darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Eren Erdem'den kanun teklifi: TOKİ konutları yoksullara ve evsizlere verilsin

Son yıllarda yoksulluğun ciddi seviyelerde arttığı belirten CHP'li Erdem'in kanun teklifi gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
"Neoliberal politikalar bu kesimlerin borçlanma, güvencesizlik ve geleceksizlik tehlikesiyle daha fazla sömürülmesine ve yoksullaşmasına neden olmaktadır. Bu politikaların uygulanması ve yaygınlaşmasıyla, ekonomiyi ve işgücü piyasasını dönüştürdüğü ölçüde mekân ve kentleri de dönüştürmüş, iktidar ve rant sahipleri kentlerin kamusal alanlarını emekçi, yoksul ve alt gelir gruplarından 'arındırdığı’ ölçüde bu gruplar şehrin “periferisine' itilmiştir. Son 14 yıllık süreçte İstanbul ve Ankara gibi metropoller başta olmak üzere yoksullar, evsizler ve sokak hayvanları iktidarın 'mutenalaştırılma’ girişimleriyle sistematik olarak yaşam alanlarından uzaklaştırılmıştır. Pahalılığın ve işsizliğin arttığı bu süreçte, çeşitli politik hatalar nedeniyle ülkemiz içinde göç hareketliliği artmış ve yoksulluk ve evsizlik sorunu gittikçe daha fazla gözle görünür hale gelmiştir. Ancak ne yazık ki alt gelir grupları, yoksullar ve sokakta yaşayan evsiz insanlar yine çoğunlukla sadece medyanın donarak ve açlıktan ölme gibi trajik bulduğu haberlerle görünür olmaktadır. Kiraların son yıllarda artış ivmesi dikkate alındığında, alt gelir grupları için metropollerde yaşamanın ne kadar güçleştiği daha net olarak anlaşılacaktır. 

Devlet, sosyal adaleti ve eşitliği sağlamak amacıyla herkese insan onuruna yaraşır asgari bir yaşam seviyesi sağlamak durumundadır. Yoksulluk sorunuyla özel teşebbüslerin çabaları veya bazı 'iyi niyet sahibi’ kişilerin gösteri amaçlı bağış kampanyalarıyla değil, devletin kalıcı ve etkili politik tutumuyla mücadele edilir. Bu anlamda hayat pahalılığı, borçlanma ve güvencesizlikle birlikte yaşamaya mahkûm evsiz, yoksul ve alt gelir gruplarının en temel barınma ihtiyacının sosyal devlet tarafından giderilmek zorundadır Atıl durumdaki TOKİ konutları kalıcı olmasa bile kısa vadede bu soruna önemli bir çözüm sunacaktır. Dolayısıyla devlet atıl durumdaki konutları dağıtarak en azından evsizlerin barınma sorununu gidermelidir." 

unnamed.png
 

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir