (IHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TIHV), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Barosu ve Gündem Çocuk Derneği’nden oluşan heyetin hazırladığı raporda ise Cizre’de yaşananların “insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilebilineceği' ifade edildi. Raporda, ölümlerle ilgili olarak sorumluları tayin etmek için etkili ve bağımsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiği savunuldu. Raporda sokakta görüşme yapılan C.A. (kadın) beyanında; “Bizlere 'Allah yok, devlet var’, ’Siz hepiniz teröristsiniz’ dediler. Bana sokağa çıktığım için 219 TL para cezası yazdılar. Ben bunu nasıl ödeyeyim? Ev yok, eş yok, para yok' sözleri de yer aldı.

İlgili Haberler

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu

Güncel

CHP'nin bayram programı belli oldu

Güncel

FETÖ tutuklularına AİHM'den ret

Güncel

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki