Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

'Erkek egemen yapıyla mücadele edeceğiz'

Bodrum'da oyuncu Nejat İşler'in başkanlık yaptığı Gümüşlükspor Kulübü, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi'nin kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı için başlattığı 'He for She' kampanyasına destek vererek önümüzdeki sezon çeşitli branşlarda eski kadın sporcuları istihdam edecek. 

Gümüşlükspor Kulübü Başkanı Nejat İşler'in avukatı ve kulübün yönetim kurulu üyesi Göray Karadut, DHA muhabirine şunları söyledi: "Gümüşlükspor olarak, spordaki erkek egemen yapıyla mücadele, bu sezon ve gelecek sezonlardaki en önemli gündemlerimiz arasında yer alıyor. Bazı fiziksel sporların saha içi mücadelesinde kaçınılmaz gözüken kadın-erkek ayrımı, anatomik bakımdan doğal karşılanabilir. Fakat saha dışında; antrenörlük, yöneticilik, hakemlik ve benzeri alanlardaki kadın-erkek istihdamındaki adaletsizlik, en kibar tabirle cinsiyet faşizmidir. Erkek branşlarında kadın istihdamı şöyle dursun, kadın branşlarının bile erkekler tarafından domine edildiği çarpık bir düzen mevcut. Öyle ki, 14 takımlı Kadınlar Basketbol 1. Ligimizde, 2016-2017 sezonu itibarı ile sadece iki kadın antrenörün görev alması, 10 takımlı Kadınlar Futbol 1. Ligimizde kadın teknik direktörlerin esamesinin okunmaması, kadın hakemlerimizin ise yıllardır çizgilere hapsedilmesi bu isimsiz ambargonun en hoyrat dışavurumudur. Bu ve benzeri ayrımcı uygulamalarla mücadele, Gümüşlükspor'un temel varoluş sebepleri arasındadır." 

KADIN SPORCULARA DAVET 

Başkan Nejat İşler ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Gümüşlükspor Yönetim Kurulu olarak, 'He for She' dayanışmasının altına imza attıklarını belirten Göray Karadut, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bağlamda önümüzdeki sezon yapılanmamızda geçerli olmak üzere, futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, atletizm, elektronik sporlar gibi çeşitli branşlarımızda yönetici, antrenör, analist, gözlemci birlikte çalışmak üzere, ilgili branşlardan mezun veya uzmanlık sahibi eski sporcu kadın emekçilerimizi birlikte çalışma adına kulübümüze başvuru yapmaya bekliyoruz. Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi CEDAW'da imzası bulunan ülkemizin kurumlarını ve kadın hakları derneklerini, mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü biz sporun ve daha da doğrusu hayatın, ancak kadınların elinin daha fazla değmesiyle güzelleşeceğine inanıyoruz."

İlgili Haberler

Spor

Galatasaray İtalya deplasmanında

Spor

Trabzonspor'un yeni kaptanı belli oldu

Spor

NBA yıldızı Durant'ten, kendisine 'Top kek' diyen taraftara küfür

Spor

Ronaldo: Özil'in satışından dolayı çok sinirlendim

Spor

Futbolcuların bedelli yerleri belli oldu

Spor

Ankaragücü-Beşiktaş maçının bileti 1 TL

Spor

Sabriye Şengül, Kick Boks'ta Dünya Şampiyonu oldu

Spor

İngiliz futbolcuya cinsel taciz suçlaması

Spor

Sivasspor'un yeni teknik direktörü belli oldu

Spor

Zlatan: İsveçlilerin ırkçılığı yüzünden zorluklarla karşılaştım

Spor

Galatasaray'a Belhanda şoku

Spor

Aykut Kocaman'ı görmek isterken başına neler geldi