darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Europol'den Avrupa'ya terör uyarısı

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, IŞİD'in yakın gelecekte Avrupa'da terör saldırıları düzenlemeye hazırlandığını ihbar etti. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre,Europol terörle mücadele biriminin raporunda Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrayan IŞİD'in terör eylemlerini Avrupa'ya kaydırma tehlikesinin arttığına işaret edildi. İstihbarat servislerince onlarca teröristin Avrupa'ya sızdığı tespit edilmişti.

Avrupa Polis Teşkilatı'nın analiz raporunda 2015 ve 2016 yıllarında Belçika ve Fransa'da düzenlenen saldırıların IŞİD açısından 'başarılı' olduğu ve yakın gelecekte Avrupa ülkelerinde bireysel ve gruplar halinde saldırı düzenlenmesi ihtimalinin arttığı dile getirildi. IŞİD'in Avrupa'daki eylemler için yeni taktikler geliştirdiğine de raporda dikkat çekildi. Europol teröre en çok Fransa'nın hedef olabileceğini, Belçika, Almanya, Hollanda ve İngiltere'nin de IŞİD'in öncelikli hedefleri arasında yer aldığını açıkladı.

'IŞİD MÜLTECİ KAMPLARINA SIZABİLİR'

Saldırıların patlayıcı, ateşli silah, bıçak, balta, pala benzeri kesici alet ve taşıtlarla düzenlenebileceğini belirten terörle mücadele uzmanları, IŞİD'in bireyleri saldırılara yönlendirme ve  saldırı düzenleyebilme açısından son derece etkili olduğunu hatırlatıyor.

IŞİD'in Irak ve Suriye'de geriletilmesi nedeniyle Avrupa'ya dönen yabancı militanların sayısı artıyor. AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove de, Avrupa'ya dönen militanların büyük tehlike kaynağı olduğunu ve cihatçı ideoloji ile beyinleri yıkanan bu kişilerin silahlı ve bombalı saldırı eğitimi aldıklarını söyledi.

MÜLTECİLER DE  EUROPOL'UN RİSK GRUPLARI ARASINDA 

Europol'un risk grupları arasında saydıkları arasında Suriyeli mülteciler de bulunuyor. Raporda militanların mültecileri kazanmayı ve radikalleştirmeyi deneyecekleri, IŞİD'in Avrupa'daki mülteci kamplarına sızma ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor.

IŞİD'in mülteci krizini azdırıp Avrupalıları kutuplaştırmaya ve halkı mültecilere karşı kışkırtmaya çalışabileceği de Europol raporunda yer alıyor.
 

İlgili Haberler

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti

Dünya

Mısır'da 621 parça antik para yapılan operasyonla ele geçirildi

Dünya

Hindistan'da cinsel saldırıda bulunan iki kişiye idam cezası

Dünya

Rusya'dan ABD'nin yaptırımlarına yanıt geldi

Dünya

İsrail'den Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesine onay

Dünya

Putin, Ürdün Kralı ile Suriye'deki durumu görüştü

Dünya

Endonezya'daki depremlerde 506 kişi öldü

Dünya

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk yanıt

Dünya

MTV ödüllerinde Madonna'ya 'Aretha Franklin'i tepkisi