darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Eski Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin mağdur edildiği davada sıcak gelişme

Ergenekon davasında yaklaşık 5 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna yükleme yapılmasına ilişkin kamuoyunda “sehven davası' olarak bilinen davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sanık polise verilen beraat kararının bozulmasını istedi. Odatv'ye konuşan Çelebi’nin avukatı Serkan Günel, “Her ne kadar iki buçuk yıl kadar gecikmiş de olsa olumlu ve gerçekleri ortaya çıkarmaya dönük olduğunu değerlendirdik' dedi.

Eski Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Ergenekon davası sürecinde, Emniyet’te telefonuna terör örgütüyle bağlantılı isimlerin numaralarının yüklendiğini tespit etmişti. Emniyet’ten yapılan açıklamada Çelebi’nin telefonuna yüklemenin “sehven' yapıldığı iddia edilmişti. Konuya ilişkin dava açılırken soruşturma sanık polis Hanifi Öpaydın’a mahkemeden beraat kararı verilirken Yargıtay Savcısı bu kararın bozulmasını istedi. Suçun unsurunun oluşmadığını yönündeki karara itiraz eden Yargıtay Savcısı, kararında yeniden bilirkişi raporu alınması gerektiğine vurgu yaptı.

YARGITAY SAVCISI: KANUNA AYKIRI

Yargıtay Savcısı yerel mahkeme kararının bozulması talebiyle vermiş olduğu tebliğnamede gerekli araştırmaların yapılmadığına dikkat çekerek "Dosya ve ilgili tüm malzeme temin edilip uzman bir kurul marifetiyle yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılıp, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını ve bu çerçevede işlemin 'sehven' yapılmasının teknik bakımdan mümkün olup olmadığının kesin olarak belirlenmesi gerekirken müdahilin (Mehmet Ali Çelebi) mağduriyetinin söz konusu olmadığı ve suçun manevi unsurunun oluşmadığı gerekçesi ile beraat kararı verilmesi kanuna aykırı bulunduğundan hükmün bozulması" yönünde görüş bildirdi.

“6 SAVCI DEĞİŞTİRMİŞTİ'

Yargıtay’ın kararını değerlendiren Çelebi’nin avukatı Serkan Günel, “Kumpas Çetesi’nin bir nev'i 'Susurluk Kazası' olarak yaşanan bu sahtecilik ve delil yükleme suçu 2011 yılının başında ortaya çıkmış zamanın istihbarat müdürü şimdinin FETÖ zanlısı Ali Fuat Yılmazer adeta kumpasçı polislerin önüne yatarak art arda açıklamalar ile olayın 'sehven' olduğunu ve daha da acısı tutukluluğa etkisinin olmadığını iddia etmişti' dedi.
 
“Akabinde yapmış olduğumuz suç duyurusu hakkında ise malum çetenin o dönem iktidar ile arasının henüz bozulmamış olması nedeniyle 6 savcı değiştirerek ancak 2013 yılında kovuşturma kararı verilerek dava halini almış dava ise hiç bir araştırma yapılmadan 3 celsede alelacele 'BERAAT' kararı ile bitirilmişti' diyen Avukat Günel, şöyle devam etti:

“CEMAAT MÜVEKKİLİMİN TELEFONUNA DELİLLERİ KOYMUŞ'

“Skandal beraat kararında suçun varlığı kabul edilmişse de suçluların tespit edilemeyeceği vurgulanmış aynı zamanda Teğmen Çelebi'nin bu suçtan zarar görmediği de belirtilmişti. Kararı veren hakim ise 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında Bilal Erdoğan'ın evinde arama kararı veren hakimlerden olduğu için daha sonra açığa alındı ve görevden uzaklaştırıldı. Davada polislerin avukatlığını yapan kişi ise geçtiğimiz haftalarda Şike Davasında Kumpas Soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Bu ilginç sarmallar kapsamında 'sehven' kumpasının ortaya çıkışının 5. yılında bugün diyebiliriz ki Cemaat müvekkilimin telefonuna delilleri koymuş, yargılamış üstüne üstlük yakalanınca da kendi polislerini yine kendi hakimlerine yargılatmıştır.'

“GERÇEK SUÇLULAR ORTAYA ÇIKARILMALI'

“Bundan sonraki süreçte hukuken olması gereken savcılık tebliğnamesini ve müşteki taraf olarak taleplerimizi değerlendirecek olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin beraat hükmünü bozarak dosyayı yerel mahkemeye tekrar göndermesi ve yerel mahkemece gerekli araştırmaların bu defa özenle yapılarak gerçek suçluların ortaya çıkarılmasıdır.'

İşte o karar:

sehvenicerik.jpg

İlgili Haberler

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı

Güncel

Gaziantep'te yangın faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi!