darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Extramücadele: Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım

Sanatçının yeni çalışmalarından oluşan "Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım" isimli sergisi 26 Mart – 7 Mayıs tarihleri arasında galerinin ana mekanında izlenebilecek. Serginin açılış kokteyli ise bugün 18:30'da Galeri Zilberman'da olacak.

1997’de hayali siparişler üzerine çalışan bir proje olarak başlayan Extramücadele, siyasi ve popüler olana verdiği doğrudan referanslarla güncel yaşam kültürünün eleştirisini keskin olduğu kadar ince bir kavrayışla ele alıyor.

Sanatçının yeni dönem heykel ve yerleştirmelerinden oluşan bu sergi, kadın ve cezanın ayrılmaz hale gelmiş ilişkisinden yola çıkarak itaat etmeye, acımasızlığın ilk kanunlarının yazılı olduğu arkaik kitaplara ve insanı köleleştiren borç kavramına doğru bir yolculuk yapıyor. Sanatçı küresel olduğu kadar bölgesel konuları da kendine has sanatsal bir dille yeniden yorumluyor.

Bilinen kutsalları ters yüz ederek insanlık için yenilerini tanımlıyor. Kadın, tüm simgeselliğiyle sergiye nüfuz ederken, inanç, ideoloji ve sosyal konular altında toplanan başlıklar, sergiye adını veren bir zincirin parçaları gibi birbirine eklemlenerek sonsuz esaretin kaygan zeminini hazırlıyor.

Bir büyük özgürlük yanılsamasıyla gelen neoliberal ekonomilerin dayattığı tüketim kültürünün kutsadığı dünyanın toplam borcu, bol sıfırıyla yeni kutsalı oluşturuyor. Borcuna göre konum belirleyen günümüz insanı, bu yeni biat içerisinden çıkışını farklı bir itaatte arıyor. Bu itaat gerek cinsiyetler arası eşitsizlik gerek de geçmiş ve günümüze ait inanç referanslarıyla birbirinin içine geçerek şekil ve yer değiştiriyor.

Sanatçı bu sergiyle ilgili şunları aktarıyor: “Borcun kutsal olduğu, itaatin huzur verdiği, farklılıkların cemaat gücüyle ezildiği, cezanın egemeni belirlediği bu cehennem alemin en sefil yaratığı ise binlerce senedir kadın...

Bu cehennemde mesuliyet almadan günlerini dolduranlar için bu alemi, bir gül bahçesi zannetmek hiç de zor değil. Ne de olsa vakti geldiğinde 'ben sadece bana söyleneni yaptım’ diyebilecek olmanın lanetli huzuru var kalplerinde. Yoksa kalp yerine vicdan mı demeliydik?

Fakat içgüdüsel isteklerini doyuramayan ve dolayısıyla haz ile ilgili gelişimini tamamlayamamış bu hasta kalabalığın vicdanı olabilir mi? Evet, aşk ve matematiği bir araya getirmek şiirsel ve devrimci bir arzu, fakat 2015’te Türkiye’de şiddetten ölen kadınların sayısı 289 ve dünyanın toplam borcu ise 230 trilyon dolar.'

Çizgisel bir anlatının kendi uzamını oluşturduğu, fikir ve çağrışımların yan yana gelerek sessizce çarpıştığı bu seçki, bir büyük çöküş fikrinin altını neşeyle çiziyor. Sıradan, işlevlerinden emin olduğumuz nesneler kendilerine ait olmayan sahici masallar anlatırken, birazdan ayağının altından çekilecek halıdan habersiz izleyiciyi dinlemeye davet ediyor.

unnamed-012.jpg

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor

Kültür Sanat

Kazdağı'nda Ekofestival başlıyor

Kültür Sanat

Dolar konserleri de vurdu, iptaller gündemde

Kültür Sanat

Sahte Can Yücel şiirleri sayısı 50'yi buldu