unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Esrarengiz vekil o iddiası

Anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde 5 gün geride kaldı. 18 maddelik teklifin 11 maddesi görüşülerek kabul edildi.

Oylamalara ilk günden bu yana HDP milletvekilleri tutuklu milletvekillerini gerekçe göstererek katılmıyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman rahatsızlığı dolayısıyla Genel Kurulu yönetemezken Genel Kurulu yöneten AKP'li Meclis Başkanvekili de oy kullanamıyor. Bu durumda 489 milletvekilinin Genel Kurul’da bulunması gerekiyor. Ancak bugüne kadar geçen maddelerin oylama sonuçlarına bakıldığında en yüksek katılım 486 ile 4. madde de oldu. En az katılım ise 480 ile 2. madde oldu.

EN AZ OY CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNE

Kabul edilen 11 maddenin tamamı 340’ın üzerinde kabul oyu aldı. En çok oy yargının bağımsızlığına “tarafsızlık' ibaresinin eklendiği 1. maddede çıktı, bu madde 347 oy aldı. Teklifin en kritik maddeleri olan ve Cumhurbaşkanına partisiyle ilişki kurma imkanı getirerek yetkilerini düzenleyen 7 ve 8. madde ise 340 ile en az oyu aldı.

KABUL, RET, ÇEKİMSER VE BOŞ

Oylama sırasında milletvekillerine beyaz, yeşil, kırmızı olmak üzere üç yuvarlak pul veriliyor. Beyaz kabulü, kırmızı reddi, yeşil de çekimser oyu ifade ediyor. Yapılan oylamalarda tabii gözler teklifin geçmesi için 330 ve üzerinde çıkması gereken “kabul' oylarına çevriliyor. Teklife bütünüyle karşı çıkan CHP milletvekilleri başta olmak üzere “Hayır' oyları da sürpriz değil. Bazı maddelerde çekimser oy kullanan 1 ya da 2 milletvekili bulunurken üç pulu da kullanmayıp boş oy veren en az 2 milletvekili var.

ISRARLA GEÇERSİZ OY KULLANIYOR

Oylamalarda milletvekilinin tercihini pul renkleriyle ifade ettiği sonuçlarda “geçersiz' oy kullanımı ise merak konusu. Divan üyesi milletvekillerinden edinilen bilgiye göre, geçersiz oy kullanan milletvekilleri üç pulu da zarfın içine koyuyor. Bu nedenle oy geçersiz olarak tasnif ediliyor. 11 maddenin tüm oylamalarında 1 milletvekili ısrarla üç pulu aynı zarfa koyarak geçersiz oy kullandı. Geçersiz oy bazı maddelerde ise 2’ye çıktı.

Israrla geçersiz oy kullanan milletvekili kulislerde merak konusu. Kim olduğuyla ilgili renkli espriler yapılıyor. Bazı CHP milletvekilleri “bu geçersiz oyu kullanan kesin Başbakan’dır' yorumu yapıyor.

Bu yoruma göre Başbakan partisinin teklifine “evet' derken, oturduğu koltuğun Başbakanlık makamının kaldırılmasına “hayır' oyu veriyor. Bu kafa karışıklığı zarfa “çekimser' oyun da atılmasına yol açıyor.

Gazeteduvar-Nergis AkkayaÇok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

İlgili Haberler

Politika

İçişleri Bakanı: Derdim çoktur hangisine yanayım

Politika

Bakanın ilk işi: İnşaat patronlarıyla yan yana geldi

Politika

CHP'de kritik gün: Bugün başlıyor...

Politika

Erdoğan: İdam müzakere masasında

Politika

İYİ-SEN üyesi Eren Şimşek sonsuzluğa uğurlandı

Politika

Erdoğan: Darbe defterini bir daha açılmamak üzere kapattık

Politika

Türkler Pensilvanya semalarında planör uçurdu!

Politika

Yıldırım: Parlamenter sistemin bitişinde 15 Temmuz etkili oldu

Politika

Çavuşoğlu: FBI'ın FETÖ soruşturmasını anlamlı buluyoruz

Politika

Pompalı tüfekle polisin üzerine yürüdü

Politika

'Yeni Bakan Pakdemirli'nin annesi beni aradı'

Politika

15 Temmuz'un unutulmaması için ne önerdi?