darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Ezel Akay: İki yüzlülük bu ülke insanının karanlık karakteri!

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından başlayan tartışmayı değerlendiren yönetmen Ezel Akay, "Bu bir siyasi oyun. bundan eminim. “Evet verelim!' diyenler bile sokakta Suriyeli görünce iğreniyor,  burun kıvırıyorlar" diye konuştu.

Ünlü yönetmen Ezel Akay da Suriyelilere vatandaşlık konusunda şunları söyledi: Dostlar, tabii ki “mültecilere toplu vatandaşlık' dünyanın hiçbir yerinde kabul edilebilecek bir şey değil! Bu bir siyasi oyun. bundan eminim. “Evet verelim!' diyenler bile sokakta Suriyeli görünce iğreniyor, burun kıvırıyorlar! İki yüzlülük bu ülke insanlarının karanlık karakteridir. Baskıyla asırlardır yaşamış, özgürlüğün hayalini bile kuramayan toplumlar hayatta kalmak için “iki yüzlü' olurlar.

"Yapılması gereken evlerine dönebilmelerini sağlayacak barışa katkıda bulunmak"

Meseleyi yalnızca iktidarın açtığı yolda tartışırsak, ben de “hayır, tabii ki vatandaşlık vermeyelim!' derim. Yapılması gereken, onlara hakiki yaşam alanları sağlamak, çalışma izni vermek, eğitim ve sağlık hizmetini bu ülkenin (insani olan budur) sınırlarındaki herkes kadar alabilmelerini sağlamak, ve ülkelerine, evlerine dönebilmelerini sağlayacak bölgesel barışa katkıda bulunmak, hatta kaçtıkları ülkeyi dialoglar, politikayla ikna edip hayatlarını garantiye almaktır.

"Sınırları olmayan bir dünya istiyorum"

Aksi takdirde hem onlar hem de bizler için büyük, karanlık, korku dolu bir dönem bekliyor. Ben sınırların olmadığı bir dünya istiyorum, şiddetten kaçanların sığınacağı güvenli topraklar olmalı hep diye düşünüyorum. Bu ülkenin vatandaşları son 50 yıl boyunca türlü nedenlerle mülteci, sığınmacı veya göçmen oldular. Başka, “medeni' ülkelerin -hep bizim tarafımızdan ağır eleştiriliyor ama- mesela Almanya’nın Türk asıllılara sağladığı imkanların, on yıllar süren iç siyasi mücadelelerinin ve demokrasi idealini savunanların o “yabancılar'ın hakları için sürdürdüğü mücadelelerin asla farkında değiliz, dahası onlardan sıfır ilham alıyoruz.

"İnsani çözüm bulunmalı"

Tuzağa düşmeyin, söylemi, sözü, kavramı değiştirin, Mülteciler için daha gerçekçi, demokratik ve vicdanlı çözümler hayal edin! Oturduğunuz yerden, hiçbir yaratıcı fikir, öneri getirmeden çemkirmeyin! Bir işe yaramıyor diyemeyeceğim, gerçekten birbirimize karşı düşmanlaşmamıza katkı sunuyorsunuz.

Tabii ki önce, “vatandaşlık verilmesin' demek, sonra da tüm toplumu harekete geçirecek bir ilham verici tartışma yaratmak lazım. 3- milyona varan yeni bir nüfus hareketi, işin içinde insan, bedeni, ruhu, kültürü, dili olan insan, söz konusu olduğu için, bu toplumun tartışması gereken en önemli mevzulardandır. Ne “pis-arap-cahil- savaş kaçağı-kokuyorlar' alçak elitizmine, ne de sünnidir-oy kapısıdır-dengedir oportünistliğine kapılmadan da insanca bir çözüm bulmak mümkündür! Saza gelin!"

Kaynak: t24

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor