darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Beyaz Saraydan ortak soruşturma önerisi

01.07.2016 08:53

Beyaz Saray, Atatürk Havaalanı saldırısını ortak soruşturmayı önerdi.

Başkan Obamanın İçgüvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco İçişleri Bakanı Efkan Alayı telefonla arayıp soruşturmayı birlikte yürütmeyi teklif etti.

Daha önce Başkan Obamayle bir telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğanın teklife olumlu baktığı bildirildi.

Başkan Obama Cumhurbaşkanı Erdoğanı telefonla aradı, terörle mücadelede işbirliği için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

ABD  (Federal Araştırma Bürosu) FBInin İstanbul ve Ankarada ikili anlaşma çerçevesinde bürosu bulunuyor. Washingtonun ayrıca CIAyi de  devreye sokması bekleniyor.

Başkan Obamayla Cumhurbaşkanı Erdoğanın  arasının uzun süredir iyi olmadığı sır değil.

Erdoğan son olarak geçen nisan ayında Washingtonda katıldığı Nükleer Güvenlik Zirvesinde Obamadan randevu almakta sıkıntı yaşamıştı.

İkilinin arasının açılmasında Suriye ve IŞİD politikasının büyük rolü oldu.

Beyaz Saraydaki Kırmızı Odada Obamayla Erdoğan arasında 2013 yılı Mayıs ayında yapılan yemekli görüşmede Türkiyenin Suriye politikasına ilişkin önemli iddialar ortaya atıldı.

Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh, Erdoğanın MİT Müsteşarı Hakan Fidanı Suriye konusunda en az iki kez sohbete dahil etmek istediğini ancak Obamanın iki seferde de Fidanın konuşmasına müsaade etmediğini yazdı.

Obamaya ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, Erdoğana da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Fidanın eşlik ettiği toplantıda, Obamanın sizin Suriyedeki radikallerle neler yaptığınızı biliyoruz dediği öne sürülmüştü.

Erdoğan taziye için arayan Obamaya teşekkür ederken, geçen nisan ayında ikinci kez girdiği kırmızı odayı hatırlamış mıdır?

Eğitim