Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Etyen Mahçupyan'dan Bekir Bozdağ'ı utandıracak açıklama

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın "Ne Oluyor" programına konuk olan Ahmet Davutoğlu'nun eski danışmanı ve Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın sert sözlerle tepki gösterdiği Anayasa Mahkemesi kararı hakkında Adalet Bakanlığı'na görüş sorduğunu ve bakanlığında çıkar karar doğrultusunda görüş bildirdiğini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'ne verilen tepkinin siyasi olduğunu belirten Etyen Mahçupyan, söz konusu tepkinin AKP içindeki siyasi çekişmeden bağımsız düşünmemek gerektiğini söyledi.

ADALET BAKANLIĞI AYM'YE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞ!

Öte yandan Mahçupyan'ın açıkladığı çok önemli bir bilgi ise, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararı vermeden önce Adalet Bakanlığına görüş sorduğu ve Adalet Bakanlığı'nın da çıkan karara uygun bir görüş bildirdiğini söyledi.

EN SERT TEPKİYİ ADALET BAKANI BOZDAĞ GÖSTERMİŞTİ

Mahçupyan'ın verdiği bilgiye göre, AYM'nin verdiği karar aslında Adalet Bakanlığı'nın bildirdiği görüş doğrultusunda. Oysa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin kararına Tayyip Erdoğan da daha sert tepki göstermişti. Bozdağ, AYM'nin kararı için "Anayasa 148/4: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi ilk derece mahkemesi gibi bireysel başvuruları inceleyemez, denetleyemez. Bu Yargıtay’ın yetkisini de gasptır.

Kuruluş ve yargılama usûlleri kanununun birinci taksiminde yerindelik denetiminin yapılamayacağı belirtiliyor. Kararda mahkeme kararı açıklamak için çırpınıyor adeta. Çaba, izah etmeye yetmemiş; hukuku ve Anayasa’yı nasıl çiğnediklerini gösteriyor.

Bu kararın Türkçesi bal gibi delil incelemesidir, esas incelemesidir. Anaysa Mahkemesi daha mahkeme işe el atmadan delil değerlendirmesi yaptı.

Anayasa mahkememiz ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır. Bu gidişle Anayasa Mahkememiz kendini daha tartışmalı hâle getirecektir. Türkiye'yi böylesine gereksiz tartışmalara kimsenin itmemesi gerekmektedir." demişti.

ERDOĞAN'DAN UYARI MI ALDI?
Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararının ardından AKP'den yapılan ilk değerlendirme bütçe görüşmeleri sırasında AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından yapılmış ve Turan "Kararı sevinçle karşıladık" demişti. Ancak, Tayyip Erdoğan'ın karar için "Tanımıyorum, saygı da duymuyorum" demesinin ardından yine TBMM Genel Kurulu'nda AYM'nin kararını ve mahkemeyi sert sözlerle eleştirmişti. İlk kez ABC Gazetesi'nin dikkat çektiği bu çelişki, Erdoğan'ın karar hakkındaki görüşünün ardından AKP'deki söylem değişikliğine dikkat çekiyordu. Ancak, dosya konusunda Adalet Bakanlığı'nın doğrudan görüş belirtmesine rağmen Adalet Bakanı'nın günler sonra bu sertlikte bir çıkış yapması, "Saray'dan bir uyarı mı yapıldı?" sorusunu akıllara getirdi.

İlgili Haberler

Politika

Orhan Gencebay: Her dönemin adamı olmak bukalemunluktur

Politika

Kahve falı baktıran CHP'li Gürsel Tekin: Başkan adaylığı gözüküyor

Politika

KHK'lı doktorların çalışmasını kısıtlayan madde değiştirildi

Politika

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Politika

'Anadolu'da gençler çok yalnız ve umutsuz'

Politika

Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği için tutuklanan Şahin, serbest bırakıldı

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz