darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

3. havalimanı CEO'sundan itiraflar

Varlık Fonu'ndan atılan isim Berat Albayrak'a bunları yazmıştı

Nagehan Alçı hastaneye kaldırıldı

Sedanur'dan acı haber geldi!

'Cumhur İttifakı'nda çatlak: Sağlıklı zeminde ilerlemeyecek

Erkal'ın oyunu 'Güvenlik' değil 'muhaliflik' gerekçesiyle iptal edilmiş!

Genco Erkal'ın Nâzım Hikmet ve Bertolt Brecht oyunlarını oynadığı İstanbul Kadıköy Lisesi, gösterimlerin durdurulduğunu ve sanatçıyla yapılan sözleşmenin feshedildiğini duyurmuştu. 

Genco Erkal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, süreci anlattı. Erkal'ın açıklamasına göre, okulda, milli eğitim çevresinden, oyunlarımızı bir an önce kesmemiz istendiği, hakkımızda şikayet olduğu, oyunumuzun "hükümete karşı oluşundan" bazı çevrelerin rahatsız olduğu haberleri kendisine gelmiş. Sanatçının hükümet karşıtı sosyal medya paylaşımları rahatsızlığın gerekçesi olarak gösterilmiş.

'GÜVENLİK TEDBİRİ' KILIF

Erkal konuyla ilgili şunları yazdı:

"İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı, okulun bahçesindeki tiyatro faaliyetimizle ilgili sözleşmeyi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri konulu yazısına dayanarak güvenlik gerekçesiyle feshettiğini bildirdi. 
Bu beyan asıl nedeni gizlemek için kullanılan bir kılıftır. İki hafta öncesinden, okulda, milli eğitim çevresinden, oyunlarımızı bir an önce kesmemiz istendiği, hakkımızda şikayet olduğu, oyunumuzun "hükümete karşı oluşundan" bazı çevrelerin rahatsız olduğu haberi bana gelmişti. 
Ben onlara Nazım Hikmet ile Bertolt Brecht'in metinlerinde hükümet aleyhinde hiçbir atıf olmadığını belirtince, bu sefer benim sosyal medya paylaşımlarımı gündeme getirdiler. Şikayet varmış.
Ben onlara aramızda Ağustos sonuna kadar yazılı bir sözleşme olduğunu, oyunlarımızı ilçe milli eğitim müdürlüğünün izni ve kaymakamlığın onayıyla oynadığımızı belirttim. Kendi isteğimle oyunları kesmeyeceğimi, dilerlerse yasaklayabileceklerini söyledim.
Arada Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye'deki bütün okullara yolladığı adı geçen yazı geldi. Bu yazı onlara asıl nedeni gizleyerek, "güvenlik gerekçesiyle" oyunları durdurma fırsatı verdi."

Erkal'ın oyununun iptalinin ardından yine Kadıköy Lisesi bahçesinde düzenlenen yaz festivali ve 100 metre ilerisinde yer alan Kadıköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki yaz festivali de Erkal'ın 'referans göstermesi' ardından iptal edildi. 

İşte Genco Erkal'ın açıklamalarının tamamı:

genco2.jpg

İlgili Haberler

Kültür Sanat

İstanbul'un çocuklara özel, ücretsiz kitap zinciri Heybeliada'da

Kültür Sanat

Tele1kitap sitesi dünyaya açıldı!

Kültür Sanat

4. İstanbul Tasarım Bienali yarın açılıyor

Kültür Sanat

Süreyya Operası perdelerini açıyor

Kültür Sanat

'Galatasaray Lisesi, 150 yıllık bir kültür ortaklığı' sergisi

Kültür Sanat

4. İstanbul Tasarım Bienali'nin açılış resepsiyonu yapıldı

Kültür Sanat

'Pablo Escobar Müzesi' kapatıldı

Kültür Sanat

33 yıl önce aramızdan ayrılan komünist ozan Ruhi Su...

Kültür Sanat

Bu hafta 11 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Kamuda tasarruf tebdirleri, Karpuz Festivalini vurdu

Kültür Sanat

Şişli Belediyesi Sanat Galerisi Contemporary İstanbul'da

Kültür Sanat

Yapımcılar, iddiaları yalanladı: Edi ile Büdü, eşcinsel bir çift değil