unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Esad: Arap ülkeleri bizimle gizlice bağlantı kuruyor!

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, pazar günü Lübnan Halk Hareketi Lideri Necah Vakim başkanlığındaki 'İlerici Arap Heyeti’ni kabulü sırasında kendileriyle gizli temas kuran Arap ülkelerinin ABD ve Suudi Arabistan’dan çekindikleri için Suriye konusunda farklı bir tavır sergileyemediklerini söylediklerini nakletti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye’de yaşananlarda hiçbir pazarlık zemininin bulunmadığını belirterek Suriye ordusu ile savaşanların yabancı aşırı taraflarca yönetilen silahlı gruplar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye ordusunun müttefikleri olan Rusya, İran ve Hizbullah’la birlikte oluşturduğu operasyon odaları ile ülkenin muhtelif bölgelerinde geniş çaplı askeri sonuçlar elde edeceğini söyledi.

Rusya, İran ve Hizbullah’ın terörle mücadele konusunda verdiği desteğin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Esad, Halep’in doğusundaki silahlı gruplara yönelik kuşatmanın tamamlanacağını, Şam ve Humus kırsalı ile diğer bölgelerde de geniş çaplı ilerlemeler kaydedileceğini söyledi.

Cenevre’deki siyasi çözüm müzakerelerine de değinen Suriye Cumhurbaşkanı bu görüşmelerin çözüm değil tam tersine çözümsüzlük ürettiğini gözükmeye başladığını vurguladı ve müzakerelere gelen muhaliflerin kendilerini bile temsil edemediğini söyledi.

Türkiye’de yaşananlar henüz net değil

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türkiye’deki darbe girişimi ile ilgili yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi: “İki gün önce Türkiye’de yaşanan olayların ne olduğu henüz kesinleşmiş değil. Herkes yaşananlarla ilgili tahminlerini ve öngörülerini dile getiriyor. Bazıları, Türkiye Cumhurbaşkanının bu olayı Türkiye’deki ordu, yargı ve siyaset kurumlarındaki her türlü muhalefete son vermek için kullanmak istediğini söylüyor.'

Çözüm sahada olacak

Batı’ya yönelik güvensizliklerinin sadece Batılı ülkelerin terörü desteklemelerinden kaynaklanmadığını belirten Esad, “Rusların Amerikalılarla birlikte olması rahatlatıcı değil; çünkü Amerikalılar, Rusların bağlı olduğu şeylere bağlı değiller. Rusya’nın Amerikalıların oyalayıcı tutumu karşısındaki sabrı tükendi. Bu durum bir kez daha gösteriyor ki çözüm sahadaki etkinlikle gerçekleşecek.

Suriye konusunda olumlu tutum sergileyen bazı Arap ülkelerinin tavırlarının saygıya değer olduğunu belirten Suriye Cumhurbaşkanı, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Suriye ile ciddi bir işbirliği yaptığını vurguladı ve Umman Krallığı ile Cezayir’in de takdire değer bir tutuma sahip olduğunu söyledi.

Bazı Arap ülkelerinin de kendileriyle gizli temaslar kurduğunu belirten Esad, “Bizimle gizli temaslar kuran Arap ülkeleri bize açıkça Suriye krizi konusunda ABD ve Suudi Arabistan’dan çekindikleri için farklı bir tutum sergileyemediklerini söylüyorlar' dedi.

Kaynak: YDHÇok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Dünya

Fransa'dan ayrılmak istiyorlar: Bağımsızlık referandumu yapacaklar!

Dünya

Google'a ceza sadece bir başlangıç olabilir

Dünya

Haftada dört gün çalıştılar, şirket daha verimli!

Dünya

Facebook'tan 'Yahudi soykırımı' kararı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye tepki: Rezalet!

Dünya

İsrail'de 'Yahudi ulus devlet' yasası kabul edildi

Dünya

İran'da çatışma: 1 sınır muhafızı öldü

Dünya

Hollanda Dışişleri Bakanı: Irkçılık genlerde var

Dünya

Avrupa Konseyi'nden OHAL açıklaması

Dünya

Kerkük'te 4 ayrı yerde ses bombası patladı: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Fua ve Kefraya'dan 7 bin sivil tahliye edildi

Dünya

ABD Merkez Bankası 'Bej Kitap' raporunu yayımladı