darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Ergenekon mağduru Teğmen Çelebi ABC'ye anlattı; Darbeyi Silivri'de yargılananlar önledi!

Orhan ŞAHİN-ABC GAZETESİ
Cemaat kumpaslarının hedefindeki Teğmen Mehmet Ali Çelebi, 15 Temmuz Fethullahçı darbe girişiminin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı. 

KUMPAS MAĞDURLARI ORDUYA DÖNSÜN!

ABC'ye konuşan Çelebi, TSK'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk kumpaslarında ordudan tasfiye edilen subayların TSK'ya geri dönmeleri sağlanmalı önerisinde bulundu. 
Çelebi 15 Temmuz darbe girişiminin Balyoz ve Ergenekon kumpaslarında yargılanan subaylar tarafından engellendiğini de belirterek, "Demokrasiyi sahiplenenler Silivri'de yargılananlar oldu. O gün görüyorsunuz, silahlarını alıp darbecilerle çatışan bir sürü komutan var. O gece ilk tepkileri verenler biz olduk. Öyle bekle gör politikası izlemedik" dedi. 
'ORDUDA BAŞKA CEMAATLER DE VAR'
Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi olan Çelebi, iktidarın şu an ciddi bir demokrasi sınavıyla karşı karşıya olduğunu belirterek bundan sonra köklü bir eğitim reformu gerektiğini belirtti. 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Fethullahçıların dışında başka cemaatlerin de olduğunun altını çizen Çelebi, "Tamam Fethullahçı unsurlar temizleniyor şu an ama başka cemaatlerin unsurları da var. Bunlara dokunulacak mı? Yani bir reform yapılacaksa ilkeler ışığında yapılmalı. Hükümet kendisine yakın diye diğer cemaatlere dokunmazsa ilerde başka şiddetler doğacaktır" diye konuştu. 

'GÖSTERE GÖSTERE GELDİ'
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde acil çözülmesi gereken problemlerin olduğunu vurgulayan Çelebi,  "Şu an acil alınması gereken tedbirler TSK'nın bekaa sorununu engellemeye dönük olmalı. Özellikle Güneydoğu'da ve denizlerde sıkıntılar yaşanıyor şu an, pilot açığımız da mevcut. Bunla ilgili mevcut personel yeterli olmuyorsa, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk kumpaslarında tasfiye edilen personel bir an evvel geri dönebilmeli. Bir yasa ile bir günde halledilebilecek bir iş. O dönem tasfiye edilen çok tecrübeli amirallerimiz var. Özellikle denizde sıkıntı yaşadığımı düşünüyorum. Bir yasa ile tekrar geri dönmelerinin önü açılmalı. Son dönemde 3 bin civarı Harbiyeli atılı son dönemde, bu Fethullahçı unsurlar tarafından. Bunlar biliniyordu, biz de söyledik. İki ay önce 'Orduyu kullanıp hamle yapabilirler' demiştim. Yani göstere göstere geldi diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

UZUN VADEDE EĞİTİM REFORMU!
Önümüzdeki günlerde yaşanma ihtimali olan darbe girişimleri ile ilgili çok acil önlemlerin dışında uzun vadeli önlemlerin de alınması gerektiğini söyleyen Çelebi, silahlı kuvvetlerin kaynağının toplum olduğunu ifade etti ve çok ciddi toplumsal reformların gerektiğini düşündüğünü belirtti. 
İmam hatiplerden orduya subay devşirilmesi görüşüne ilişkin de "Yapılacak en komik şey bu olur" diyen Çelebi, "Ben şimdi tutup her tarafı askeri liselerle donatalım desem herkes kızar bana, ama başka bir sorun var ortada ülkenin her tarafı imam hatiplerle donatılıyor" sözleriyle çağdaş ve bilimsel eğitimin orduda ve ülkenin tamamında tekrar egemen olması gerektiğini vurguladı.   
'ŞAŞIRMADIM'
Darbe girişimine de şaşırmadığını belirten Çelebi, "Çok şaşırmadım, bunlar zamanında Silivri'de hukuku bombalıyordu, şimdi de halkı bombaladılar" dedi.
 

İlgili Haberler

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü

Güncel

Valilikten günler sonra gelen açıklama!

Güncel

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?