darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Eren Erdem: Cihadist zihniyet politik eylemselliğe geçmiştir

ABC-GAZETESİ/İstanbul Cihangir'de dün bir mekanda düzenlenen "Radiohead" etkinliğine "içki içildiği" gerekçesiyle taş ve sopalarla saldırılması olayı gündemin birinci sırasında yerini aldı. Mekanın Koreli işletmecisi ağlayarak dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Dünya basını olayı manşetlerde gördü. Olaya tepki gösterenler sosyal medyadan örgütlenerek, saat 21.00'da Cihangir'de toplanma çağrısı yaptı. Olaya tepki gösterenlere Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Eren Erdem de katıldı. ABC'ye konuşan Eren Erdem, "Laikliği Anayasa'dan çıkarmak isteyenlerin yaratmak istediği tablo bu" dedi. 

BAR KATLİAMINI GERÇEKLEŞTİREN ZİHNİYETLE AYNI

Erdem, "ABD'deki bar katliamını gerçekleştiren zihniyetle bu zihniyet arasında fark yoktur" diyerek bu durumla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Alkol almanın kafirlikle eş değer olduğunu söyleyen zihniyetin, küçük çocukların tacize-tecavüze uğramasına ses çıkarmadığını belirten Eren Erdem, "Erdoğan rejimi bu manzaradan beslenmektedir" dedi ve ekledi; "Bu zihniyet cihadist bir zihniyettir, ve bu tablo Erdoğan'ın yarattığı siyasetin sonucudur."

Gerici saldırının sorumlularının AKP-Erdoğan siyasetinin sonuçlarından biri olduğunu vurgulayan CHP'li Erdem, siyasal İslamcı ideolojinin artık politik eylemselliğe geçtini anlattı. 

Erdem, "Siyasal İslam üç şeyi tasfiye etti, birincisi; Kur'an ve peygamberi tasfiye etti, yani İslam'ın hoşgörüsünü yok etti. İkinci ve üçüncü olarak da laiklik ve demokrasiyi tasfiye etti. Dediğim gibi siyasal İslam artık politik eylemselliğe geçmiştir. Bu hegomonyaya yanıt olarak bu ülkenin ilerici güçlerinin sokağa çıkması gerekmektedir" diye konuştu.

SİYASAL İSLAM'DA SAMİMİYET ARAYANLAR DA SORUMLU!

Var olan Türkiye tablosunun sorumluluğunun AKP'de arandığı kadar bir dönem "demokrasi" diyerek AKP'ye destek olan sol-liberallerde de aranmasını gerektiğini özellikle ifade eden Eren Erdem, "Siyasal İslam'da samimiyet arayanlar, ona destek verenler bugün yaratttıkları canavarın ne hale geldiğini görünce mırın kırın etmeye başladılar. Biz onları o zaman da eleştirmiştik demeye başladılar. Hayır öyle değil. Bu ülkenin ilerici birikimi bunlardan bir şey çıkmayacağını söylerken, onlar topyekün destek vermişti. Şu an tek bir gerçek var; Erdoğan bu tablodan memnundur" dedi.         

DEMOKRATİK BARIŞÇIL KUŞATMA!

Siyasal İslam'ın politik eylemsellik kuşatmasından çıkmak için sokağa çıkılmalı önerisini dile getiren Erdem, "Demokratik siyasetin de politik eylemsellik içerisinde olması gerekir, eylemsellikten kastım ise şudur; Sokakta ülkenin ilerici birikimine saldıranlara karşı yanıt verilmelidir. Bu yanıt çatışma olarak algılanmamalı, bu yanıt kırdan kente, STK'ların, sendikaların, siyasi partilerin de içerisinde olduğu bir sokak örgütlenmesidir. Gerekirse kapı kapı dolaşarak, Erdoğan'ın en tahrif ettiği noktaları irdeleyen, demokratik, barışçıl çalışmalardan bahsediyorum" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler